У Львові служать Літургію жестовою мовою у часи пандемії

Отець Олег Плішило ще з часів навчання у Львівській духовній семінарії Духа допомагав перекладати Божественну…

Чи порушення Правил Дорожнього Руху є гріхом?

За всю історію існування людей на землі, люди постійно подорожували. Для багатьох, дорога стала навіть другим…

10 ігор та вправ з дитиною під час карантину

 У непростий час карантину наші діти потребують батьківської участі в їхніх іграх: безтривожних, затишних,…

Святі отці про Псалми (Псалтир)

Книга псалмів має все, що необхідне для всіх. Вона віщує майбутні події, пригадує історію, накреслює закони…

Чи можна в подружжі погоджуватися на моральне зло?

Межа гріха Звісно, молодята мають навчитися поступати­ся одне одному, змінювати власну думку, відмовля­тися…
Читати більше новин

Журналіст: Не могли б Ви прокоментувати, завершився візит Патріарха РПЦ МП Кирила (Гундяєва) в Україну? На якому тлі він відбувався в цьому році?

Архієпископ Євстратій: Якщо судити по цілях і завданнях, які ставить перед собою Патріарх Кирил, приїжджаючи в Україну, - для нього це тло звичайно ж, негативне.

Якщо проаналізувати поїздки Московського Патріарха - чи то в Україну, Білорусію, Молдавію, Вірменію або по Росії - у них є три головних складових, які цінує глава РПЦ МП. Перерахую в порядку значимості для нього самого:
Перша - зустрічі зі світською владою;

Друга - позитивна увага ЗМІ;

Третя - масовість заходів.

І ми бачимо, наскільки за минулі три роки по всіх трьох показниках знизився рівень і самого візиту в Україну, і тих подій, які відбуваються під час візиту, і суспільного сприйняття усього цього.

Якщо три роки тому Патріарха Кирила зустрічали безліччю рекламних плакатів на щитах, прямими ефірами, нинішній президент практично невідлучно перебував на більшості заходів Патріарха, який, крім Києва, відвідував і інші області України, то тепер ми бачимо, що Патріарха зустрічають: віце-прем'єр , заступник міністра, заступник голови Київської міської адміністрації. На заходах ще присутня радник президента України Ганна Герман. І все.

Так, Патріарх зустрівся з прем'єр-міністром М. Азаровим - але це була не більш ніж протокольна зустріч. Вже, по суті, після візиту глава РПЦ МП домігся можливості побачити Віктора Януковича на кримській дачі - але ця зустріч ні в яке порівняння не йде по рівню з тим, що було в 2009-му, 2010-му роках ... Упевнений, що для її організації були задіяні останні сили Московської патріархії, так як відлетіти з України, не зустрівшись з її президентом, для Кирила було б останнім приниженням.

До речі, зазначу, що РПЦ МП постійно стверджує: Київський Патріархат спирається на політиків, на владу. Але насправді ми бачимо, що це керівництво РПЦ МП не уявляє собі життя без зустрічей з політиками і підтримки влади.

Перед візитом ми могли прочитати в наближених до нинішньої державної влади ЗМІ чіткі заяви про те, що зустрічей з президентом у Патріарха не буде - президент буде в Криму на відпочинку. Все це, очевидно, відбувається на тлі глибокої кризи у взаєминах між українською і російською владою. Наприклад, газета "Сегодня", наближена до провладних кіл, описала ситуацію таким чином, що відносини між Кремлем і президентом Януковичем зараз знаходяться на найнижчій точці за всі роки перебування останнього на посаді президента. І ставлення до Кирила - частина цих відносин з Кремлем.

В Україні зараз - виборча кампанія до Верховної Ради. Тому публічні дії політиків неминуче мають передвиборну мотивацію. І раз представники влади вирішили не з'являтися поряд з Патріархом Кирилом - я думаю, що це було мотивовано, в тому числі, і розрахунками політтехнологів, які показали, що рейтингу такі появи не додадуть, а, може, і зменшать. Так що по першому пункту - повний провал.

Ще Патріарха зустріла дівчина з оголеними грудьми. Це вже по другому пункту - увазі ЗМІ, яке було для Патріарха швидше небажанимі. Що підтвердило мою думку - Патріарх Кирило, на жаль, за останні місяці в медіапросторі перетворився в щось на зразок Брітні Спірс, навколо якої журналісти бігали в очікуванні чергового скандалу. І зараз, на жаль, Патріарх Кирило в сприйнятті глядачів і слухачів частіше асоціюється не власне зі своєю пастирською діяльністю, а - вільно чи мимоволі - з черговим скандалом - годинником, квартирами, навіженими дівчатами ...

Не було й масової уваги до патріарших заходів - з року в рік кількість охочих покричати "наш Патріарх - Кирило!" явно падає. І тут не врятують ні відмовки, що це "охорона не пускає" - адже від охорони можна просто відмовитися, ні автобуси з "паломниками з Росії", помічені нами біля Лаври в день візиту. Якщо так піде і далі, то крім членів Синоду, протоієреїв Миколи Балашова і Всеволода Чапліна, а також Володимира Романовича Легойди за главою РПЦ МП в Київ доведеться возити і прочан.

Те, що Патріарх Кирило в таких умовах все-таки приїхав в Україну, мені здається, можна пояснити лише одним - спробою показати, що, незважаючи на жодні зовнішні події, він підтримує традицію, бере участь у святкуванні дня Хрещення Русі, проводить Синод . Все це більше нагадує якісь ритуальні дії і вимушені діяння, ніж важливі події, від яких дійсно очікуються якісь зміни. Це як партійні з'їзди і збори в роки Брежнєва - вони проводилися регулярно, але всім було прекрасно відомо, що там буде відбуватися і що ніяких плодів це не принесе.

Журналіст: Які цікаві заходи під час візиту Патріарха Ви могли б виділити?

Архієпископ Євстратій: Нічого незвичайного у візиті Патріарха немає. Якщо дивитися на програму, то вона мало чим відрізнялася від минулого чи позаминулого року - засідання Синоду, молебень на Володимирській гірці і богослужіння в Києво-Печерській лаврі. Єдиний захід, який можна виділити, - це те, що пройшло святкування 20-річчя служіння Митрополита Володимира (Сабодана) як предстоятеля УПЦ МП. Але і тут видно було натягнутість, адже офіційна частина була зведена до мінімуму. Фактично це був швидше урочистий концерт з невеликим офіційним вступом.

Журналіст: Незадовго до приїзду Патріарха Кирила в Україні був прийнятий закон про мову. Чи позначиться цей закон на загальній релігійної ситуації в державі?

Архієпископ Євстратій: Поки що доля закону в Україну до кінця не ясна, тому що його подальше юридичне просування поки що стоїть на місці через відсутність підпису спікера парламенту Литвина і, відповідно, підпису президента Януковича на цьому документі. Але дуже серйозна та громадська реакція, яку викликало прийняття цього закону. Я думаю, що для багатьох вона була навіть трохи несподіваною.

Цей закон викликав дуже широкий суспільний резонанс і досить велике піднесення національно-патріотичних почуттів. Так що чи буде він остаточно прийнятий або буде змінений - в будь-якому випадку, ситуація виглядає складною, накладає відбиток на виборчу кампанію, не сприяє взаєморозумінню і примиренню в суспільстві. Власне, питання мови тут стають лише фоном для політичної боротьби.

Журналіст: Наскільки реальна найближчим часом заміна Митрополита Володимира? Чи не вважаєте Ви, що Патріарх Кирило схиляється до того, щоб все-таки замінити Володимира, ще за життя?

Архієпископ Євстратій: Якби рішення цього питання залежало від волі Патріарха, Митрополит Володимир перебував би на спокої вже, напевно, років зо два з половиною. Але вирішення цього питання не залежить від волі Патріарха. І чим більше він намагається прямо або побічно вплинути в напрямку відставки Митрополита Володимира, тим більше всі ці дії викликають прямо протилежну реакцію, тобто швидше готовність в УПЦ МП дистанціюватися від Патріарха Кирила, ніж дистанціюватися від Митрополита Володимира.

На даний момент ми бачимо, що, наприклад, в питанні про Статутні комісії  із 34 опитаних архієреїв 32 висловилися проти діяльності цієї комісії, яка, очевидно, відбувалася в руслі, вигідному для Патріарха Кирила. Це один з фактів, які показують, що підтримка Митрополита Володимира, незважаючи на те, що він хворий, в УПЦ МП досить висока. У той час як авторитет Патріарха Кирила, - і в зв'язку з його діями проти Митрополита Володимира, і в зв'язку з наростаючою скандальністю його діяльності в Україні, - падає все нижче і нижче.

Однак хотів би відзначити в контексті майбутнього УПЦ МП, що вельми цікавим стало рішення про переведення митрополита Платона (Удовенко) з Аргентини в Україну. Наскільки видно з його біографії і наскільки мені відомо, митрополит Платон одночасно близький і до Патріарха Кирила, і до Митрополита Володимира. Так що не виключено, що саме його будуть просувати в наступники Митрополита Володимира, як компромісну фігуру. Більше про ймовірність цього можна буде судити тільки після рішення Синоду УПЦ МП про призначення митрополита Платона на кафедру.

Журналіст: Недавній епізод зі спробою нібито отруєння митрополита Павла - що це було таке? Дійсно, спроба отруєння?

Архієпископ Євстратій: У мене сама ця інформація викликає, м'яко кажучи, сумніви, враховуючи те, що джерело цієї інформації - В.С. Анісімов - за останні 20 років показав свою заангажованість, прихильність до дещо своєрідних "стандартів журналістики". Те, що ця інформація вперше виходила від нього - вже одне це насторожує і змушує задуматися про те, чи дійсно події відбувалися саме так.

Те, що у митрополита Павла були проблеми зі здоров'ям, і вони залишаються - це факт, і тут сумнівів немає. Але причини, які викликали погіршення здоров'я, мені здається, не зовсім ті, про які говорили Василь Анісімов і митрополит Павло. Мені здається, що доводиться знаходити якесь зовнішнє пояснення погіршення здоров'я, щоб не бути змушеними шукати це пояснення в більш природних причинах, які для архієрея і монаха не зовсім приємно було б визнавати.

Журналіст:  Проте, наскільки великі шанси митрополита Павла, якщо щось станеться, зайняти місце первосвятителя?

Архієпископ Євстратій: Я думаю, що його шанси близькі до нуля, у зв'язку з тим, що він продемонстрував і для суспільства, і для Церкви свою досконалу неадекватність в публічному просторі. Якщо він як господарник, можливо, гарний і вміє знаходити фінансування для своєї господарської діяльності та її організовувати, то як предстоятель, який так чи інакше, але повинен знаходиться в публічному просторі, він для УПЦ МП став би тим же, чим гиря є для потопаючого .

Тому в нього навряд чи є хоч якісь шанси стати спадкоємцем Митрополита Володимира. Приблизно те ж саме можна сказати і про митрополита Агафангела (Саввіна). А митрополит Донецький Іларіон (Шукало) занадто активно намагається пробитися на Київську кафедру, але ця активність грає проти нього.

Тому скоріше може з'явитися якась нейтральна фігура, яка не буде викликати роздратування у різних сторін існуючого в УПЦ МП конфлікту, - наприклад, така, як нинішній керуючий справами архієпископ Антоній або той же митрополит Платон. Швидше така людина стане спадкоємцем на престолі Митрополита Володимира, ніж ієрарх, за ім'ям якого тягнеться шлейф скандалів, непорозумінь і т.п.

Ну, чого варті, скажімо, скандали навколо митрополита Павла з його машинами і дачами або останній скандал з розкішшю митрополита Іларіона, який на святкуванні 80-річчя Донецької області з'явився з годинником на руці вартістю в 150 тис. євро - у п'ять разів дорожче сумнозвісного годинника Патріарха Кирила?!

Журналіст: Як Ви оцінюєте позицію Московської патріархії в справі "Pussy Riot"? Наскільки адекватна реакція РПЦ МП на їх "панк-молебень"? Якщо б така історія сталася у храмі Вашої юрисдикції, як би відреагувало ваша священича влада?

Архієпископ Євстратій: Я можу сказати - і це не тільки припущення - такі ситуації відбувалися. Наприклад, за часів сумнозвісного "Білого братства" у Володимирському соборі відбувалися ексцеси: екзальтовані фанатики проривалися до Царських воріт, викрикуючи всякі гасла на честь цієї так званої "живої богині", але ніхто не вимагав посадити їх за це на сім років.

Чесно кажучи, якщо сказати коротко, то реакцією на абсолютно потворну витівку дівчат у храмі Христа Спасителя Московська патріархія поставила себе на одну щаблю із ними - на чашу одних ваг. Зараз у суспільній свідомості ці три дівиці сприймаються як якась сила, що протистоїть РПЦ МП, що для РПЦ МП просто ганебно, бо не варто ні витівка цих дівчат, ні вони самі, щоб приділяти їм стільки уваги і робити їх мало не головними противниками всієї Руської Церкви і Православ'я.

Скільки було різноманітних публікацій та провокацій проти нашого Патріарха за останні двадцять років - але він ніколи не звертався до суду і тим більше не вимагав ніякого кримінального покарання, тому що він людина віруюча і знає, що Господь кожному віддасть за його заслугами, і пам'ятає, що в Писанні Господь Сам говорить (наприклад, в Посланні апостола Павла): "Мені помста належить і Я відімщу".

Своєю реакцією Московська патріархія тільки вдарила по своїй репутаціїі. І вдарила більше, ніж цілий полк таких дівчат, які б там не кілька хвилин, а кілька днів бешкетували. Тому що коли суспільство дивиться на Церкву, яка проповідує любов, всепрощення, милосердя до ворогів і недругів, і в той же час демонструє таку позицію щодо цих дівчат, то у багатьох виникає питання: "А наскільки можна довіряти таким пастирям і такий Церкві? "

І в цій ситуації я не раз думав про те, що яке благо для Української Церкви, що ми двадцять років тому відокремилися від Московського патріархату і для нас вся ця ганьба - лише зовнішня подія, яка на нашу Церкву не кидає тінь! Тим не менше, як православному, як віруючому, мені гірко бачити те, що відбувається через неадекватність буквально кількох людей в керівництві Московської патріархії з громадським чином Руської Православної Церкви.

Журналіст: Є такий біблійний вислів - "Бог осміяний бути не може".

Архієпископ Євстратій: Природно, за радянських часів, скільки Церква зазнала наруги, і від цього вона тільки увійшла в більшу силу і, врешті-решт, перемогла безбожний режим. А намагатися силами  держави боротися з кількома дівчатами і зводити це в ранг вселенської боротьби зі злом - щонайменше, не розумно. А якщо сказати словами знаменитого наполеонівського дипломата Талейрана, "це більше ніж злочин, це - помилка".


Про це повідомляє християнський портал kyrios.org.ua посилаючись на portal-credo.ru .

Вхід/Вихід