Вселенські розбіжностіТак виглядає, що Патріарх Кирило по-своєму відповів на заклик глави УПЦ КП.

Як уже повідомляв християнський портал КІРІОС, нещодавно в Москві відбулася зустріч між Патріархом Московьким Кирилом і главою Грузинської Церкви Іллєю ІІ. Під час неї глава РПЦ зробив заяву про недоцільність проведення найближчим часом Вселенського Всеправославного собору.

В УПЦ КП вважають, що ця заява стала своєрідною відповіддю на недавній лист Патріарха Філарета до глав помісних православних Церков з проханням розглянути на цьому соборі питання автокефалії Київського патріархату. Крім того, на думку експертів, тепер Патріах Кирило спробує затягнути підготовку до такого собору.

Під час своїх перемовин у Москві предстоятелі Російської і Грузинської православних Церков зійшлися на думці, що немає сенсу проводити собор, поки не буде досягнута належна згода глав усіх помісних Церков по всіх конфліктних питаннях.

"РПЦ - разом з іншими православними Церквами - буде рухатися по шляху зміцнення православної єдності, але з певною обачністю, щоб поспішні спроби провести собор без належної підготовки не привели до ускладнень у міжправославних відносинах. Ми глибоко переконані, що собор повинен готуватися таким чином, щоб сприяти зміцненню православної єдності, а не створювати нові лінії напруги у відносинах між Церквами", - заявив патріарх Кирило.

Зі свого боку, Ілля II був більш лаконічний: "Ми прийшли до єдиної думки про те, що проводити собор немає сенсу, допоки не будуть врегульовані всі питання, що стоять перед православними Церквами".

Тут сллід зазначити, що така заява Патріарха Кирила послідувала за листом глави УПЦ КП владики Філарета, опублікованим тиждень тому. У ньому першоієрарх УПЦ КП звернувся до глав помісних Церков з проханням розглянути питання автокефалії очолюваної ним Церкви на майбутньому Вселенському соборі. Без вирішення цього питання, - як він вважає, - його проведення буде невиправданим, оскільки УПЦ КП є однією з найбільших православних Церков у світі.

Нагадаємо: Вселенський собор є зібранням глав усіх православних Церков, який має право вирішувати різні церковно-політичні та богословсько-догматичні питання, в т. ч. і що стосуються надання автокефалії. Попередній - Сьомий собор, причому якраз УСІЄЇ спільноти Соборної (тобто, ще тоді ЄДИНОЇ) Вселенської Христової Церкви Сходу і Заходу, відбувся ще в 787 році.

В останні роки активізувалася підготовка до наступного - VIII Вселенського собору. Цього разу - лише православних Церков світу.

В УПЦ КП вважають, що згадана заява патріарха Кирила прямо пов'язана з питанням автокефалії Української Церкви. "Ясно, що ігнорувати аргументи, викладені в листі Патріарха Філарета, дуже складно, і заява Патріарха Кирила - прямий тому доказ. Глава РПЦ розуміє, що якщо питання української автокефалії не буде вирішено, то собор закінчиться скандалом: оскільки або Москва, або Вселенський патріархат залишаться незадоволені. Зараз знайти компроміс у питанні автокефалії УПЦ КП ці дві Церкви не можуть", - вважає секретар Священного синоду УПЦ КП, архієпископ Чернігівський і Ніжинський Євстратій (Зоря).

Одначе прихильники РПЦ з такою постановкою питання категорично не згодні. "Українське питання важливе, але воно не може бути предметом розгляду Вселенського збору, оскільки Україна є канонічною територією Російської Православної Церкви, а УПЦ КП не визнана жодною частиною Вселенської Церкви", - впевнений завідувач відділу зі зв'язків з РПЦ, російським світом і православною спільнотою Інституту країн СНД Кирило Фролов; хоча, як добре відомо, стосовно того - чиєю саме "канонічною територією" є Україна - як у Царгороді, так і в кількох інших православних Церквах близькосхідного регіону, притримуються зовсім іншого погляду. На його думку, найближчим часом Вселенський патріархат ні за яких умов не погодиться визнати автокефалію УПЦ КП. "При патріархові Кирилові РПЦ стала настільки сильною і впливовою Церквою, що проти її думки ніхто не піде", - впевнений п. Фролов.

А от експерт з Російської Православної Церкви - історик, співробітник Центру вивчення Східної Європи при Бременському університеті (Німеччина) Микола Мітрохін дотримується іншої думки. За його словами, тема української автокефалії дійсно може стати важливою на майбутньому Вселенському соборі, однак серед глав помісних Церков немає єдиної думки з цього питання. "Наприклад, точку зору РПЦ традиційно підтримують Сербська і Грузинська Церкви, а Вселенського патріарха - грецькі Церкви. Варфоломій (Вселенський патріарх - "Комерсант") вважає, що він може самостійно визнати незалежність УПЦ КП. Однак це призведе до війни з РПЦ, яка постарається затягнути всі можливі передсоборні процедури, наскільки це можливо", - вважає п. Мітрохін.

Про це повідомляє християнський портал КІРІОС з посиланням на kommersant.

Вхід/Вихід

Мапа міграції громад з МП в ПЦУ