Формування відповідальності за природу – невід’ємна частина катехизаціїФормування та ствердження у сучасних християн чіткої і ясної, а головне - практично активної та ініціативної, екологічної свідомості наразі є важливою й відповідальною частиною катехизаційних студій і навчань вірних.

І саме в цьому зв'язку керівник Бюро УГКЦ з питань екології д-р Володимир Шеремета взяв участь у засіданні Катехитичної комісії Києво-Галицького Верховного Архієпископства УГКЦ, яке відбулось 5 березня 2013 року в приміщенні філософсько-богословського факультету УКУ в м. Львові.

Свою доповідь для голів єпархіальних/екзархальних катехитичних комісій на тему «Формування відповідальності за природу – невід’ємна частина катехизації» проф. Шеремета поділив на три частини.

В першій частині доповідач акцентував увагу на тому, що катехизаційний процес, який має за мету формувати автентичну віру і провадити до повноти сопричастя з Богом, суттєво визначається характером цілісності віри і життя у Христі. Жива віра в нашого Творця і Спасителя спонукає до відповідального ставлення до створеного світу. Рівно ж, християнська відповідальність за природне довкілля є безпосередньо пов’язана із дотриманням заповіді любові до Бога і ближнього, адже, егоїстично експлуатуючи Боже створіння, виснажуючи даровані Богом природні ресурси, руйнуючи землю, забруднюючи повітря та воду, ми завдаємо шкоду єдиному цілісному організму, яким є Боже створіння і частиною якого є і сама людина. Зрештою, вся шкода, завдана природі, повертається до людини, не тільки загрожуючи її матеріальному благополуччю, але також і здоров’ю та життю.

В другій частині доповіді було позитивно відзначено цілісний підхід у процесі формації християнської віри, що включає повчання про відповідальність за створіння у ключових джерелах для катехизації, особливо у Катехизмі Католицької Церкви, Катехизмі УГКЦ «Христос – наша Пасха», а також загальній катехитичній програмі УГКЦ (зокрема, у посібниках для 7 та 10 класів). Особливий акцент було поставлено на презентацію основних видань Бюро УГКЦ з питань екології, що можуть бути використані у катехизаційному процесі для формування відповідальності за створіння на засадах християнської віри: як, наприклад, збірника офіційних документів Папи Івана Павла ІІ на тему створіння та екології; збірника офіційних документів Папи Венедикта XVI на тему «Відповідальність за створіння»; збірника екологічних рекомендацій Ради Єпископських Конференцій Європи щодо душпастирської діяльності Церкви під назвою «Відповідальність за створіння у Європі».

Окремий наголос поставив керівник Екобюро на інтернет-ресурс Бюро УГКЦ з питань екології, на сторінках якого можна ознайомитись із екологічним вченням християнських Церков, дізнатися про актуальні ініціативи природоохоронного спрямування в житті Церкви, знайти матеріали для екологічної катехизи, молитви за збереження Божого створіння – природи та спеціальні богослужіння; а також отримати інформацію про те, яким може і має бути наш щоденний особистий практичний внесок для охорони та збереження довкілля.

У третій частині доповіді було представлено ключові ініціативи Бюро УГКЦ з питань екології: «Великопісну екологічну ініціативу», День Бога-Творця, Всеукраїнський конкурс "Відповідальність за створіння", кожна з яких має, передусім, катехизаційний характер. А саме: направлена на формування свідомості відповідальності за створений Богом світ - як невід’ємної складової християнської віри та способу життя. У цьому контексті очільник Екологічного Бюро УГКЦ звернувся до присутніх голів із проханням про співпрацю - завдяки поширенню інформації та підтримці цих ініціатив головами єпархіальних/екзархальних катехитичних комісій на деканальних рівнях, серед душпастирів та директорів катехитичних шкіл.

На завершення доповідач висловив сподівання, що - в контексті «Року віри» - дана зустріч і спільні роздуми навколо запропонованої теми принесуть свої плоди для формування автентичної християнської віри, оживлення життя парафій, для належної зустрічі з Христом, свідченням чого є також і наше християнське ставлення до природного довкілля. Доповідь викликала низку запитань, на які були надані вичерпні відповіді - наскільки це дозволяли визначені часові рамки.

О. Михайло Гарват, голова Катехитичної комісії Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ, висловивши подяку за доповідь та діяльність Бюро УГКЦ з питань екології, звернув увагу присутніх на важливість отриманої інформації, а також сайту «Відповідальність за створіння», де можна почерпнути багато цікавої інформації, а, рівно ж, і заохотив до співпраці з Екобюро УГКЦ, зокрема, в консультативному вимірі щодо питань взаємозв’язків між християнською вірою та відповідальним ставленням до створеного Богом світу та свого безпосереднього природного довкілля.

Про це повідомляє християнський портал КІРІОС з посиланням на інформаційну службу Бюро УГКЦ із питань екології.

Вхід/Вихід