Бюро УГКЦ з питань екології розпочинає в часі Великого посту ініціативу під назвою «Екологічне навернення для порятунку створіння», яка покликана допомогти повніше і глибше пережити процес покаяння, і здійснити цілісне навернення до Бога, що також передбачає по божому ставитись до своїх ближніх та всього створіння.
Мета ініціативи полягає в тому, щоб спричинитися до поглиблення свідомості в Церкві та суспільстві щодо відповідальності за створений Богом світ та шляхів її здійснення у повсякденному житті кожної людини.
Головними завданнями ініціативи є:
Привернути увагу віруючих людей та громадськості до проблем довкілля.
Сприяти усвідомленню їх особистої відповідальності за створений Богом світ (за ту шкоду, яку вони завдають йому, а рівночасно і самим собі).
Сприяти поширенню екологічного вчення Церкви.
Спонукати в часі Великого посту до покаяння та “екологічного навернення”, які мають відбутися завдяки усвідомленню гріховності безвідповідального ставлення до природного середовища і відмові від стилю життя, який є руйнівним для довкілля.
Заохочувати до посиленої молитви та діл милосердя стосовно страждаючого довкілля.
Запропонувати конкретні кроки для покращення стану довкілля в рамках нашої повсякденної життєдіяльності, як наприклад, загальнодоступні можливості заощадження тепла, енергії, води тощо.
Ініціювати підтримку та розвиток відповідних освітньо-виховних та практичних заходів природоохоронного спрямування на парафіяльному, єпархіальному і загально-церковному рівнях.
Сприяти інтенсифікації екуменічного процесу завдяки об’єднанню зусиль християнських Церков і релігійних організацій для збереження Божого створіння – природи.
Яким чином можна долучитись та підтримати ініціативу?
Від душпастирів очікується:
Щоб вони інформували парафіян про великопосну екологічну ініціативу, спричинялися до осягнення її мети та головних завдань.
У своїх проповідях та підготовці вірних до святої тайни Покаяння у часі Великого посту звертали увагу на питання християнської відповідальності за природне довкілля (відповідні імпульси та тематичні проповіді можна буде знайти на сайті Бюро УГКЦ з питань екології – ecoburougcc.org.ua).
Хоча б в одну неділю, у часі Святої Чотиридесятниці, на Літургії виголосили на сугубій ектенії спеціальне прошення за збереження створеного Богом світу:
“Владико Вседержителю, подай нам ласку покаяння і навернення, щоб ми побачили в оточуючій природі Тебе Самого – Творця і доброго Батька та з любов’ю доглядали створений Тобою світ, молимось Тобі, вислухай і помилуй”.
Ініціювали практичні акції направлені на збереження Божого створіння природи (очищення від сміття, озеленення, тощо).
Від віруючих людей та громадськості:
Небайдужість і детальне ознайомлення із запропонованою в рамках ініціативи інформацією, а також прагнення усвідомити, що відповідальність за довкілля є невід’ємною складовою Віри в Бога Творця і Спасителя людини та всього світу.
Конкретні діла милосердя до природи, які виявляються насамперед у намаганні не завдавати їй шкоди: не засмічувати довкілля, не забруднювати повітря та воду, не рвати та не купувати первоцвітів, які знаходяться перед небезпекою цілковитого знищення, не підпалювати залишки рослинності, раціонально використовувати побутові електроприлади, заощаджувати тепло, електрострум, воду...
Сподіваємося на різноманітні нові ініціативи і практичні зусилля зі сторони віруючих та небайдужих людей, громадськості, органів державної влади та місцевого самоврядування, спрямовані на покращення стану довкілля в різних регіонах та в Україні в цілому.
Бюро Києво-Галицького Верховного Архиєпискоства УГКЦ з питань екології