Надійне майбутнєЗ 6 по 10 жовтня 2018 року в Катовіце (Польща) проходила 12-та асамблея Європейської християнської екологічної мережі (ECEN) під назвою «На шляху до економічної та екологічної справедливості», в якій взяли участь 85 представників з 22 Європейських та інших заокеанських країн. Переговори на асамблеї керувались біблійними рядками з Книги пророка Єремії 29, 11 «Бо я свідомий моїх щодо вас задумів, – слово Господнє, – задумів щастя, а не лиха, щоб дати вам майбутнє і надію».

Європейська християнська екологічна мережа (ECEN)

Катовіце, жовтень 2018

Заклик 12. Асамблеї ECEN

Ми зібрались, щоб ділитись радістю Божого творіння, щоб нагадати самим собі, що воно повсюди під загрозою, і Церкви по всій Європі та в інших частинах світу мають обов’язок піклуватися про створіння через молитву, конкретні вчинки та правозахисну діяльність.

Під час обговорення з колегами з Церков, вченими та з цивільними органами влади з регіону Верхня Сілезія, ми з’ясували, яких зусиль необхідно прикласти, щоб зменшити забруднення повітря і викиди парникових газів, а також трансформувати економіку з видобутку вугілля до більш сталого видобутку енергії. 

Предметом переговорів асамблеї були взаємозв’язки між економікою та екологією; способи досягнення справедливого розподілу наявних ресурсів, беручи до уваги принципи економічної та екологічної справедливості.

Асамблея дала можливість відзначити 20-ту річницю заснування ECEN. Двадцять років після першої зустрічі ECEN ми стали частиною зростаючого руху «зелених» та екологічних Церков і церковних громад у Європі. Через богослужіння, конкретні дії і старання для кліматичної справедливості і сталого майбутнього, релігійні спільноти об’являють послання про те, що турбота про створіння є нашою відповідальністю та обов’язком. Ми радіємо цьому успіху і заохочуємо всі Церкви приєднатись до цього руху.  

В чому полягає виклик?

За 20 років значно змінилось використання природних ресурсів. Протягом останніх десятиліть ми спостерігаємо зменшення біорізноманіття та природних місць проживання до такої міри, що науковці почали говорити про нову хвилю «масового вимирання». Масова вирубка лісів є однією з причин виникнення кліматичних змін, людство надзвичайно швидко збільшило кількість парникових газів у атмосфері, по великій мірі через спалювання викопних видів палива. В результаті клімат змінюється, що вже не викликає сумніву.

Під час нашої зустрічі в Катовіце Міжурядовий комітет зі змін клімату при ООН (IPCC) опублікував звіт «Глобальне потепління на 1.5°C», описавши, що необхідно для того, щоб глобальне потепління не зросло до 1.5°C, та можливі наслідки, якщо цього не вдасться зробити. Щоб зменшити глобальне потепління на 1.5°C, необхідні термінові, радикальні та безпрецедентні зміни у всіх сферах суспільного життя. Щоб уникнути загрозливих кліматичних змін та досягти Цілей сталого розвитку ООН, докорінні зміни мають розпочатися сьогодні.

Якщо протягом наступних 20 років ми не почнемо діяти, щоб зменшити викиди парникових газів, то глобальне потепління не тільки перевищить позначку 1.5°C, але й 2°C. І це трапиться, якщо сторони Паризької угоди не прикладуть більше зусиль, ніж це роблять сьогодні.

Ми поінформовані і не маємо жодних виправдань! Ми, як віряни, також маємо моральний обов’язок в першу чергу пам’ятати про найвразливіших, коли просимо про збереження створіння. Темою асамблеї ECEN є «Дати вам майбутнє і надію». Тому ми не можемо ані ігнорувати науку, ані дозволити страху паралізувати себе.

З нашої віри проростає надія, яка не є ані наївною, ані обмежується виключно на наші побажання.

Чому ми це робимо?

Ми хочемо надійного майбутнього. Наука може розповісти нам, що відбувається, а віра скаже, чому нам необхідно реагувати. Для того, щоб життя на землі мало надійне майбутнє, ми повинні діяти зараз.

З Євангелії від Ів. 6,1-11 ми дізнаємось про насичення 5000 людей і про важливість ділення. Саме беззахисний хлопчик приніс буханки хліба і рибу. Цей акт ділення йде від дитини і має надихнути нас стати на шлях наслідування. Ділення, а не жадібність, – ось шлях до кліматичної справедливості.

Ми, як особисто, так і в спільнотах, повинні зменшити наш вплив на довкілля, зокрема наш вуглецевий слід. Сировинна економіка і стиль життя, до якого ми звикли і який полюбляємо, не є екологічними. Структури і моделі споживання і виробництва мають негайно змінитись в бік низьковуглецевої економіки, що включає в себе справедливий розподіл ресурсів.

 

Ми закликаємо уряди і високопосадовців:

  • Відповідально підійти до цієї проблеми і діяти відповідно: прийняти зобов’язання зменшити викиди парникових газів відповідно до наукових даних, представлених у звіті IPCC.
  • Працювати для сталого майбутнього і віднаходити відповідні механізми для підтримки найменш захищених. І жодні виправдання щодо бездіяльності не приймаються.
  • Напередодні Кліматичної конференції ООН (COP24) в Катовіце, ми закликаємо до реального і рішучого алгоритму дій з боку всіх сторін задля зниження рівня парникових газів.

Ми закликаємо Церкви і релігійні спільноти:

  • Розпочати і підтримувати спільний діалог між Церквами і серед ширших мас щодо необхідності змін до більш сталого і справедливого стилю життя для того, щоб пошанувати створіння, здійснити реальний перехід до низьковуглецевої економіки та працювати задля справедливості між поколіннями.
  • Підтримувати і заохочувати екологічні ініціативи в релігійних спільнотах та Церквах, зробити їх частиною повсякденної життєдіяльності і запрошувати давати відповіді на екологічні виклики.
  • Створити нову історію надії, яка описує всю серйозність ситуації, але і віщує справедливе і стале майбутнє.
  • Розробити богословські й літургійні матеріали щодо піклування про створіння, включити Час Створіння в літургійний календар та спільно святкувати його в дусі відкритості та екуменізму.

 Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Інформаційну службу Бюро УГКЦ з питань екології