Відповідальність за природне довкілля як тема великопосних реколекційЗ 26 по 28 березня у монастирі сестер милосердя св. Вінкента (с. Дора / Яремче) мальтійська молодь Івано-Франківська активно готувалась до найбільшого свята усіх християн – Воскресіння Господнього. 

Цьогорічним гаслом мальтійських реколекцій було «Дві дороги», про які йде мова як у самому Святому Письмі, так і в Науках дванадцяти апостолів (Дідахе):
«Є дві дороги, одна - дорога життя, а друга - смерті, і між ними є велика різниця» (Дідахе 1, 1).  «Ось я покладаю сьогодні перед вами благословення й прокляття; благословення, коли будете слухатися заповідей Господа, Бога вашого, що заповідаю вам сьогодні; прокляття, коли не будете слухатися заповідей Господа, Бога вашого, і звернете з дороги, яку заповідаю вам нині, та підете за іншими богами, яких не знаєте» (Втор. 11: 26-28).

Отож, впродовж двох діб мальтійці роздумували над головним дороговказом кожного християнина – Десятьма заповідями Божими, з якими звіряли власне сумління, чи, бува, не зійшли вони зі шляху Божого.

Окрім частих проповідей реколекції були досить насичені спільними молитвами: Служба Божа, Хресна дорога, Акафіст страстям Христовим, Вервиця, молитви мальтійців в різних наміреннях, Ісусова молитва, Нічні молитовні чування та ін.. Також, впродовж реколекцій кожен мальтієць мав нагоду приступити до Святої Тайни Сповіді, для того, щоби зустріти світле Христове Воскресіння з чистим серцем.

Особливим для мальтійців став останній день реколекцій – Квітна Неділя. Цього дня ми звикли освячувати лозу, яка лише почала проростати м’якими «котиками». Саме цей знаменний день, коли ми, християни, безпосередньо залучаємо природне довкілля до наших богослужінь, став чудовою нагодою для того, аби мальтійська молодь могла переосмислити місце цього природного довкілля у нашому житті, а зокрема – наше ставлення до нього.

Не аби якою допомогою у формуванні екологічної свідомості мальтійської молоді на цьогорічних реколекціях став практичний посібник - «Екологічний дороговказ», виданий Бюро з питань екології Києво-Галицького Верховного Архиєпископства УГКЦ, автором якого є д-р Володимир Шеремета. Бюро люб’язно передало мальтійцям 20 примірників «Екологічного дороговказу».

У книзі наводяться практичні поради, як кожна людина може значною мірою знизити рівень негативного впливу своєї повсякденної поведінки (професійної діяльності, домогосподарювання та проведення дозвілля) на навколишнє середовище завдяки зменшенню кількості відходів і заощадженню природніх ресурсів та енергії, роблячи при цьому ще й вагомі фінансові заощадження; як уникати марнування струму при використанні побутових приладів та тепла при опаленні; як більш відповідально ставитись до свого здоров’я; як правильно поводитись посеред природи, а також багато інших порад, систематизованих відповідно до 22-х тем, які допоможуть кожному зробити свій, нехай маленький, але такий необхідний внесок для порятунку Божого створіння – ПРИРОДИ.
Сьогоднішнє довкілля в час екологічної кризи особливо кличе про допомогу, і ми, мальтійці, відповідно до нашого гасла: “Збереження віри і допомога потребуючим”, - зобов’язані відгукнутися на це прохання, та зробити свій особистий внесок у його збереження.

Сподіваємось, що “Екологічний дороговказ”, який отримав кожен учасник реколекцій, допоможе засвідчити релігійну віру в Бога Творця на основі бережливого та відповідального ставлення до дарів Його створіння – ПРИРОДИ, а також буде надійним компасом для кожного мальтійця на його життєвому шляху до Бога.

 

Джерело:

http://www.malteser.if.ua/?action=read&lang=ua&kind=activity&read=198