Альфі Еванс помер, поклавши край судовій тяганині про право на життяАльфі Еванс - малюк, який опинився в центрі судового позову і за якого клопотав Папа Римський, помер рано вранці в суботу в Ліверпулі, не доживши десяти днів до свого дворіччя.

У понеділок лікарі відключили від дворічного хлопчика, який страждав ураженням мозку, установку штучного дихання, яка підтримувала його життя.

За оцінками медиків, Альфі повинен був померти через кілька хвилин після відключення апарату штучного дихання, однак дитина прожила майже тиждень.

Альфі Еванс знаходився в напівкоматозному стані більше року, але його батьки відмовлялися визнати, що його хвороба невиліковна.

Конфлікт батьків з лікарями привернув увагу широкої громадськості, коли батьки Альфі подали позов до суду, оскаржуючи рішення консиліуму про відключення дитини від систем життєзабезпечення.

За рішенням суду

Батьки хлопчика - Том Еванс і Кеті Джеймс - хотіли перевезти його на лікування в Рим, де лікарі католицької клініки були готові прийняти дитину.

Лікарі британської лікарні, де перебував Альфі, а також незалежні медичні експерти прийшли до висновку, що вилікувати хлопчика не можна.

Він знаходився в лікарні з грудня 2016 року через рідкісного нейродегенеративне захворювання. За словами лікарів, штучне підтримання життя Альфі або переклад в іншу лікарню "не відповідали б інтересам дитини".

Суд заборонив вивозити дитину на лікування за кордон. Останньою надією для батьків, які хотіли забрати тяжкохвору дитину з лікарні і спробувати продовжити йому життя, була апеляція.

У довгій судовій тяганині батькам допомагала група підтримки, в яку входили американські католицькі активісти та російський юрист.

В середині квітня батько дитини навіть побував на аудієнції у Папи Римського і попросив його врятувати сина.

Протягом доби міністерство закордонних справ Італії прийняв рішення про надання Альфі Евансу італійського громадянства в надії, що це посприяє його негайні відправці в клініку в Римі.

Папа Франциск підтримав сім'ю в "Твіттері": "Я знову закликаю прислухатися до страждань його батьків і сподіваюся, що їх бажання спробувати нові види лікування буде задоволено".

Проте британський суддя відмовився задовольнити апеляцію, заявивши, що Альфі - британський громадянин і тому підпадає під юрисдикцію Високого суду.

Посольство Італії потім уточнило, що не намагалося оскаржити які б то не було рішення, прийняті британськими судами.

За словами адвокатів батьків дитини, борт медичної авіації знаходився в режимі постійної готовності на випадок, якщо дитину дозволять перевезти в лікарню в Італії.

У вівторок, 24 квітня відбулося нове слухання, на якому суддя Хейден заявив, що справа підійшла до кінця.

Він залишив без уваги твердження адвокатів батьків, за словами яких, стан хлопчика виявилося значно краще, ніж передбачалося раніше, тому що протягом 20 годин після відключення системи життєзабезпечення він продовжував дихати самостійно.

Чим страждав Альфі Еванс?Альфі Еванс помер, поклавши край судовій тяганині про право на життя

Альфі народився 9 травня 2016 року в місті Бутл на північно-західному узбережжі Англії.

В дитячу лікарню "Алдер Хей" в Ліверпулі він потрапив в грудні 2016 роки після кількох судомних нападів.

Лікарі діагностували нейродегенеративне захворювання, але поставити точний діагноз їм не вдалося. Деякі експерти припускають, що Альфі страждав мітохондріальним синдромом (існує кілька їх видів).

Більше року хлопчик перебував в комі.

Чому ця справа розглядалася в суді?

Дитяча лікарня "Алдер Хей" звернулася до Високого суду з проханням дозволити відключення апарату штучної вентиляції легенів, тому що штучна підтримка життя у видаку з Альфі лише приносить йому зайві страждання.

Розгляд справи в високому суді Ліверпуля почалося 19 грудня.

Лікарня заявила, що томографія виявила катастрофічне руйнування мозкової тканини, і подальше продовження лікування було б не тільки безглуздо, але і негуманно.

Батьки хлопчика хотіли отримати дозвіл забрати його і перевезти на літаку в дитячу лікарню "Бамбіно Джезу" в Римі в надії продовжити йому життя.

Пов'язана з Ватиканом лікарня запропонувала провести операцію, яка б дозволила Альфі краще дихати і продовжила б йому життя на невизначений термін.

Суддя заявив, що прийме рішення про те, що буде краще для хлопчика, якщо батькам і лікарні не вдасться дійти згоди.

Британський закон не дає чіткого визначення, що потрібно робити в подібній ситуації. В законі від 1989 року говориться, що якщо дитині загрожує небезпека заподіяння шкоди, держава може і повинна втрутитися.

Це означає, що право батьків не є абсолютними, а у держави з'явилася можливість оскаржувати рішення батьків щодо їхньої дитини.

Якщо представник влади не погодиться з рішенням батьків, він зобов'язаний звернутися до суду, щоб отримати юридичну перевагу над батьками дитини в прийнятті рішень.

20 лютого суддя Хейден повідомив, що лікарі можуть відключити Альфі від системи життєзабезпечення, незважаючи на заперечення батьків.

Батько хлопчика вважав, що дитина продовжує реагувати на зовнішні подразники. Він заявив журналістам, що Альфі стало краще.

Але що представник лікарні адвокат Майкл Майлонес заявив: "Проблема в тому, що батьки Альфі дивляться на нього і бачать чудесного, милого, нормально виглядаючого малюка, який відкриває очі і посміхається, але не бачать апаратуру, яка допомагає йому харчуватися і дихати".

Лікарня наполягала, що вся метушня хлопчика є спонтанними несвідомими рефлексами, викликаними дотиками.

Суддя прийняв рішення на користь лікарняного керівництва, і лікарі отримали дозвіл відключити хлопчика від системи життєзабезпечення 23 лютого.

Батьки вирішили оскаржити рішення суду.

Як проходив судовий процес

Батьки Альфі вирішили не здаватися і 6 березня звернулися до апеляційного суду, який в підсумку залишив рішення судді Хейдена в силі.

20 березня пара звернулася до Верховного суду, де їм було відмовлено в праві на подальшу апеляцію.

Але їхні адвокати потім звернулися до Європейського суду з прав людини, який також не прийняв справу до розгляду, заявивши, що права людини в даному випадку порушені не були.

11 квітня суддя Хейден підтримав план по догляду за безнадійно хворим Альфі, визначивши дату відключення системи життєзабезпечення. В той день батьків хлопчика в суді вперше представляв Християнський центр правової допомоги.

Центр характеризує себе як організацію, що допомагає людям і церквам, які зазнали дискримінації і зіткнулися з труднощами через свої прагнення жити і працювати у відповідності з біблійними принципами.

16 квітня адвокати спробували домогтися передачі контролю над лікуванням батькам дитини, заявивши, що Альфі незаконно утримують в лікарні.

Але апеляційний суд і Верховний суд відмовилися розглядати прохання.

 

Християнський портал КІРІОС за матеріалами bbc.com