Кремлю вже треба протистояння і треба насильство, а ПЦУ поспішати нікуди,- арх.Євстратій Зоря про дату вручення томосуЯк відомо, Томос про автокефалію вручатимуть очільнику Єдиної Помісної Церкви 6 січня в Константинополі

В ефірі "5 каналу" в програмі "Інформаційний вечір" архієпископ Чернігівській Євстратій Зоря розповів, коли томос привезуть в Україну і коли це буде – 6 січня чи пізніше,- повідомляє Християнський портал КІРІОС

"Як це буде відбуватися, я думаю, стане відомо остаточно ближче до цієї дати, бо ще йдуть організаційні процеси. Єдине, що з очевидністю можна сказати, що 6 січня томос має бути вручений у Константинопольській Вселенській Патріархії в храмі святого Георгія на Фанарі, який уже багатьом відомий завдяки попереднім важливим подіям – засіданням Синоду Вселенського Патріархату. І того ж вечора, я думаю, до свят-вечора він уже прибуде в Україну. Очевидно, що будуть продумані якісь урочисті заходи для того, щоб його тут в Україні зустріти", – сказав Євстратій Зоря.

Він також пояснив, у якому вигляді буде томос: "Власне, що таке томос. Це документ. Тобто на відповідному носії, можливо, пергаменті, буде текст документа і стоятимуть підписи Вселенського Патріарха і членів Синоду Вселенської Патріархії".

Це Кремль хоче поспішати, бо це йому вже треба протистояння і треба насильство, а Українській Помісній Церкві поспішати нікуди

"Для Української Церкви дуже важливо, щоб цей процес (перехід парафій до ПЦУ – ред.) відбувався добровільно, усвідомлено і поступово, щоб ніхто не був примушений бути членом Української Помісної Церкви чи відійти від підлеглості Російській Церкві. Бо якщо це рішення є добровільне й усвідомлене, воно буде тверде. Ніхто тоді не зможе зі сторони прийти і переконати людей у зворотному, сказати, що їх обдурили тощо. І тоді не буде підстав розпалювати конфлікти", – сказав архієписком.

Він наголосив: "Росія так і намагаються розпалити ворожнечу. Закидають, що ось буде насильство, примушування, бо для Української Церкви весь час, який є попереду, всі десятиліття та століття після Томосу й Об'єднавчого Собору, – це час для Української Церкви і її розвитку, зростання і зміцнення, для того, щоб люди приходили усвідомлено до цієї церкви. А ось якраз для влади Московського Патріархату і для Кремля дуже важливо саме зараз розпалити ворожнечу, саме зараз зробити протистояння, щоб мати підстави втручатися, щоб мати підставу звинувачувати Україну, щоб мати підстави відкривати ще один фронт агресії проти України, як всередині нашої держави, так і на міжнародній арені. Тому я думаю, що і суспільство це усвідомлює, і церква, і держава. Тому буде робитися і робиться все, щоб все відбувалося абсолютно мирно, без всякого примусу й насильства". 

Євстратій Зоря додав: "Це Кремль хоче поспішати, бо це йому вже треба протистояння і треба насильство. А Українській Церкві не треба цього. Ми молилися вчора, позавчора, коли ми починали шлях до визнаної автокефалії, до Томосу, скільки було тих, хто вірив, що це станеться? Багато-хто ще багато років перед цим думав чи це станеться, чи ми не доживемо до цього. А вже ось воно відбувається на наших очах".

Нагадаємо, 11 жовтня в Константинополі Вселенський Патріархат, по завершенні Синоду, оголосив своє рішення щодо України. Він продовжує процедуру надання Томосу про автокефалію Українській Православній Церкві. 

15 грудня 2018 року на Об'єднавчому соборі обрали предстоятеля Української Помісної Церкви. Ним став єпископ Української Православної Церкви Київського Патріархату Епіфаній. Того самого дня Вселенський Патріарх благословив Епіфанія та запросив до Константинополя для отримання томоса

Хорватія на море