Філарет пояснив яким чином буде здійснено перехід храмів та лавр до єдиної УПЦПредстоятель Української православної церкви Київського патріархату, патріарх Київський та всієї Руси-України Філарет заявив, що проведення Об’єднавчого собору українських православних церков нині залежить від Константинопольського патріарха.

Про це він сказав на прес-конференції у п'ятницю, 26 жовтня,- повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на ТСН

За словами Філарета, при цьому стверджувати, коли саме буде проведений Об’єднавчий собор неможливо. "Назвати дату скликання цього собору ми не можемо, тому що це залежить від Константинопольського патріарха", - заявив Філарет.

Між тим, за його словами, процес надання Україні автокефалії - незворотній. "Ми підійшли до такого часу, коли автокефальна українська церква отримала незворотній процес, тому що Константинопольський патріарх твердо заявив про те, що українська православна церква, український народ гідні своєї незалежної церкви", - додав Філарет. 

Він додав, що завадити об'єднанню нині ніхто не може. "Чому не може? Тому що це воля Божа. Бог створює такі умови, що люди хочуть чи не хочуть, але змушені іти цією дорогою", - наголосив патріарх.

 Філарет додав, що в Об’єднавчому соборі українських православних церков братимуть участь понад 60 єпископів, серед яких мінімум 10 - з Московського патріархату. "Архієрейський собор буде складатися з трьох церков - Київського патріархату (понад 40 єпископів), Автокефальної церкви (УАПЦ) - 12 єпископів, і ще невідомо, але кажуть, що мінімум 10 єпископів Московського патріархату", - розповів він.

За словами Філарета, ті православні ( йдеться і про духовенство, і про єпископів, і про парафіян), які не захочуть бути в Українській православній церкві, повинні називатись Російською православною церквою в Україні.

На його думку, нині Москва під виглядом захисту православних буде намагатися втрутитися в українські церковні справи та нагнітати ситуацію навколо процесу отримання Томосу. Проте він запевнив, що українська сторона не допустить жодного насильства.

"Ви бачите, що не стільки говорять про надання Томосу, скільки про захоплення храмів. Це іде із Москви. Москва готує підґрунтя для того, щоб втрутитись військовою силою. Знаючи наміри Москви втрутитися як на Донбасі... На Донбасі який був привід - захист російськомовного населення. Коли втрутились, забули про причину втручання. Зараз хочуть нову причину придумати - захист російської церкви, захист православних. Ми, знаючи це, не допустимо ніякого насилля і не дамо підстав для Москви втручатись у наше українське церковне життя", - сказав Філарет.

 Філарет також уточнив, що нова українська церква матиме назву Українська православна церква. "Назва буде: "Українська православна церква" - офіційна. Друга назва - Київський патріархат", - роз'яснив патріарх.

Архієпископ Чернігівський і Ніжинський, речник Української православної церкви Київського патріархату Євстратій Зоря своєю чергою уточнив, що таке рішення відповідає позиції Константинопольського патріархату щодо назв.

Він зазначив, що в УПЦ КП при цьому сподіваються, що Верховна Рада зобов'яже нині зареєстровану як Українська православна церква відображати в назві приналежність до Московського патріархату.

 "Чи повинні віруючі люди знати правду, до якої церкви вони повинні належати - Української чи Російської? Мають право знати правду. Тому ми просимо Верховну Раду ухвалити такий закон, щоб церква в Україні, яка називається "Українська православна церква", носила свою правдиву назву - Російська православна церква в Україні. Але права цієї церкви будуть ті ж, що і у всіх релігійних організацій", - заявив архієпископ Євстратій Зоря.

Перехід парафій до єдиної Української православної церкви буде відбуватися, якщо таке рішення підтримають дві третини парафіян. "[Будуть] збори всього приходу. Якщо дві третини парафіян проголосують за те, щоб залишитися у Російській церкві, значить, ця парафія буде належати Російській церкві. Якщо дві третини парафіян проголосують за Українську церкву, то храм разом з парафіянами перейде до Української православної церкви", - пояснив він процедуру.

Філарет уточнив, якщо дві третини голосів для ухвалення рішення не набереться, то стан приходу залишиться незмінним.

Предстоятель УПЦ КП також пояснив, яким чином буде здійснено перехід храмів та лавр до єдиної Української православної церкви. За його словами, значна частина православних залишаться у російській православній церкві, але вони матимуть право приєднуватися до Української православної церкви.

Оскільки приміщення церков належать громаді, у разі переходу до Української православної церкви вона переходить разом зі своїм храмом. ”Якщо ж вона залишається в російській православній церкві, то природньо, що вона залишається, і храм залишається з ними”, - сказав він.

Крім того, Філарет озвучив впевненість, що лаври, підпорядковані Московському патріархату, із часом добровільно перейдуть у помісну Українську православну церкву. "Я вірю, що рано чи пізно лаври перейдуть в Українську церкву. Який для цього потрібен час? Відповідь - не знаю. Але те, що вони будуть в Українській церкві, - сумнівів у цьому не маю жодних, тому що це українська святиня", - сказав він.

Патріарх підкреслив, що перехід в Українську православну церкву з Російської православної церкви може бути лише добровільним.

Відповідаючи на питання про заяву очільника УАПЦ митрополита Макарія щодо питання об'єднання, і що начебто між ними є певні непорозуміння в цьому питанні, Філарет існування таких непорозумінь спростував. "Між Київським патріархатом і Українською автокефальною православною церквою непорозумінь нема. Тому що ми за автокефальну і вони за автокефальну", - запевнив патріарх.

Він додав, що розбіжності, які є між деякими єпископами, буде залагоджено на соборі.

Нагадаємо,11 жовтня Синод Константинопольського патріархату вирішив продовжити процедуру надання Томосу про автокефалію Українській православній церкві. Також було ухвалено рішення про визнання Константинополем узурпації влади над Київською митрополією Москвою незаконним актом. Також синод вирішив зняти всі заборонні санкції РПЦ стосовно предстоятеля УПЦ КП Філарета та предстоятеля УАПЦ Макарія. Разом із тим Патріархія наголосила на неприпустимості майнових конфліктів і насильства у процесі творення помісної церкви в Україні.

15 жовтня Російська православна церква заявила про розірвання відносин з Константинопольською Церквою.