«Софія Київська»  збереже колекції мозаїк Михайлівського Золотоверхого собору8 серпня відбулася зустріч керівництва Національного заповідника «Софія Київська» з представниками Американського посольського фонду зі збереження культурної спадщини. Обговорювалися питання використання ґранту, що надається українській стороні для реалізації проекту «Робота, спрямована на збереження колекції автентичних мозаїк ХІІ ст. Михайлівського Золотоверхого собору». Підсумком зустрічі стало схвалення ґрантодавцем оновлених проектних пропозицій та кошторису, розроблених Заповідником.

 

Новий ґенеральний директор «Софії Київської» Олена Сердюк  вважає, що пріоритет буде надано науковим дослідженням, консервації та реставрації експонатів з подальшим їх перенесенням у музейну експозицію.
Свою позицію, яку підтримують вітчизняні й закордонні фахівці, вона пояснює дуже просто: як відомо, попереднє керівництво Заповідника пропонувало демонтувння мозаїк та перенесення їх на легку сучасну основу заради спрощення експонування їх за межами України. Однак "ці мозаїки – шедевр монументального мистецтва часів Київської Русі. Це - справжні святині, які чудом збереглися до наших днів, тому ми не маємо права допустити навіть найменшої вірогідності їх пошкодження. Я глибоко переконана, що унікальні Михайлівські мозаїки мають залишатись недоторканими, аби всі бажаючі ще багато століть поспіль мали можливість побачити їх на власні очі".

Керівництво Міністерства культури, якому віднедавна перепідпорядковано «Софію Київську», дотримується того самого курсу: міністр культури Михайло Кулиняк вважає найголовнішим популяризацію вітчизняного культурного надбання та заохочування іноземних туристів до відвідування України.

До цього часу у фондах Заповідника зберігаються три автентичні фрагменти мозаїк Михайлівського Золотоверхого собору, які не увійшли до експозиції. Крім того, як з’ясувалось під час огляду запасників, фрагменти мозаїк та розсипний мозаїчний набір загальною вагою близько 100 кг (природні камені, кераміка, кольорова смальта, смальта з металічною фольгою, скло), зібрані під час руйнування мозаїк у різні періоди та виявлені у ході розкопок, проведених на території Михайлівського монастиря у 1996-1999 рр., багато років зберігалися насипом у мішках. Тому, насамперед, йдеться про виконання дуже копіткої роботи з розбору цього набору, його систематизації, наукового опрацювання (у т. ч. проведення петрографічних і спектрографічних досліджень) та каталогізації з подальшим розміщенням у експозиції.
Початку реставраційних робіт обов’язково передуватиме детальна фотофіксація всього наявного матеріалу. Так само ретельно будуть фіксуватися всі наступні етапи реалізації проекту та його кінцевий результат.
Роботи буде розпочато лише після затвердження проекту Науково-методичною радою Мінкультури України і триватимуть вони до липня наступного року.

Виконання запланованих робіт з реставрації та дослідження мистецького мозаїчного комплексу Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст. дасть змогу доповнити існуючу експозицію виставки «Мозаїки і фрески Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст.» відреставрованими експонатами, які з 1930-х років припадали пилом у фондах Заповідника та ніколи раніше не експонувались.
Підсумком реалізації проекту стане вихід зведеного каталогу «Мозаїки Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст.», який планується видати трьома мовами (українською, англійською та російською). Окрім, власне, каталогу, це ґрунтовне видання міститиме інформацію про сам собор та про історію реставрації його збереженої мистецької спадщини. У ньому будуть опубліковані результати досліджень іконографії малярського ансамблю та техніки і стилю виконання мозаїк ХІІ ст.
Нагадаємо, розмір ґранту, який надається Американським посольським фондом зі збереження культурної спадщини, на реалізацію проекту «Робота, спрямована на збереження колекції автентичних мозаїк ХІІ ст. Михайлівського Золотоверхого собору», становить 45.850 дол. США. Термін дії ґранту – до 30 червня 2013 р.

Про це повідомляє християнський портал КІРІОС з посиланням на оф. сайт Міністерства культури України .