Хуан ХосеВідомий іспанський теолог і історик Хуан Хосе Тамайо у своїй новій книзі про культуру, релігії і політики в ісламі стверджує, що ісламу потрібна «теологія визволення» за прикладом тієї, що з'явилася в західному Християнстві після II Ватиканського собору, пише WebIslam.

Книга «Іслам. Культура, релігія, політика », виникла з матеріалу різних конференцій і курсу лекцій з ісламу, прочитаних Хуаном Хосе Тамайо в мадридському університеті імені Карла III. У книзі представлена шиїтська традиція ісламу. Автор робить акцент на різноманітності всередині здається єдиної культурної, богословської і політичної традиції ісламу. Теолог вважає, що шиїзм завдяки своєму містичному характеру, особливої концепції божественного і здатності мобілізувати і перетворити, є хорошою основою для соціальних і політичних змін. 

Хосе Тамайо вважає, що ісламу необхідна «теологія визволення», на кшталт тієї, що з'явилася у вченні деяких католицьких теологів країн Латинської Америки у другій половині XX ст. і проповідувала християнський соціалізм. На думку автора, в даний час в ісламській релігійній думці можна виділити 3 основних напрямки, які здатні вести діалог з різними напрямками вчення християнства, буддизму та іудаїзму.

Для Хосе Тамайо найважливішим з них є ісламська теологія визволення. Автор висловлює у своїй книзі ідеї, близькі тим, що проповідують католицькі теологи визволення, називаючи Христа посланником Божим, що приніс звістку про звільнення. Автор вважає, що Особистість Ісуса Христа, Його життя і проповідь, як про них оповідає Євангеліє, дуже схожі на ісламське уявлення про пророка з Назарету Ісусі. Хосе Тамайо стверджує, що католицька та ісламська теології звільнення мають багато спільного в трьох розділах: перший з них, ідея Всевишнього як Бога світу, другий - «Ісус з Назарету як і пророк Мухаммед, є проповідником християнсько-ісламського монотеїзму", третій - «етика звільнення, присутня в юдаїзмі, християнстві та ісламі, що грунтується на активній підтримці бідних, маргіналів і ізольованих від суспільства людей ».

 

 

Джерело: sedmitza.ru