Про це заявив у своїй промові на Соборі Константинопольський Патріарх Варфоломій. Ключові пункти з його промови на своїй сторінці у фейсбуці виклав секретар Священного Синоду УПЦ КП Євстратій Зоря.

Як йдеться у промові Константинопольського Патріарха, передача під контроль у 1686 році Київської митрополії Москві відбулася під тиском. І разом з цим ця передача передбачала перебування Києва в юрисдикції Константинополя. Однак Москва не дотрималася цієї умови. До того ж, за словами Варфоломія, не існує жодних документів, які б свідчили про "повну передачу" Київської Митрополії в юрисдикцію Московського Патріархату.

Константинопольський патріарх може надавати автокефалію без погодження з іншими церквами

Таке рішення ухвалили на Архієрейському соборі Константинопольської церкви, який триває у Стамбулі. Однак, за словами секретаря Священного Синоду УПЦ КП Євстратія Зорі, нічого принципово нового у рішенні Собору немає. Константинопольський патріархат вкотре підтвердив свою позицію щодо збереження виключного права надавати автокефалію у період між Вселенськими Соборами. Сьогодні останній день засідання єпископів з усього світу. На Соборі розглядали, зокрема, і питання надання Україні Томоса. Однак, за словами Євстратія Зорі, очікувати конкретних рішень щодо надання автокефалії Україні поки очікувати не варто.