Сьогодні в середовищі духовенства і мирян багато дискутується над питанням богословської вартості науки церковного права. Дехто вважає, що ця наука не має жодного відношення до теології, а дехто притримується думки, що вона є цілком латинською. Якою ж насправді є вага і роль канонічного права в християнстві? Найперше слід дати відповідь на основне запитання,яке полягає в тому чи є церковне право богословською наукою?

Канонічне право регулює взаємовідносини між членами Церкви, тобто між єпископами, священиками, монахами і мирянами. Його компетенція поширюється суто на членів Церкви, яка є в центрі всієї теологічної науки.

 

Джерелами церковного права є Святе Письмо, церковне передання і постанови Вселенських Соборів, які скликалися в Церкві для вирішення важливих справ, починаючи з IV століття. Наука канонічного права має ті самі джерела, що і будь – яка богословська наука, наприклад догматичне богослов’я чи літургіка. Тому можна впевнено сказати, що ця наука є богословською дисципліною. Церква є соціальною установою, яка повинна мати свої правила і закони, які окреслювали б права і обов’язки її членів. Цю функцію і призначена виконувати наука церковного права.

Східні католицькі Церкви хоча і є частиною Вселенської Католицької Церкви, але вони мають своє законодавство, найвищим документом якого є Кодекс Канонів Східних Церков, проголошений в 1990 році. Цей документ має за основу джерела східного права і помісного законодавства Східних Церков. Подібність між східним і латинським кодексами канонічного права вмотивована  тим, що як східні Церкви так і Латинська Церква є частиною Вселенської Церкви, а тому в тих аспектах, які стосуються всієї Церкви не може бути правових розбіжностей. Тому греко – католики повинні розуміти хибність думок про копіювання латинського права в східному кодексі.  Всі вірні нашої Церкви повинні сумлінно дотримуватися приписів церковного права, тому що недотримання закону завжди має наслідком відповідне покарання з боку компетентної церковної влади. Господь Ісус Христос в святому Євангелії говорить, що коли б хтось не послухав Церкви, нехай буде як поганин і митар. (Мт. 18, 17)

автор статті Кулієвич Андрій

ТОП читають в Богослов'ї

лист. 30, 2009 64878

Четвертий місяць вагітності - Нарешті малюк подав матері сигнал

Запам'ятайте точну дату перших порухів З приводу цього у вагітних часто виникають зайві…
Сповідь
лист. 20, 2013 56638

Як підготуватись до сповіді?

Ви замислюєтеся про те, щоб піти на, але ще не зважилися це зробити? Вас бентежить, що ви…
груд. 03, 2009 51285

Сьомий місяць вагітності: я все чую

Організм малюка вже цілком сформований, підтвердження цьому - народження повноцінних…
груд. 27, 2009 39172

Святі Тайни

Методологія навчання предмету „Святі Тайни” о. Володимир Лось Викладач Духовної…
лист. 30, 2009 37828

Другий місяць вагітності: час вживати фолієву кислоту

Який він - ваш малюк Ваш малюк схожий на велику кому, довжиною 3-4 сантиметри і вагою 2-3…
груд. 03, 2009 29132

Шостий місяць вагітності: "Я вже вмиваюся"

Зовнішній вигляд маляти максимально наближений до новонародженого - чітко вимальовуються…