Відчутний біль у налитих грудях, дещо набубнявілі й потемнілі соски, затримка менструації на 1-2 тижні, нудота, підвищення температури тіла до 37°С, швидка втомлюваність, сонливість, дратливість, зміна смакових вподобань - ознаки на користь вагітності. А що ж відбувається в утробі жінки?
Яйцеклітина на 3-4-ий день після запліднення починає мігрувати із маткової труби в матку, щоб під дією спеціальних ферментів прикріпитися до її стінки. А із 7-10-ого дня імплантований плід починає контактувати з організмом матері - отримує все, що їсть, п'є і чим дихає жінка. На третьому тижні закладаються майбутні органи дитини (розподіляються тканини для їх формування), із 23-ого дня починає битися серце. Зрозуміло, що навіть у цей період під дією шкідливих факторів можуть виникнути вади розвитку. Отже, все залежить від способу життя, який обере вагітна.
Не можна!
- вживати алкоголь;
- палити;
- вживати будь-які ліки.
Полюбіть дитяче мило
Багатьох жінок турбує збільшення кількості виділень із піхви. Та хвилюватися марно, якщо вони білого кольору і без специфічного запаху. Це - результат зростання у матці кровотоку,
2 починаючи із 2-3-ого тижнів вагітності, внаслідок чого крізь стінки судин виділяється більше рідини, інтенсивніше злущуються відмерлі клітини оболонок статевих органів. Зупинити цей процес не можна (за увесь період вагітності кровотік зростає майже в 20 разів), просто жінка повинна частіше здійснювати гігієнічні процедури. Оптимальним засобом гігієни для вагітної вважається дитяче мило, яке, на відміну від косметичних, не порушує мікрофлору внутрішнього середовища статевих органів і не здатне спричинити дисбактеріоз.
Починаючи з другого тижня, майбутнє дитя отримує все, що споживає мати
Жінці, яка виношує дитину, можна і треба їсти все. У раціоні обов'язково мають бути тваринні білки: в них містяться незамінні амінокислоти, необхідні для закладки органів дитини. Тому усі релігії дозволяють вагітним у піст їсти скоромне. Найліпше споживати нежирне м'ясо, щоб не перевантажувати печінку, - із курки, теляти, кроля, при чому не менше 100 грамів на день. Це стосується і риби - підійдуть судак, щука, минтай, хек. До речі, віддайте перевагу вареним і печеним стравам із м'яса й риби.
Не захоплюйтеся блюдами із макаронних виробів, картоплі (особливо смаженої), а також кондитерськими виробами, бо це - зайві калорії, котрі приносять лише додаткові кілограми. А в першій половині вагітності приріст маси тіла жінки має складати 200-250 грамів за тиждень, тобто на кінець першого місяця - до одного кілограма, хоча деякі вагітні у цей період навіть худнуть (через токсикоз).
Їжте овочеві гарніри із моркви, буряку, капусти, картоплі, причому більше печених або тушкованих, бо сирі можуть викликати здуття живота, біль. Це зазвичай лякає жінку, вона нервує, внаслідок чого починає скорочуватися матка, провокуючи викидень. До речі, яблука також ліпше пекти.
Не нехтуйте кашами: гречаною, вівсяною, пшоняною. Рисову й манну зведіть до мінімуму.
Споживати кілограмами фрукти - нерозумно, бо вони містять легкозасвоювані вуглеводи, котрі є джерелом калорій. Дійсно фрукти багаті на вітаміни, але останніх чимало в м'ясі й овочах. До того ж, щоб отримати, скажімо, добову норму вітаміну С, треба з'їсти 1 кілограм апельсинів, а такі дози можуть спричинити діатез у майбутнього малюка. Щодо прийому штучних вітамінів - не купуйте їх самовільно або за порадою аптекаря (гіпервітаміноз, особливо надмірне надходження вітамінів А і В, може мати
негативні наслідки для розвитку дитини), а лише проконсультувавшись із гінекологом. Застерігаю від споживання аж по склянці морквяного соку, ліпше змішувати його із яблучним (1:2) або їсти сиру моркву, тоді не передозуєте вітамін А.
Щодня на вашому столі повинні бути молоко, кефір, сметана, молочнокислий і твердий сири, багаті на кальцій, украй потрібний організму матері й дитини. До речі, молочні жири не здійснюють додаткового навантаження на печінку. Але з метою уникнення зайвих кілограмів ліпше купувати продукти із неве-ликим вмістом жиру - 2,5 відсотка.
Звичайно, вагітній жінці важко витримувати всі ці рекомендації: у зв'язку із частими змінами смаку, їй часом хочеться з'їсти щось "неправильне" на зразок копченої риби чи торта із кремом. Можна іноді балувати себе, бо строгі обмеження - постійний стрес для вашої дитини. Пам'ятайте: коли ви ласуєте смачною стравою, отримуєте задоволення, а відчуття радості передається і малюкові. Тільки намагайтеся не захоплюватися такими продуктами -обмежуйтеся одним шматком.
Як перехитрити токсикоз
Зазвичай жінка із перших днів вагітності відчуває нудоту. Чому? - ваша печінка не здатна швидко перебудуватися у зв'язку зі збільшеним на неї навантаженням (вона додатково виводить і продукти обміну малюка). Тому токсикоз - своєрідне отруєння материного організму цими продуктами. Пригасити його прояви можна, зменшивши навантаження на свою печінку:
- вилучити із раціону смажені, копчені, гострі, жирні страви;
- їсти невеликими порціями 6-8 разів на добу, останній прийом їжі не пізніше, як за 2 години до сну;
- уранці, перед вставанням із постелі, напівлежачи випити склянку холодної перевареної води або соку із сухарем;
- охолоджені страви, на відміну від гарячих, не викликають нудоту.
Що робити із закрепами
В організмі жінки, яка завагітніла, інтенсивно починає продукуватися прогестерон - гормон, який розслаблює м'язи матки, зберігаючи цим вагітність. Але його дія в організмі не вибіркова - він однаково впливає і на м'язи шлунка, кишечнику, внаслідок чого виникають закрепи.
- Вчасно скажіть про це своєму лікарю, він допоможе скоректувати режим харчування.
- Споживайте у великій кількості овочі, вони багаті на клітковину, тому сприяють очищенню кишечнику.
- Їжте хліб із висівками, відмовтеся від білого.
- Не обмежуйте питний режим (1-1,5л на добу). При дефіциті води в організмі вагітної з нього погано виводяться продукти обміну, а тому гальмується процес побудови органів дитини.
Не можна!
- приймати традиційні послаблюючі препарати;
- застосовувати очищаючі клізми, бо ці засоби, підсилюючи перистальтику кишечнику, можуть спровокувати переривання вагітності.
Увага - комп'ютер!
Не така велика шкода від випромінювання, як від стресу, який отримує організм вагітної протягом 4-5-годинної роботи за комп'ютером. Якоїсь особливої втоми жінка може й не відчувати, але внаслідок тривалого напруження уваги й центру зору в її організмі виробляється катехоламін - гормон стресу, котрий негативно впливає на рівень уже згадуваного прогестерону. Окрім цього, дитина в утробі такої матері піддається постійним стресам. Вихід - через кожні 20 хвилин робити 10-хвилинні перерви, встаючи з-за комп'ютера, якомога менше проводити часу за ним, за змогою у перші 12 тижнів вагітності повністю відмовитися від нього.
Не можна!
- носити вантажі понад 3 кілограми; *відвідувати сауну;
- приймати дуже гарячі ванни;
- ходити на фізпроцедури, пов'язані із перегріванням.