Організм малюка вже цілком сформований, підтвердження цьому - народження повноцінних семимісячних дітей, які пізніше у своєму розвитку нічим не відрізняються від однолітків. У вашого малюка функціонують шлунок і кишечник - дитина заковтує навколоплідні води і в них же виводить продукти обміну. Маля здійснює одиничні дихальні рухи, повноцінно дихатиме лише після народження, коли розкриються легені. У цей період дитина починає реагувати на гучні звуки, на голоси батьків, повідомляючи про це активними рухами в лоні матері, за характером котрих вагітна визначає - подобаються ці звуки малюкові чи ні. Тому подружжю віднині треба особливо пильнувати за своєю мовою, уникати сварок, образливих слів, адже до вас прислухається і у вас вчиться ваше дитя.
Мати помічає, що дитина менше звичного ворушиться, причому рухи відчутні тільки в певній частині матки. Причина проста - малюк вже досить великий (його зріст сягає близько 42 см, а маса - 1,5 кг), тому не може вільно перевертатися, як раніше. А на кінець сьомого місяця вагітності він набуває сталого положення - у більшості випадків (у 85 відсотків вагітних) головою донизу і рідше - сідницями. Остання поза передбачає певний ризик пологових ускладнень - оскільки тазові кістки дитини значно вужчі за об'єм черепа, голова під час пологів може застряти при виході плода із шийки матки, внаслідок чого травмуються і малюк, і мати. Тому жінкам із таким розміщенням плода на 31 тижні вагітності призначають комплекс коректуючої гімнастики, завдяки котрій малюк до 34-го тижня ще може перевернутися в оптимальну позу.
Жінкам, які виношують друге дитя, тим паче третє, а також тим, у кого вагітність протікає з ускладненнями, у кого завеликий плід або навіть два і більше, доцільно із цього періоду носити бандаж.
З метою підготовки молочних залоз до майбутнього годування треба щодня обмивати їх проточною водою з милом, починаючи із теплої, звичної для купання, і поступово знижуючи до кімнатної. Так само треба змінювати і жорсткість рушника - від м'якого махрового до лляного, але не вафельного, щоб не травмувати соски.
Під кінець сьомого місяця рекомендовано пройти третє і останнє УЗД, мета котрого - встановити положення плода, визначити ступінь зрілості плаценти й перевірити, чи немає обвиття пуповиною.
Починаючи із цього періоду, майбутня мати повинна обмежувати всілякі навантаження, як фізичні, так і розумові, - їй треба більше відпочивати. Тому саме після 30-го тижня вагітності жінці надається декретна відпустка. А оскільки із цього моменту у вас з'явиться більше вільного часу, дорогі жінки, не нехтуйте прогулянками на свіжому повітрі. Бажано бувати надворі по
2 години вранці і ввечері, у літню пору з 12-ої до 16-ої ліпше сидіти вдома. Плануючи літній відпочинок, проконсультуйтеся
її своїм лікарем: вагітним не забороняється відпочивати на морі, але є вимоги, котрих має дотримуватися мати, на й важливіше - не засмагати, а перебувати в затінку. До речі, варто знати, що оптимальним транспортом для вагітної вважається автомобіль, допускається літак, а от подорожі потягом небажані, бо залізничні вібрації можуть спровокувати скорочення матки, відтак - передчасні пологи. До речі, щодо останніх - 28-29 тижні вагітності вважаються критичними в цьому плані. Тому із 27-го по 31-ий тижні бажано уникати тривалих переїздів, обмежити статеве життя, відмовитися
від важких сумок із базару і уважніше слухати свій організм - при виникненні незрозумілих симптомів відразу телефонуйте лікареві. Також уникайте різких необережних рухів (актуально аж до пологів): щоб підняти річ із підлоги, не нахиляйтеся, а присідайте; встаючи із ліжка, спочатку поверніться на бік, спустіть ноги на підлогу, а потім, спираючись на руки, піднімайте тулуб.
Мамі дедалі важче ходити
Цілком сформована дитина інтенсивно накопичує підшкірну жирову клітковину - набирає вагу, міцніє. А мати дедалі більше скаржиться на втомлюваність, їй усе хочеться полежати, відпочити. Багатьох вагітних непокоять ноги (болять, набрякають), особливо якщо виношувати доводиться влітку. Таким жінкам треба відрегулювати свій питний і харчовий режим.
- Об'єм спожитої рідини за добу варто скоротити до 1,2 літра.
- Пити ліпше підкислену воду - із лимоном, шипшиною, смородиною.