У Відні відбулась екуменічна панахида за упокій душ ліквідаторів та всіх жертв Чорнобильської катастрофи26 квітня 2017 в Українській Греко-Католицькій церкві св. Варвари, у Відні, відбулась екуменічна панахида за упокій душ ліквідаторів та всіх жертв Чорнобильської катастрофи.

Очолив екуменічне богослужіння о. д-р Тарас Шагала, парох церкви св. Варвари, у співслужінні з о. Михайлом Дзулем, референтом Бюро УГКЦ з питань екології Івано-Франківської архієпархії, о. Юрієм Струговим, священиком Української Православної громади святих Володимира та Ольги Константинопольського Патріархату у Відні і пастором Володимиром Лазнюком, душпастирем громади Церкви Євангельських Християн - Баптистів у Відні.

Богослужіння стало кульмінаційним пунктом вечора пам’яті про Чорнобильську катастрофу, в якому крім Української громади Відня та представників Українського посольства в Австрії взяли участь преосвященніший Франц Шарл, єпископ-помічник Віденської архієпархії, представники різних Церков та релігій, а також австрійського суспільства.

На початку інформаційно-концертної програми від імені організаторів до присутніх звернувся д-р Володимир Шеремета, керівник Бюро УГКЦ з питань екології, пригадавши, що 26 квітня 2017 р. увесь світ відзначає вже 31-і роковини Чорнобильської катастрофи, жертвою якої стали мільйони людей, багато з яких втратили не лише здоров’я, але й життя. Особливу жертву життя заради життя принесли сотні тисяч ліквідаторів, які своїми героїчними зусиллями не допустили ще більш згубних наслідків цієї атомної катастрофи для всієї Європи і цілого світу.

Очільник Екобюро УГКЦ наголосив на тому, що жертвою Чорнобиля стала також правда – правда про ризики атомної енергії, яку і до сьогодні не хочуть визнавати відповідальні за майбутнє світу. «Церква є співвідповідальною за світ, в якому живемо, людей і їх рішення, тому один з вагомих аспектів служіння Екологічної інституції УГКЦ – це поширення правди про Чорнобильську катастрофу та ризики атомної енергетики», – констатував Володимир Шеремета і коротко розповів про виставку дитячого малюнку на Чорнобильську тематику, яка проходить у Відні з 24 до 28 квітня 2017 р.

Пан Юрій Токарський, заступник посла України в Австрії, висловив вдячність організаторам Чорнобильського вечора-пам’яті, екуменічного богослужіння в наміренні жертв Чорнобиля, а також Віденської виставки дитячих малюнків «Чорнобильська катастрофа: 30 (+1) рік опісля – що далі?».

Український дипломат подякував також за той вияв солідарності задля подолання медичних наслідків Чорнобильської катастрофи, який засвідчило австрійське суспільство та міжнародне співтовариство України від 1991 р. та по сьогодні.

Д-р Тарас Шагала, отець-парох церкви св. Варвари, закликав до спомину і єднання у молитві за упокій душ не лише жертв Чорнобиля, а також усіх безневинних жертв війни на Сході України.

В рамках вечора-пам’яті присутні мали можливість переглянути короткий фільм про Чорнобильську катастрофу та її соціально-екологічні наслідки, а також відео-презентацію робіт виставки «Чорнобильська катастрофа: 30 (+1) рік опісля – що далі?».

Екуменічне богослужіння та конференційна частина програми були збагачені прекрасним співом Віденського хору українських студентів.   

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Інформаційну службу Бюро УГКЦ з питань екології

«Ми не могли бачити радіацію…, але ми бачили наслідки її смертельного впливу», – лікар-ліквідатор наслідків Чорнобильської катастрофи«Ми не могли бачити радіацію, ані відчувати її на смак, ані на дотик, але ми бачили наслідки її смертельного впливу», – згадує пані Наталія Терещенко з Харкова, ліквідатор наслідків аварії на ЧАЕС, яка працювала лікарем-лаборантом влітку-восени 1986 року в Чорнобильській зоні поблизу зруйнованого реактора. Своїми спогадами вона поділилась з учасниками виставки дитячих малюнків Всеукраїнського конкурсу Бюро УГКЦ з питань екології «Чорнобильська катастрофа: 30 років опісля – що далі?», яка проходить у Відні з 24 по 28 квітня 2017 р.

В той час пані Терещенко було 35 років і вона була мамою двох маленьких дітей…

Вона була мобілізована і відіслана в Чорнобильську зону з бригадою медиків для вимірювання доз радіаційного випромінювання ліквідаторів аварії на ЧАЕС.

Свідчення безпосереднього учасника цих трагічних подій для України і всього світу справді вражають. Жорстока система не вважала за необхідне ділитися правдою про справжній вимір радіаційної загрози, внаслідок чого постраждали сотні тисяч безневинних людей, а особливо діти та молодь.

Згідно слів пані Терещенко, тема Чорнобильської катастрофи все більше зникає з суспільної пам’яті і, навіть, починає ставати своєрідним табу, що є дуже небезпечним симптомом для сучасного українського суспільства, а, зокрема, дієвості влади.

Про ті сумні події періодично згадують на державному рівні з приводу відзначення чергових роковин, але цього замало. Держава зобов’язана належним чином вшанувати подвиг своїх героїв, які ціною свого здоров’я і життя запобігли поширенню смертельної радіації не лиш в межах нашої країни, але також і Європи та цілого світу.

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Інформаційна службу Бюро УГКЦ з питань екології.

Відень: відкрилась виставка дитячих малюнків «Чорнобильська катастрофа: 30 (+1) років опісля – що далі?»24 квітня у Відні відкрилася виставка дитячих малюнків Всеукраїнського конкурсу Бюро УГКЦ з питань екології «Чорнобильська катастрофа: 30 років опісля – що далі?». Ця неординарна подія зібрала широкі кола громадськості, світу науки та політики, екологічних організацій Австрії, а також представників різних Церков та релігій.

Проф. д-р Володимир Шеремета у вступній промові розповів про мету та завдання виставки у Відні та Конкурсу для учнівської та студентської молоді, в якому минулого року взяли участь понад 1500 школярів та студентів з різних регіонів України. Очільник Екологічної комісії висловив сподівання, що виставка внесе свою лепту в збереженні правди про Чорнобильську катастрофу і не лиш приверне увагу до трагічних соціально-

економічних та екологічних  наслідків Чорнобиля, але й спричиниться до мобілізування зусиль громадськості в Україні, Австрії та інших країнах для сталого розвитку і збереження створіння.

У своєму вітальному слові, пан д-р Олександр Щерба, посол України в Австрії, поділився своїми особистими спогадами про Чорнобильську катастрофу,  а також наголосив на тому, що Україна не лиш країна, яка в особливий спосіб асоціюється з глобальною атомною катастрофою, але насамперед країна, героїчними зусиллями народу якої були врятовані інші країни від згубних наслідків аварії на ЧАЕС.Відень: відкрилась виставка дитячих малюнків «Чорнобильська катастрофа: 30 (+1) років опісля – що далі?»

Пані проф. д-р Інгеборн Габріель, керівник інституту Соціальної етики Віденського університету, звернулась зі словами вдячності до організаторів та наголосила на важливості заходу для плекання «культури спогадів про Чорнобильську катастрофу, культури, яка би не допустила подібного атомного лиха».

Виставка організована Бюро з питань екології Української Греко-Католицької Церкви за підтримки Міжнародного екологічного об’єднання «Відповідальність за створіння» і проходить у Відні під патронатом Мінприроди України, посольства України в Австрії та української греко-католицької громади в Австрії від 24 до 28 квітня 2017 р.

В рамках виставки запрограмовані різні заходи, серед яких зустрічі з ліквідаторами Чорнобильської катастрофи, демонстрація фільмів про Чорнобильську катастрофу тощо. Духовним стержнем програми стане екуменічне Богослужіння за жертв Чорнобильської катастрофи в українській греко-католицькій церкві Святої Варвари у Відні 26 квітня 2017 р.

 

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на  Інформаційну службу Бюро УГКЦ з питань екології.

22 квітня до Міжнародного Дня Землі відбулися марші на підтримку довкілля та захисту наукових досліджень,- повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на hromadske.

Цього року до Дня Землі відбулися марші на підтримку науки та наукових досліджень. Зокрема в США відбулася велика кількість мітингів на підтримку науки та науково обґрунтованих досліджень, які водночас були протестними акціями проти екологічної та енергетичної політики президента Дональда Трампа.

«Господи, оздорови наше життя, щоби ми захищали світ, а не грабували його, щоб ми сіяли красу, а не забруднення та знищення», – написав Папа Франциск у соціальній мережі Твіттер у суботу, 22 квітня 2017 р., в день, коли в багатьох країнах світу відзначається День Землі. Повідомлення було поширене дев’ятьма мовами через обліковий запис @Pontifex,- повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Радіо Ватикан.

Нагадаємо, цей день був проголошений Днем Землі спеціальною резолюцією Генеральної Асамблеї ООН у 2009 році. Зазвичай в багатьох країнах світу в цей день проводять заходи на підтримку довкілля. Метою ООН було об’єднання людей у справі захисту екосистеми Землі.

Вперше «одноразову» акцію цього дня провели 1970 року в США.

 

Дерево як знак глибокого прагнення мируУ рамках безтермінової акції "Посади дерево Миру" в Донецькому екзархаті було висаджено декілька дерев миру в формі алеї. Даний захід відбувся за підтримки екологічного Бюро у Донецькому екзархаті в особі референта о. Михайла Неїжмака.Дерево як знак глибокого прагнення миру

Акція відбулася 10 квітня на парафії Св. пророка Іллі, що у с. Снігурівка, Запорізької області. Біля храму висадили ялинки "Iseli Fastigiatia".

У висадженні взяли участь екзарх Донецький, преосвященний владика Степан (Меньок), отець Василь Пастух, настоятель парафії, парафіяни та молодь с. Снігурівка та с. Іванівка.

"Дана акція на теренах східної України стала черговим знаком глибокого прагнення миру та спокою для землі, яка потерпає від війни, а також проявом піклування про Боже створіння.

 Присутність владики Степана є виявом присутності Церкви у цій важливій місії",– наголосив о. Михайло Неїжмак.

 

 

Дерево як знак глибокого прагнення миру


Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Інформаційну службу Бюро УГКЦ з питань екології.

УГКЦ проведе у Відні виставку дитячих малюнків на чорнобильську тематикуЗ 24 по 28 квітня у Відні (зал Католицької студентської молоді, вул. Ебендорфер 8) відбудеться виставка дитячих малюнків Всеукраїнського конкурсу «Чорнобильська катастрофа: 30 років опісля – що далі?»

Конкурс, який організувало Бюро з питань екології за підтримки Міністерства освіти та науки України, має за мету зберегти живу пам'ять про Чорнобильську катастрофу, розвинути у дітей та молоді чутливість до ризиків модерних технологій та сприяти формуванню відповідальності за створений Богом світ.

В конкурсі взяли участь понад 1500 школярів та студентів з різних регіонів України.

Для виставки було відібрано 77 кращих малюнків, які, в особливий, творчий і зворушливий спосіб, виражають довгострокові наслідки атомної катастрофи.

 

Роботи передають особистий біль, страх і прагнення кращого майбутнього.

Виставка пройде під патронатом Мінприроди України та Посольства України в Австрії, маючи за мету привернути увагу не лиш до наслідків Чорнобиля, але й мобілізувати зусилля громадськості в Україні, Австрії та інших країнах для сталого розвитку і збереження створіння.

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на  Інформаційну службу Бюро УГКЦ з питань екології

Вшановувати померлих без шкоди для живих. Не нести на кладовища пластикові квіти та вінки, які забруднюють довкілля токсичними речовинами і становлять небезпеку для здоров’я, і життя людей – закликають представники духовенства. Єдине, що потребують душі померлих, це наша особиста молитва та молитва Церкви. Тему продовжить Ліліана Хомишин.

Ще один парафіяльний сад посаджено на Прикарпатті.(ВІДЕО)12 квітня парафіяни та школярі села Угорники разом з отцем Юрієм Труханом висадили алею плодових дерев на честь 150-річного ювілею єпископа УГКЦ Григорія Хомишина,- повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на firtkaif.

За словами керівника Бюро з питань екології при УГКЦ Володимира Шеремета, сьомий рік поспіль Бюро ініціює акцію, метою якої є показати, що ми цінуємо природу створену Богом. Традиція саджання парафіяльних садів спостерігається у всіх регіонах.

"Приємно, що сьогодні гарнішими та екологічно чистішими стануть Угорники, а разом з тим й Прикарпатський край. Плодовий сад стане свідченням любові наших парафіян до природи. Таких парафіяльних садів на Прикарпатті посаджено понад десяток", – зазначив церковний еколог Шеремета.

Як зауважив о. Юрій Трухан, парафіяльний сад має кілька призначень. Найперше він названий на честь єпископа Григорія Хомишина, а його центральна алея названа на честь Героїв Небесної сотні. Також сад матиме рекреаційне значення, тут парафіяни села зможуть відпочивати та цінуватимуть екологічний аспект.

"Чому фруктові дерева? Тому що Божі творіння мають служити для людей. Парафіяни церкви зможуть прийти в сад відпочити і пригоститися яблуками чи взяти їх на Спаса. Тут також встановимо лавочки та гойдалки. Думаю, за півтора року ми збиратимемо перші плоди", - розповів о. Юрій.

Загалом у саду налічуватиметься сотня плодових дерев. Сьогодні парафіяни висадили 60 плодових саджанців – яблука та сливи, а восени планують висадити ще 40 дерев – черешні, груші та вишню.

Крім того, як зазначив о.Юрій, на території церкви, за європейським зразком, планують збудувати дім для пристарілих. 

На Львівщині відбулася Хресна дорога екологічної тематики9 квітня у м. Буськ відбулася Хресна дорога екологічної тематики за участі єпископа-еколога Михаїла Колтуна, священиків Буського та Олеського деканатів УГКЦ, місцевих душпастирів РКЦ, вірних та гостей міста.

З початку молитовного дійства єпископ Михаїл, голова Синодального комітету з питань екології, розставив акценти кажучи: «Починаючи Хресну дорогу застановляємося над терпіннями Ісуса Христа, які Він прийняв заради спасіння світу, задля того, щоб направити лад в світі. Спасіння – це не тільки спасіння людини, а всього світу.

Через людину Господь подає спасіння для світу. Людині Господь дав владу над землею, щоб управляла, множилася та наповняла її. Однак ми зберегли можливо лише один елемент – страх за втрату життя. Гріх був вчинений на самому початку проти природи: «з цього дерева не їстимеш», а людина з того дерева скуштувала і не зупинилася на тім, а почала нищити ту природу.У Буську відбулася Хресна дорога екологічної тематики

Сьогодні вона ріже це дерево, палить його, нищить живі сотворіння. Не зважає на то, що нищачи природу ми нищимо власний життєвий корінь. Господь поручає нам множитися і наповнювати землю.

Для цього потрібно животворні витоки: земля, повітря, все довкілля… Коли ми не будемо нищити цей світ, в якому ми живемо, коли ми не будемо нехтувати землею на якій живемо?! Господь сказав, що «земля на якій стоїш, земля свята». Не можна її засмічувати, безчестити. Навіть на війні Церква закликає запобігати нищенню землі. Коли йдеться про спасіння, то нам треба мати совісне ставлення до землі на якій живемо. Це відношення до довкілля відображається в ставленні до інших людей. Як ми ставимося до природи, так ми ставимося один до другого, бо це є джерела нашого життя».

Після архипастирського повчання було посаджено молоде дерево в алеї на головному сквері місті.

 


Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на sokaleparchyorgua.

 

Про екологічний вимір Великого посту роздумували на Львівщині3 квітня в приміщенні НВК «Андріївська ЗОШ І-ІІІст.» Буського деканату відбувся екологічний урок на тему: «Екологічне навернення для порятунку створіння». У ньому взяли участь учні, вчителі та працівники школи.

Настоятель храму о. Євген Мигаль, екореферент з питань екології Буського деканату, розповів дітям про те, яким великим злом є «екологічний гріх», привідкривши присутнім екологічний вимір Великого  посту, а референт Бюро УГКЦ з питань екології Сокальсько-Жовківської єпархії о. Тарас Дзьоба розповів про екологічний вимір історії спасіння від самого початку створення людини.

У жвавому і невимушеному діалозі о. Тарас довів присутнім, як ми, люди, змінюємо створений Богом світ і, яку відповідальність ми несемо перед Богом за таке безвідповідальне ставлення до створіння. Еколого-просвітницька програма о. Тараса зацікавила дітей і змусила задуматись над викликами і завданнями, перед якими стоїть людина.

На завершення директор школи Павло Теодоровський подякував священикам за екологічно-духовну співпрацю.

 

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Інформаційну службу Бюро УГКЦ з питань екології.

Дерева міжконфесійного миру2 квітня в Нікополі, Донецького екзархату, духовенство трьох Церков посадили дерева міжконфесійного миру.

В рамках акції “Посади дерево  миру” брали участь благочинний КП ієромонах Меркурій (Скороход) разом з духовенством УГКЦ отцем Іваном Колоском та РКЦ отцем Збігнєвим Бескуром, які посадили три дерева на знак міжцерковного миру в місті Нікополь.

Для акції передали саджанці грабу, які були привезені з серця Карпат і два роки вирощувались Олегом Маньком, очільником волонтерської команди "Ветерани Афганістану".

У заході взяла участь заступник Нікопольського міського голови Ольга Василівна Коник.

«Акція Всеукраїнського характеру "Посади дерево миру" має за мету та сприяє поширенню миру в нашій країні, яка страждає від наслідків війни», – заявив о. Михайло Неїжмак, референт Бюро УГКЦ з питань екології в Донецькому екзархаті.

 


Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на  Інформаційна службу Бюро УГКЦ з питань екології.

Акція “Посади дерево миру”.(ФОТО)В останній тиждень березня у мальовничому селі Підгірці, працівники Національного природного парку “Північне Поділля” разом із о. Тарасом Дзьобою, референтом Бюро УГКЦ з питань екології, та учнями Підгорецького НВК на чолі з директором школи Тишко Т. Я. провели акцію “Посади дерево миру”.

Посадку здійснили біля пам’ятника полеглим невідомим воїнам УПА. Там, зокрема, було висаджено кущі калини, які є символом України.

Після того ще ряд калинових кущів було висаджено у школі, а опісля відбулося екологічне навчання, де дітям розповідали про значення Години Землі, а також про охорону навколишнього середовища.

Діти з великим задоволенням взяли участь у цій акції, адже саме такі справи допомагають збагатити природу Землі та зробити нашу планету красивішою.

 

 

Акція “Посади дерево миру”.(ФОТО)


Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Інформаційну службу Бюро УГКЦ з питань екології

Хочеш здобути мир – оберігай створіння!З благословення єпископа Коломийсько-Чернівецької єпархії Василія Івасюка та ініціативи о. Назарія Мицка, референта Бюро УГКЦ з питань екології, молодіжна спільнота «Діти світла» та студенти катехитично-дяківського коледжу традиційно відзначили екологічну акцію «Година Землі». Дана акція була проведена у м. Коломия, біля Катедрального Собору Преображення Господнього.

Адміністратор парафії о. Володимир Білослудцев та сотрудник о. Віталій Марук власним прикладом заохочував дітей до співпраці з Богом у збереженні довкілля. Біля головної святині єпархії  дитячими руками було висаджено алею із декоративних дерев: туя смарагд, ялівець звичайний, туя глобоза, ялівець хіберніка, тис елігантісіма, тис блю аров, тис хіксі та туя кулунда.

На завершення екологічної акції присутні отримали від о. Назарія календарик та настанову: «Обов’язок кожної людини – захищати природу та довкілля», щоб побудувати світ, у якому панує мир.

 

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Інформаційну службу Бюро УГКЦ з питань екології.

Еко-акція на ПеремишлянщиніМолитвою і працею будується і кріпне будь яка спільнота, чи то сім’я, держава, місто чи парафія. Так на парафії Воскресіння ГНІХ с. Білка Перемишлянського району з ініціативи о. Олега Федишина було організовано толоку, яка розпочалась зі санітарної рубки чагарників на старому кладовищі, біля доріг та Народного дому.

Також за сприянням Брюховицької селещної ради було закуплено близько 50-ти дерев, які парафіяни висадили біля храму, школи та народного дому. Спільна праця громади дає можливість священику поспілкуватись не лише із тими, хто приходить до церкви, а також з людьми, котрі занедбують свій обов’язок християнина. Спілкування священика і «блукаючого» парафіянина при праці дає свої плоди, адже за деякий час когось із них можна побачити у храм,і а згодом і в черзі до сповіді.

 

 


Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на stryiugccorgua.

Змінити світ через прості повсякденні вчинки У рамках  Великопісної ініціативи "Екологічне навернення для порятунку створіння", референт Бюро УГКЦ з питань екології Донецького екзархату о. Михайло Неїжмак вперше відвідав прифронтове містечко Лисичанськ, що на Луганщині. 

22 березня відбулася вельми цікава та плідна зустріч у місцевій школі №3 I-III ступенів та дитячому навчальному закладі "Барвінок". Зустріч відбулась завдяки запрошенню директора школи Скрябіної Наталії Олексіївної та у співпраці з о. Сергієм Паламарчуком, настоятелем місцевої громади УГКЦ.

Зустріч-семінар відвідали учні 5-11 класів. В часі зустрічі учні дізналися багато корисної інформації, поглибили свої знання в екологічному напрямку, перевірили себе з допомогою ековікторини, переглянули пізнавальні відео, зокрема про пластикову пляшку, отримали поради щодо енергоефективності та енергозбереження.

Отець Михайло наголосив дітям, що їхнім обов'язком є зберігати навколишнє середовище, постійно вчитися та давати добрий приклад своїм друзям, одноліткам, а навіть своїм батькам.

«Саме через прості повсякденні вчинки ми здатні змінити світ та якість нашого життя і це потрібно робити вже сьогодні», – сказав о. Михайло. Присутні дізналися про екологічний конкурс, літні екотабори, а школа отримала у подарунок ековидання.

Опісля усі разом вийшли на шкільне подвір'я для висадки фруктового саду Миру, участь в закладенні саду взяли вчителі, учні та дітки дитячого садочку "Барвінок".

Отець Михайло зазначив: «Даний сад – це не що інше, як прояв любові та піклування Творця за своє створіння, і цей сад слугуватиме поживою для прийдешніх поколінь та очищатиме повітря».

Було висаджено 9 сортів яблунь, які символізують 9 плодів Святого Духа та самого Бога - Творця, як знак того, що і цьогорічна Великопісна ініціатива є часом особливого діяння Духа Святого.

Гарна та весела атмосфера панувала цього дня у школі, дирекція щиро подякувала представнику Екобюро УГКЦ за пізнавальну зустріч та за висадження саду Миру, а також висловила готовність до подальшої співпраці.

Сподіваємося, що разом із появою саду Миру на Луганщині, на східних теренах України запанує справді мир та спокій, яких так чекають усі.

Того ж дня відбулась подячна Літургія у місцевій парафії Покрови Богородиці, отці подякували Богові за проведені заходи та просили благословення та добрих плодів зробленої Божої справи.

 

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Інформаційну службу Бюро УГКЦ з питань екології.

Триває Еко-акція “Посади дерево миру”25 березня 2016 року Бюро екології Стрийської єпархії в особі референта о. Олега Кобеля отримало від Яворівського національного парку чимало декоративних дерев в рамках продовження безстрокової екологічної акції “Посади дерево миру”. Зокрема, було отримано саджанці клена, сумаха (оцтового дерева”, самшиту, ялини звичайної, туї,  ялівцю та калини. Того ж дня перші дерева було висаджено на парафії прп. Параскеви с. Кавське силами парафіяльної учнівської молоді біля школи та храму.

В найближчі кілька днів на кількох парафіях Стрийської єпархії буде висаджено решта дерев. Дуже символічно, що акція відбувається у дні, коли світ відзначає іншу екологічну акцію “Година Землі”. Бюро екології УГКЦ заохочує всіх небайдужих до екологічної дияконії через участь в цих екологічгих ініціативах.

 

 

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на stryiugccorgua.

22 та 23 березня 2017 р., Постійний Спостерігач від Святого Престолу при структурах ООН в Нью Йорку архиєпископ Бернардіто Ауза виступив з промовою під час засідань ООН, присвячених темам збереження довкілля,- повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Радіо Ватикан.

У середу 22 березня в ООН обговорювалося втілення в життя Міжнародної десятирічки 2018-2028 під назвою «Вода для сталого розвитку». Нагадуємо, що Організація Об'єднаних Націй започатковує спеціальні дні, тижні, роки і десятиліття, для того щоб привернути увагу до певнної теми або проблематики.

Під час свого виступу архиєпископ Ауза наголосив на важливості питань, пов’язаних з правом на воду, оскільки «там, де немає води, немає життя». Але, за його словами, не вся вода є життєдайною, бо існує багато захворювань, що передаються через воду. «Доступ до безпечної питної води є одним з основних прав людини і є умовою для сталого розвитку, – підкреслив архиєпископ, – і тому це питання повинно бути в центрі державної політики, зокрема, в програмах, спрямованих на подолання бідності».

Ватиканський дипломат процитував Папу Франциска, який, відвідуючи «Продовольчу та сільськогосподарську організацію» ООН в 2014 році, зазначив, що «вода не є безкоштовною, як ми часто думаємо. Це серйозна проблема, яка може привести до війни». Архиєпископ підкреслив, що «замість того, щоб призводити до конфліктів, спільне використання водних ресурсів повинно стати нагодою для транскордонної співпраці та збільшення зусиль для того, щоб прийняти зобов'язуючі документи з метою забезпечення стабільних та передбачуваних транснаціональних стосунків».

На завершення він закликав не залишатися байдужими до проблем, пов'язаних з водою, а розвивати культуру дбайливості й солідарності, щоб, таким чином, вчинити наш спільний дім придатним для життя, де ніхто не залишиться відкиненим, і всі зможуть мати що їсти, пити, мати здорове життя і зростати згідно зі своєю гідностю.

Питання гідності людини було також в центрі виступу архиєпископа Аузи під час зустрічі в ООН на вищому рівні на тему «Кліматичні зміни і програма сталого розвитку», що відбулася 23 березня. Доповідач розпочав виступ з цитати Святішого Отця, в якій він зазначив, що з метою збереження нашого спільного дому, все людство повинно прагнути сталого і всебічного розвитку.

Архиєпископ підкреслив важливість прийняття Організацією Обєднаних Націй Програми сталого розвитку 2030 та Паризької угоди про кліматичні зміни, що відображають той факт, що глобальний консенсус має важливе значення для протистояння глибшим проблемам, які не можуть бути вирішені шляхом односторонніх дій з боку окремих країн.

Він також пригадав про нерозривний звязок, що існує між дбанням про природу, справедливістю до вбогих, суспільною відповідальністю та внутрішнім миром. Тому стратегії вирішення проблем потребують комплексного підходу до боротьби з бідністю, відновлення гідності марґіналізованих осіб та охорони довкілля.

Постійний Спостерігач Святого Престолу при ООН підкреслив, що як Паризька угода, так і Програма сталого розвитку 2030, визнають першочергову важливість людської особи. Він нагадав, що Папа Франциск закликав до того, щоб всі ініціативи щодо довкілля та розвитку були зосереджені на гідності, якою ми всі наділені рівною мірою від народження. «Ця гідність має залишатися в центрі наших дискусій, – сказав архиєпископ Ауза. – Зокрема, слабкі й марґіналізовані, вбогі та хворі, ненароджені діти й літні люди, біженці і жертви війни та насильства, а також жертви жадібності й байдужості повинні займати особливе місце в наших ініціативах».

На завершення він ще раз закликав до великодушності, солідарності та безкорисливості у реалізації як Програми сталого розвитку 2030, так і Паризької угоди про кліматичні зміни, «щоб не змусити майбутні покоління платити надзвичайно високу ціну за погіршення стану довкілля».

Алея зеленого майбутнього в Маріїнському парку25 березня 2017 року в рамках Всеукраїнської безтермінової екологічної акції «Посади дерево миру» в Маріїнському парку буде висаджена Алея зеленого майбутнього.

Мета акції – привернути увагу українців до екологічних проблем, підвищити інтерес до бережливого ставлення до навколишнього природного середовища, збереження та примноження природної спадщини, формування екологічної свідомості та патріотизму, прагнення берегти рідну природу і країну.

Висадка Алеї зеленого майбутнього покликана не лише озеленити  в різних куточках  нашу країну, а й  крок за кроком долучати кожного українця  до порятунку природи і  особистого внеску  в її  розвиток.

У висадці алеї візьмуть учать: міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак, перший заступник Голови ВРУ Ірина Геращенко, голова Комітету з питань екології Української Греко-Католицької Церкви владика Михайло (Колтун), представники Української Православної Церкви Київського Патріархату, народні депутати України, віряни.

Запрошуємо всіх охочих українців підтримати ініціативу Мінприроди і, долучившись  до безтермінової екологічної акції, висадити своє дерево на Алеї миру!

25 березня також пройде Всесвітня акція «Година Землі». Рівно о 20:30 мільйони людей у всьому світі на годину символічно вимикають світло в домівках та на робочих місцях, беручи на себе зобов’язання піклуватися про природу щодня. Цього року кампанія прагне привернути увагу українців до нашої природної спадщини та допомогти природним паркам України.

Нагадаємо, що акція «Посади дерево миру» стартувала  в Україні 5 листопада  минулого року за ініціативи Української Греко-Католицької Церкви та була підтримана Мінприроди. У 15  містах і селах були  висаджені фруктові та хвойні Алеї миру. Цього року до акції долучилися національні природні парки та заповідники, місцеві органи влади та представники Української Православної Церкви Київського патріархату.

Початок – 11:00

Місце проведення: м. Київ, Маріїнський парк (верхня частина біляМаріїнського палацу).

Акредитація ЗМІ за телефоном: (044) 206-31-01, (097) 545 45 14


Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на сайт Міністерства екології та природних ресурсів України.

23 березня 2017 року в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу під час Міжнародної науково-практичної конференції "Екогеофорум-2017. Актуальні проблеми та інновації" єпископ Михайло (Колтун) виголосив слово про бережне ставлення до землі, довкілля та життя.

Владика, голова Синодального комітету УГКЦ у справах екології, зазначив: "Питаннями екології, збереження цього світу і життя на землі займається не тільки наука, а й Церква, яка покликана до збереження життя. Боже посланництво землі - щоб вона родила і стала достатком нашого життя. Для нас з вами є ті дари Божі".

Звертаючись до учасників конференції, архиєрей сказав: "Від вас, науковці, ми потребуємо напрацювань, щоб ми могли правильно землею володіти, надрами, енергією, якою живе земля і ми. Це той науковий підхід, щоби не зашкодили один одному і довкіллю. Щоб ми кінцево не нарікали, в якому ми світі живемо". Аархиєрей продовжив: "Церква закликає, щоби ми могли відновити себе в цьому світосприйнятті життя, щоб ми росли і множилися, щоби життя розвивалося і ми з вами. Як Церква, так і ваш унікальний навчальний заклад України, який заглядає в глибину нашої землі, докладають зусиль, щоб ми могли совісно, з любові сприймати ці дари Божі і розподіляти для нашого життя. Щоб не використовувати землю як матеріал, але сприймати як духовну складову. Щоби ми могли цю землю, яку Бог дав, любити та з любов’ю ставилися до неї. Щоб з совісті були співвідповідальні за цю землю, за те життя, що є в ній і на ній, яке дає Бог. Коли ми будемо берегти цю землю, то військовим, які захищають нас, буде легше обстоювати її. Так як всі народи опікуються землею, дорожать нею і моляться, щоб і ми так берегли її, щоб могти на ній втішатися один одним". Відтак поблагословив учасників.

"Папа Римський заохочує нас закликами про життя, щоб ми могли в такий спосіб дбати про життя і ділитися тими надбаннями з усіма людьми. Церква не є сама в собі, Церква то є всі. Тож важливо, щоби ми могли всі разом підтримати це Євангельське вчення про життя, про світ, землю, про все довкілля, щоб нам приємно було всім на цій землі жити", - підсумував архипастир.

Конференція присвячена 50-річчю університету.


Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на прес-службу Сокальсько-Жовківської єпархія.

На Хрестопоклонну неділю екореферент Донецького екзархату о.Михайло Неїжмак вперше відвідав парафію Св. Миколая, що у Дніпрі. Візит став можливим завдяки співпраці з настоятелем парафії та о.Василем Пантелюком, синкелом у правах Соціального служіння у Донецькому екзархаті УГКЦ. Метою візиту екореферента стала щорічна ініціатива Бюро УГКЦ з питань екології "Екологічне навернення для порятунку створіння", яка триває у часі Великого посту.

Недільну святкову Літургію очолив о.Михайло у співслужінні з настоятелем. Отець-екореферент уділив Тайну Сповіді вірним парафії і саме цей момент став першим знаковим елементом, який символізує любов і милосердя Бога-Творця до свого творіння – людини, прощаючи та звільняючи її з полону гріха.

Як зазначив о.Михайло: "Тайна Сповіді – це можливість всецілого покаяння та прощення, в якій людина повинна каятись перед Богом за вчинення гріхів проти створіння та дати обіцянку більше не грішити".

В часі проповіді о.Михайло пригадав вірним про природній обов'язок зберігати світ, в якому живемо, оскільки він створений для нас, для нашого життя та спасіння, проте часто усім нам бракує цього розуміння, що відображається у наших вчинках, не надто дружніх до довкілля.

"Отож Хрест, на який ми сьогодні споглядаємо та поклоняємося йому, є виявом любові Творця до усього створіння, оскільки через Хресну смерть Ісус спасає та оживляє не леше саму людину, але й усе, що було ним створене", – зазначив о.Михайло.

 

"Зробімо собі справжній іспит сумління у цей дорогоцінний час Великого посту та задумаймося, як ми любимо Бога та як і в чому проявляється наша любов до нього, бо неможливо любити Творця, не люблячи Його створіння",– додав отець.

Опісля Літургії екореферент ознайомив парафіян з діяльністю екологічної інституції, презентував видання, окреслив подальші кроки у поширенні правди про пошану до довкілля, наголосив та закликав усіх відмовитися від пластикових квітів та вінків на цвинтарях у часі Пасхальних свят, а як альтернативу запропонував вживати живі квіти та більше молитися за душу померлого.

Усі отримали буклетики цьогорічної Великопосної ініціативи. Екореферент подякував о.Василю Пантелюку за можливість відвідати його парафію, а вірним побажав справжнього покаяння, щоб з чистим серцем і душею та добрими вчинками зустріти невдовзі Воскреслого Христа.

Незабаром, в рамках "Великопосної ініціативи", о. Михайло планує зустрітися зі студентами одного з місцевих вищих навчальних закладів.

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на  Інформаційну службу Бюро УГКЦ з питань екології.

Захищати водні ресурси і ліси закликав Папа, вітаючи 22 березня 2017 р учасників конференції "Watershed", організованої Папською радою з культури і аргентинською філією Римського клубу - міжнародної організації вчених, політиків і бізнесменів, що займається вивченням глобальних проблем світу, в тому числі пов'язаних з шкідливим впливом на навколишнє середовище,- повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Радіо Ватикан.

Папа нагадав, що сьогодні відзначається Всесвітній день водних ресурсів, оголошений 25 років тому Організацією Об'єднаних Націй, а вчора був Міжнародний день лісів.

Франциск підкреслив важливість римської зустрічі, яка є наступним етапом спільної ініціативи різних установ у підвищенні обізнаності про необхідність захисту води, як скарбу, що належить кожній людині, пам'ятаючи також про її культурне і релігійне значення. Він висловив особливу підтримку ініціативам в галузі освіти через програми для дітей і молоді. "Спасибі за все, що ви робите, і нехай благословить вас Бог!", - Сказав Папа.

Спраглі духовної опіки4 березня на запрошення голови Комісії у справах здоров’я і душпастирства о. Павла Вандяка з Великопосною ініціативою «Екологічне навернення для порятунку створіння» в Чортківську центральну районну комунальну поліклініку завітав отець Михайло Деревенчук, референт Бюро УГКЦ з питань екології Бучацької єпархії.

Розпочалося усе з молебню за недужих, після якого було також відслужено Божественну Літургію. В часі Богослужіння, на проповіді о. Михайло звернувся до присутніх, щоб зосередити їхню увагу на декількох важливих проблемах сьогодення. Зокрема на потребі кардинального навернення до Бога, акцентуючи на тому, що завдяки Третій Особі Божій – Святому Духові та Його Дарам ми можемо досягнути преображення і порятунку Богом створеного світу.

Також 17 березня відбулась наступна зустріч, у рамках Великопосної ініціативи «Екологічне навернення для порятунку створіння», яка пройшла у Територіальному центрі соціального обслуговування Чортківського району с. Пробіжна. У співпраці з волонтерами Катедрального Собору Верховних Апп. Петра і Павла м. Чортків о. Михайло відвідав людей похилого віку, які так потребують опіки не тільки фізичної, але й духовної. Саме тому завдяки небайдужим людям з-за кордону всі присутні змогли відчути ніжну опіку та присутність Отця Небесного та усвідомити те, що Господь у своєму провидінні завжди пам’ятає і піклується про кожне своє створіння.


Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Інформаційну службу Бюро УГКЦ з питань екології.

В Одесі відбувся екологічний модуль сертифікатної програми УКУДнями в Одесі відбувся екологічний модуль сертифікатної програми Українського Католицького університету «Християнин перед суспільними викликами часу».

Доповідачем екологічного модулю «Екологічні виклики та християнські рішення» став д-р Володимир Шеремета, керівник Бюро з питань екології Української Греко-Католицької Церкви.

Модуль був поділений на три частини: «Екологічні виклики», «Християнські рішення: відповідь Церкви» та «Християнські рішення: приклади з повсякденного життя».

У першій частині екологічного модуля присутні конфронтувались з основними екологічними викликами сучасності в українському контексті та глобальному масштабі.

Доповідач загострив увагу слухачів на тому, що чисельні екологічні проблеми: забруднення повітря, води, землі, а також руйнування природного довкілля та знищення біорізноманіття мають як мінімум подвійне відношення до людини, яка є їх першопричиною, а врешті решт, і жертвою. Особливий акцент був поставлений на екологічних наслідках війни на Сході України, а також проблемі побутових відходів.

Друга частина «Християнські рішення: відповідь Церкви» містила в собі дві ключові складові. Перша – присвячена розгляду основних аспектів екологічного вчення Церкви в особі Папи Святого Івана Павла ІІ, Папи Венедикта XVI та Папи Франциска з особливим акцентом на його екологічну енцикліку  «Славен будь». В цьому документі міститься системна відповідь Католицької Церкви на екологічні виклики сучасності, починаючи від аналізу коренів глобальної екологічної кризи і аж до практичних підказок для цілісного екологічного навернення і подолання наявних екологічних проблем.

У другій складовій ключовий акцент був поставлений на унаочнення відповіді Церкви на екологічні виклики сучасності в служінні Бюро з питань екології Української Греко-Католицької Церкви. В цьому контексті було презентовано низку освітньо-виховних та практичних ініціатив: «Екологічні місії», «Духовно-екологічні табори», «Час відповідальності за створіння», «Великопосна екологічна ініціатива» тощо. Однак, як наголосив очільник Екобюро УГКЦ: «Всі ці ініціативи є направлені не лиш на подолання безлічі наявних екологічних проблем, але передусім стоять у службі загальної місії Церкви і допомагають краще пізнати і більш цілісно автентично практикувати християнську віру, по-божому ставлячись до природного довкілля».

В завершальній третій частині були наведені різні приклади  можливості свідчення християнської віри через більш бережливе та раціональне використання Божих дарів – природних ресурсів: води, тепла, енергії тощо.

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням наІнформаційну службу Бюро УГКЦ з питань екології.

Як подбати про екосистему?Великопосна ініціатива, яку проводить екологічне Бюро УГКЦ по всій території України під час Великого посту, включає в себе різні напрямки та аспекти.

Один із основних елементів діяльності екологічного Бюро – це виховання у християнському дусі підростаючого покоління. Слухачами екореферентів єпархій та екзархатів є не лише парафіяни храмів, але й учні місцевих шкіл та інших навчальних закладів.

Роль об’єктивного та правильного формування особистості через доступ до якісної інформації є дуже великою, тому екологічне Бюро наполегливо працює також і у сфері публікації екологічної літератури.

Дитина, що зробила перші кроки в усвідомленні своєї ролі та впливу на екологічну систему нашої планети, хоче вже тут, на своєму локальному місті, зробити щось, що в її силах.

Збір макулатури, прибирання від сміття території, догляд за вже існуючими парками та садами, заснування нових насаджень та інших дій, котрі можливі з огляду на особливості певної території, – це є ті середники, які мають за мету наблизити людину до Богом створеного світу і відчути нашу відповідальність перед ним.

Всі вище перелічені елементи присутні у діяльності екологічного Бюро на території Одеського екзархату. Одну із останніх акцій, яку провів екореферент екзархату отець Дмитро Онуфрик, – це посадка нових дерев у центральному парку с. Олександрівка Скадовського району Херсонської області.

Отець Дмитро разом із вчителем місцевої школи Калкатіним Віталієм Миколайовичем та її учнями, а також із представниками органів місцевого самоврядування вийшли на спільну екологічну акцію, котра відбулася 10 березня 2017 року.

Всі присутні радо взяли участь у даному заході. Після його завершення екореферент наголосив на значенні проведення таких акцій і в майбутньому. Також він розповів про діяльність Екобюро УГКЦ і подарував учасникам літературу на екологічну тематику.

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Інформаційну службу Бюро УГКЦ з питань екології.

Єпископ-еколог закликає взяти участь у заході «Година Землі»Єпископ Михаїл Колтун, голова синодального комітету УГКЦ з питань екології, закликає 25 березня о 20:30 взяти участь у заході «Година Землі» і вимкнути необов’язкове світло та електричні пристрої на одну годину, щоб привернути увагу до екологічних проблем життєдіяльності планети.

В архипастирському слові, яке поручено прочитати в церквах в неділю 19 березня 2017 р. Б. і в день відзначення «Години Землі», написано:

«Земля, ще колись була пусткою… А тепер з Божої волі на ній ми живемо. Бог створив на землі усім людям достаток для життя. Так що це не припадково земля стала такою благодатною для усіх людей, які жили і живуть. Але і ми ще маємо пам’ятати, що і після нас захочуть люди жити так як і ми. І так як нам Бог ущедрив і зберіг цю землю, так і ми маємо її берегти для нас з вами теперішніх і для прийдешніх поколінь».

«В добрих намірах за збереження життя на землі заіснувала ініціатива «Година землі». В цей час ми місцями будемо гасити електричне світло і запалювали свічки, щоб цим заявити один одному, щоб ми усі взялись сумлінно підтримувати нашу матір-Землю, підтримувати природню екологію в навколишньому світі і екологію свого здоров'я, як тіла так і душі. Ми це маємо починати з себе, щоб бути прикладом і наукою до наслідування іншим. Довкілля, в якому живемо, маємо сприймати з Божої руки, яке Бог дав кажучи: «Будьте плідні й множітеся й наповняйте землю і господьствуйте єю ...» /кн. Буття 1. 28/.

Практичні поради

- Цьогоріч в рамках підтримки акції «година землі», на протязі дня, посадити «дерево миру» (це може бути одне символічне, або декілька у вигляді алеї).

- 25 березня 20:30 молитва при світлі свічок. Молитва на вибір, з душпастирем або без нього: вечірня, Ісусова молитва, вервиця чи Хресна дорога з екологічними роздумами.

- Для людей доброї волі, які не зможуть бути спільно у храмі, але бажають долучитися пропонуємо погасити в своїх домівках необов’язкове світло та запалити свічу помолившись в наміренні: «За ласку розпізнання Божих дарів у створеному Ним світі та вміння їх раціонально використовувати».


Повчальне слово з нагоди всесвітньої акції «Година Землі»


«Земля ж була пуста порожня та й темрява була над безоднею...» (Буття 1:2)

Дорогі в Христі брати і сестри! У першій книзі Святого Письма читаємо, що на початку земля була пуста і порожня, а тепер з Божої волі на ній живемо ми і безліч інших живих створінь. Вдихаючи життя у цей світ Бог подбав, щоб ані людині, ані якійсь іншій живності нічого не забракло і уклав пори року, закони природи та влив гармонію у цей світ. Проте через первородний гріх Адама і Єви ідилію і райське життя було втрачено, а кара Господня впала не тільки на людство, в особі Адама, але і землю «…проклята земля через тебе» (Буття 3:17).

Гріх і його наслідки пожинаємо сьогодні і ми, адже і через нашу гріховну поведінку по відношенню до Богом сотвореного світу і ближніх страждає земля сьогодні.

Ми рідко задумуємося про отримане від Бога: життя і в житті весь навколишній світ; земля, повітря, вода, рослинний і тваринний світ, надра земні і вся життєдайна енергія тепла і світла. Це ж не ти Людино сотворила, але Бог дав і відкрив тобі. Це належить для усіх, хто живе на землі. Ці природні, Богом дані ресурси, ми маємо бережно споживати. Не зловживати, не красти, не нищити, не шкодити, не марнотратити, бо ці Божі дари є для усіх живих сотворінь на землі, в тому числі і для прийдешніх поколінь. Це Божий природній закон який поширюється на всіх людей. Бог дав тобі, щоб ти поділився і дав ближньому!

Каже Бог: за склянку поданої води ближньому стократно більше отримаєш і життя успадкуєш. Ось що значить для тебе дати ближньому. Це те саме, що для себе, а ще стократ більше і краще буде тобі. Якщо так, то через нашу доброту для ближнього ми можемо примножувати  і здобрювати вплив всієї енергії для життя на землі. Хіба це не радість за наше життя і здоров’я, за наш вік, добробут, за нашу долю на землі? Коли ми з Божої волі маємо берегти наше життя і життя усіх ближніх і всіх людей на землі, при цьому не дивлячись, як хто зберігає, ми не повинні покладати рук, а боротися з собою за життя ближнього і своє.

В добрих намірах за збереження життя на землі заіснувала ініціатива «Година землі». Ця символічна дія, якою ми на одну годину вимикаємо світло і творимо молитву та роздуми покликана застановити нас і змінити своє життя шануючи нашу матір – Землю.

Дорогі в Христі, запрошую Вас молитовно підтримати дану ініціативу, адже ми маємо починати з себе, щоб як християни бути прикладом і наукою до наслідування іншим. Довкілля, в якому живемо, маємо сприймати з Божої руки, яке Бог дав кажучи: "Будьте плідні й множітеся й наповняйте землю і господьствуйте єю... /кн. Буття 1. 28/

Зараз, у часі посту маємо прекрасну можливість через Таїнство Покаяння примиритися з Богом і всім його сотворінням та між собою. Господь запевняє нам життя на землі і у вічності. Скористаймося з цієї можливості і постановімо собі, щоб жити і не грішити, щоб не зловживати даром Творця, щоб не плювати в криницю з якої п’ємо воду, щоб жити і завдячувати Богові за себе, за ближніх і за весь сотворений світ.

Господи Боже, хай кожну краплю води, ковток повітря, промічник сонця і клаптик даної нам землі збагачує Твоя благодать для нашого життя на землі і у вічності. А Твоя любов, о Пресвята Богородице, яка вміщена в любові Божій про наше життя і спасіння, хай буде спасенною для нас в цьому земному житті. Амінь.

Благословенний Господь, нехай буде з усіма нами!

+ Михаїл Колтун,

Голова Синодального Комітету з питань екології УГКЦ

Отцям-душпастирям доручаємо зачитати вірним це слово після кожної Божественної Літургії в неділю 19 березня 2017р. Б. і в день відзначення акції «Година Землі».
Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Прес-службу Сокальсько- Жовківської єпархії.

Центр для людей похилого віку – місце, де сповна можна побачити Дари Святого Духа7 березня 2017 року в рамках Великопісної ініціативи «Екологічне навернення для порятунку створіння» у співпраці з волонтерами катедрального собору Верховних апостолів Петра і Павла м. Чортків з благословення та підтримки пароха о. Андрія Лемчука була організована поїздка у Мельнице-Подільський територіальний центр для людей похилого віку, яким опікується о. Богдан Пелех.

Зустріч розпочалася зі спільної молитви, яку провадили отець Богдан та отець Михайло Деревенчук, референт Бюро УГКЦ з питань екології Бучацької єпархії, для людей, які перебувають в цьому закладі.

Після молитви отець Богдан звернувся до присутніх та представив гостей, які не приїхали з порожніми руками, а привезли подарунки для того, щоб підкреслити, що всіх християн єднає під своїм проводом Святий Дух.

Саме в цьому закладі сповна можна побачити ті дари Святого Духа. Коли подивитися в очі літніх людей, то в них бачимо: мудрість та розум, які прийшли з роками, раду та кріпость, бо, не зважаючи на свій поважний вік, вони повні сил та відкриті на те, щоб у скрутну хвилину поділитися своїм досвідом та знаннями, підтримати та допомогти ближньому.

Також у цих стінах є багато тих дарів, які в особливий спосіб потрібні всім людям, а саме: побожність та страх Божий, бо коли б ми володіли цими дарами та розуміли, що все те, що ми робимо сьогодні для Богом створеного світу, робимо також для своїх наступних поколінь, яким жити після нас.

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Інформаційну службу Бюро УГКЦ з питань екології.

Великий піст із великим екологічним акцентомЗ 1 березня 2017р. у місті Тернополі запроваджується двомісячник благоустрою, який проходитиме у новому форматі. Основна функція даної акції – це очищення міської території від забруднення, яке накопичилося впродовж зимового періоду.

Враховуючи, що цьогорічний двомісячник збігається із Великим релігійним дійством (постом), вперше у Тернополі втілюється ініціатива міського голови під гаслом «екологічний піст». Згідно із навчанням церкви, піст – це час стриманості, час, коли людина своєю волею усвідомлено каже «ні» ряду своїх потреб, відмовляючи собі в тій чи іншій їжі, послугах та надмірних бажаннях.

Зміст ідеї «екологічний піст» полягає у тому, що очищення оселі і міста повинно проходити одночасно із духовним очищенням.

Цю ініціативу підтримує Українська Греко-Католицька Церква, оскільки тема екологічної відповідальності, є однією з основних у сучасному глобалізованому суспільстві.

В рамках проходження цьогорічного двомісячника благоустрою у новому форматі кожен може проявити свою екологічну позицію шляхом:

  • обмеження використання електротехніки;
  • обмеження споживання електроенергії через використання енергозберігаючих лампочок, що зменшить негативний вплив на довкілля;
  • запровадження сортування відходів (скло, пластик і т.д.);
  • відмови від купівлі первоцвітів та їх знищення у живій природі;
  • компостування залишків опалого листя та сухої рослинності взамін загальноприйнятому спалюванню;
  • відмови від шкідливої практики використання пластмасових квітів та вінків на кладовищах;
  • забезпечення технічно-справного стану транспортних засобів через вчасне проходження техоглядів;
  • об’єднання зусиль в рамках проходження спільних екоакцій, таких як «Година Землі» (25 березня 2017р.), День довкілля (15 квітня 2017р.) і т.п.

Усім нам у повсякденному житті необхідно зрозуміти, що в умовах хворої природи не може бути здорових людей. Це аксіома, зміст якої важливо усвідомити кожному з нас, адже природа – це Божа ікона і, руйнуючи природу, ми руйнуємо наші душі.

Підготовано головою м.Тернополя п.Сергієм Надалом спільно із Управлінням житлово - комунального господарства у сфері екології та Бюро УГКЦ з питань екології.


Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Інформаційну службу Бюро УГКЦ з питань екології.

«Деградація довкілля завжди супроводжується соціальною несправедливістю», – Папа ФранцискПапа Франциск звернувся з посланням до учасників традиційної великопосної Кампанії Братства, організованої Церквою в Бразилії. Тема цьогорічної кампанії: «Братерство:бразилійські екосистеми і захист життя»

«Бог-Творець, – підкреслив Святіший Отець, – був дуже щедрий з Бразилією, наділивши її різноманітністю екосистем надзвичайної краси. На жаль, сьогодні в природі бачимо ознаки занепаду». Церква в Бразилії, відзначає Папа, завжди піднімала свій пророчий голос на захист довкілля й на захист бідних. Вона намагається привернути увагу до екологічної кризи, вказуючи на її причини і способи подолання.

Серед численних акцій Католицької Церкви Папа окремо згадав Кампанію Братства 1979 року, коли віруючі вперше висловили стурбованість екологічними проблемами і ставленням людини до дарів природи. Захист Божих дарів, як у ті часи, так і сьогодні сприяє братньому ставленню до життя і до культури народів у світлі Євангелія, підкреслив Святіший Отець.

Папа знову звернув увагу католиків на наслідки сучасної моделі розвитку й культури «відходів» для навколишнього середовища і для життя людей. Кампанія Братства запрошує до споглядання, захоплення, вдячності, закликає захищати природне розмаїття різних екосистем Бразилії, істинного Божого дару, за допомогою розвитку взаємостосунків між народами, що живуть в цих контекстах. Екологічна криза вимагає

«Деградація довкілля завжди супроводжується соціальною несправедливістю», – підкреслив Папа Франциск, вказуючи на корінні народи як на приклад шанобливого, плідного і милосердного співіснування з природою. «Всі ми покликані вчитися у цих народів шанобливого ставлення до природи, щоб знайти стійку модель розвитку, альтернативну нестримному прагненню до прибутку, яке нищить природні ресурси і зневажає саму гідність народів.

«Кампанія Братства, що проходить в період Великого Посту, спонукає з більшою свідомістю долучитися духовності Пасхи», – написав на  закінчення Святіший Отець.

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Радіо Ватикан.

Як наша байдужість відбивається на природі?6 березня 2017 р. із благословення єпископа Сокальсько-Жовківського Кир Михаїла Колтуна, у храмі св. Миколая УГКЦ м. Радехова, відбулися екореколекції на тематику Богом сотвореного світу і збереження Його дарів.

Розпочалися реколекції Божественною Літургією, під час якої священики помолилися, взиваючи про дари Святого Духа для більш дієвого вияву нашої віри у щоденному житті. Після Літургії о. Юрій Михалюк, декан Радехівський, представив вірним референта Бюро УГКЦ з питань екології на теренах Сокальсько-Жовківської єпархії – о. Тараса Дзьобу, який виголосив вірним науку про нашу відповідальність перед Богом за світ, у якому живемо.

Після Літургії друга частина реколекційної науки була для учнів та вчителів з усіх шкіл міста. На початку зустрічі до присутніх звернувся о. Юрій Михалюк. Він подякував правлячому архієреєві за надану нагоду долучитись до екореколекцій, висловив побажання доброго проведення наук,  поблагословивши всіх присутніх.Як наша байдужість відбивається на природі?

Розпочав реколекції о. Тарас, всім присутнім він представив екологічний вимір історії спасіння від самого початку створення людини. На проекційному екрані учасники реколекцій змогли побачити, як ми, люди, змінюємо цей світ і то, інколи, не в кращий бік. І найголовніше – яку відповідальність ми за це несемо перед  Богом за таке невідповідальне ставлення до створіння.

Змогли школярі також побачити на простих життєвих прикладах, як наша байдужість відбивається на житті нашому і  на створіннях видимої і невидимої природи.

Після презентації о.Тараса до молоді звернувся о. Петро Микитюк – референт з питань екології Радехівського деканату, який привідкрив молоді екологічний вимір Великого посту.

Наприкінці до всіх присутніх звернувся настоятель храму о.Володимир Царик, подякувавши за увагу і співпрацю, отець висловив побажання доброго сприйняття і збереження почутого на добро нашої природи.

Як наша байдужість відбивається на природі?

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Інформаційну службу Бюро УГКЦ з питань екології.

Станьмо Триває період Великого посту, в часі якого, християни переосмислюють власне життя, думки, поведінку та вчинки. Постійна екологічна ініціатива Екобюро УГКЦ "Екологічне навернення задля збереження створіння" має за мету сприяти повному та всебічному наверненню, оскільки акцентує увагу людини не леше на любові до ближнього і Бога, а й на любові до усієї сотвореної Творцем дійсності.

3 березня, у Донецькому екзархаті УГКЦ, у рамках Великопосної ініціативи Екобюро, о.Михайло Неїжмак, референт Бюро з питань екології, провів робочу зустріч з керівником відділу освіти у м.Кам'янське, Дніпропетровської області, Живагою Оксаною Анатоліївною, під час якої було обговорено низку важливих моментів для майбутньої співпраці.

Зокрема розмовляли про про можливість відвідати освітні заклади міста з екологічними тематичними уроками, семінари тощо. Екореферент коротко розповів про діяльність Екобюро, мету та завдання, ознайомив з ініціативами, презентував ековидання. Зустріч пройшла вдало та цікаво. Місцевий відділ освіти в особі його керівника, виявив зацікавлення роботою Екобюро УГКЦ у сфері виховання підростаючого покоління. Було вирішено продовжувати співпрацю та шукати можливість втілювати запропоновані ініціативи у конкретні заходи.

У Першу неділю Великого посту, о.Михайло Неїжмак відвідав парафію "Покрови Богородиці" у м.Верхньодніпровськ, що на Дніпропетровщині. Візит відбувся на запрошення настоятеля о.Ігоря Опацького, в рамках Великопосної ініціативи. В часі Божественної літургії молилися окремі прохання на сугубій ектенії за збереження світу та усього створіння. У своєму духовному слові до вірних екореферент звернув увагу на три аспекти покаяння людини: щодо Бога, ближнього та навколишнього світу, які між собою поєднані та їх не можна розділяти. "Щоб правдиво покаятися, потрібно усвідомити своє місце у світі і що його як і нас, людей, сотворив Господь, щоб ми його не руйнували, а зберігали",- навчав о.Михайло.

Сім дарів Святого Духа, який всіх оживляє, а головна Мудрість нехай стане для кожного із нас визначальною на шляху до покаяння, бо лише поступаючи мудро, поступаємо правдиво та правильно, лише при цій умові станемо "мудрими управителями" Божого дому – світу.

Опісля літургії о.Михайло роздав кожному буклетик Великопосної ініціативи з коротенькою катехизою про сім Дарів Св.Духа, флаєри проти підпалів та використання пластикових квітів і вінків. На завершення о.Ігор Опацький подякував о.Михайлу та Екобюро за потрібну та важливу працю.

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Інформаційну службу Бюро УГКЦ з питань екології.