ЧИН ВІДНОВЛЕННЯ ПРИРЕЧЕНЬ У СВЯТОМУ ХРЕЩЕННІ

Священик: Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки вічні.

Хор: Амінь.

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Царю небесний, утішителю. Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, скарбе дібр і життя подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, благий, душі наші.

Святий Боже, святий кріпкий, святий безсмертний, помилуй нас (3).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Пресвята Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, посіти і зціли немочі наші імени Твого ради.

Господи, помилуй (3).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє, нехай прийде царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.

Священик: Бо Твоє є царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки вічні.

Хор: Амінь.

Тропар святому Володимирові Великому, глас 4:

Уподобився ти купцеві, що шукає цінної перли,* славновладний Володимире,* що сидиш на високому престолі матері городів,* богобереженого Києва;* досліджуючи і посилаючи до царського городу,* щоб пізнати православну віру,* знайшов ти неоціненний жемчуг, Христа,* що вибрав тебе, як другого Павла,* і отряс сліпоту у святій купелі, разом душевну і тілесну.* Тому празнуємо твоє успення ми, люди твої.* Моли, щоб спаслися душі наші.

Молитва

Диякон: Господеві помолімся.

Хор: Господи, помилуй.

Священик: Господи Вседержителю, Творче й Сотворителю людського роду! Ти з небуття до буття нас привів. Ти народ наш поставив перед віками володіти землею українською. Ти апостола Свого первозванного Андрея послав, щоб він на цих землях засіяв зерно віри. Через віки Ти вірних Своїх слуг-мучеників привів на Україну для чистої ісповіді віри. Коли було вгодно Тобі, Творче вселенної, Ти поставив серед українського народу рівноапостольних володарів Володимира Великого й Ольгу Київську, Ти серця їм відкрив і розуміння їхнє просвітив святою істиною Твоєю. Ти ізбавив народ наш від ідолослужіння. На місце пустих божків Ти сам вселився в нас, даруючи життя. На місце поганської злоби Ти дарував милосердя. На місце помсти Ти закріпив у нас прощення, страстотерпців Бориса й Гліба поставив печаттю цього дару. На місце самолюбства Ти встановив посеред нас ангельське життя, і преподобних отців Антонія і Теодосія поставив начальниками монашества. На місце мрачних забобонів Ти воздвиг світлих святителів і проповідників Твого слова. Ти скріпив народ Твій словом Твоєї істини і не дав ворогові вирвати віри з сердець наших. По сьогоднішній день Ти прикрашуєш нашу Церкву й наш нарід Твоїми слугами, мучениками й ісповідниками, які стоять твердо, як дороговказ для нас до Твого царства. Сам і нині, Владико, зішли Духа Твого Святого на людей Твоїх, відтягни пристрасть і тьму та просвіти нас світлом Твоїм.

Бо Тобі належить честь і поклонення, Просвічення наше, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки вічні.

Хор: Амінь.

Відречення від сатани і з’єднання з Христом

Священик: Обернемося зараз усі до заходу, де сонце заходить, до місця темряви, і, дивлячись на ту темряву, відречемося її. Будемо відрікатися сатани і всякого зла. Щиро, з глибини душі, заявім, що ми є проти диявола, проти зла, і не хочемо брати участи у людській злобі, обмові, нечистоті й помсті. Відтак запитаюся вас, чи відрікаєтеся диявольського зла, що так часто нас спокушає; прошу відповісти «відрікаюся», так як наші предки це зробили в році 988, і так як наші хресні батьки це зробили у нашому імені, коли нас принесли до хреста. Прошу тепер обернутися до заходу.

Священик: Чи відрікаєшся сатани, і всіх діл його, і всіх ангелів його, і всього служіння його, і всієї гордині його?

Люди: Відрікаюся!

Священик: Чи відрікаєшся сатани, і всякої гордості, захланності, нечистоти, заздрості, не уміркованості, гніву й лінивства?

Люди: Відрікаюся!

Священик: Чи відрікаєшся сатани, і всякої злоби, ненависті, помсти, обмови й самолюбства?

Люди: Відрікаюся!

Священик: Тепер обернемося до сходу, до місця світла, і, дивлячись на те світло, яке є образом Ісуса Христа, заявім, що хочемо з’єднатися з цим Світлом, відповідаючи «з’єднуюся» на такі запитання.

Священик: Чи з’єднуєшся з Христом?

Люди: З’єднуюся!

Священик: Чи з’єднуєшся з найбільшим добром, що ним є Ісус Христос?

Люди: З’єднуюся!

Священик: Чи з’єднуєшся з самою любов’ю, мудрістю, миром і радістю, що ними є Ісус Христос?

Люди: З’єднуюся!

Священик: Чи віруєш Христові?

Люди: Вірую Йому, як цареві і Богу!

Ісповідання віри

Священик: Як вияв нашої віри, голосно і радісно виголосім тепер ісповідь віри єдиної, святої, соборної й апостольської Церкви.

Люди: Вірую в єдиного Бога Отця, вседержителя, творця неба і землі, і всього видимого і невидимого. І в єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, єдинородного, від Отця родженого перед усіма віками – світло від світла, Бога істинного від Бога істинного, родженого, несотвореного, єдиносущного з Отцем, що через Нього все сталося. Він задля нас, людей, і нашого ради спасіння зійшов із небес, і воплотився з Духа Святого і Марії Діви, і стався чоловіком. І був розп’ятий за нас за Понтія Пилата, і страждав, і був похований, і воскрес у третій день, згідно з писанням. І вознісся на небо, і сидить праворуч Отця. І вдруге прийде зо славою судити живих і мертвих, а Його царству не буде кінця. І в Духа Святого, Господа животворящого, що від Отця [і Сина] ісходить, що з Отцем і Сином рівнопоклоняємий і рівнославимий, що говорив через пророків. В єдину, святу, соборну й апостольську Церкву. Ісповідую одне хрещення на відпущення гріхів. Очікую воскресіння мертвих і життя будучого віку. Амінь.

Хор: Ви, що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися. Алилуя (3).

Прокімен

Диякон: Будьмо уважні.

Священик: Мир всім.

Диякон: Премудрість. Будьмо уважні.

Хор співає прокімен, глас 4:

Господи, в світлі лиця Твого підемо,* і в імені Твоїм зрадіємо повіки.

Стих: Виділи всі кінці землі спасення Бога нашого.

Апостол

Диякон: Премудрість.

Читець: До Римлян послання святого апостола Павла читання.

Диякон: Будьмо уважні.

Читець читає Апостол до Римлян, зачало 91 (Рм. 6, 3-11):

Браття, всі ми, що в Христа Ісуса охрестилися, у смерть Його хрестилися. Ми поховані з Ним через хрещення на смерть, щоб, як Христос воскрес із мертвих славою Отця, і ми теж жили новим життям. Бо якщо ми з’єднані з Ним подобою Його смерти, то будемо і подобою воскресення. Знаємо ж, що старий наш чоловік став розп’ятий з Ним, щоб було знищене це гріховне тіло, щоб нам гріхові більше не служити; бо, хто вмер, той від гріха звільнився. Коли ж ми вмерли з Христом, віруємо, що й житимемо з ним, знаючи, що Христос, воскресиш з мертвих, вже більше не вмирає: смерть над ним більше не панує. Вмираючи бо, він умер для гріха раз назавжди, а, живучи, живе для Бога. Так само й ви вважайте себе мертвими для гріха, а живими для Бога в Христі Ісусі, Господі нашім.

Священик: Мир Тобі.

Диякон: Премудрість, будьмо уважні.

Хор співає Алилуя.

Євангеліє

Диякон: Премудрість, прості, вислухаймо святого Євангелія.

Священик: Мир всім.

Хор: І духові твоєму.

Священик: Від Йоана святого Євангелія читання.

Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

Диякон: Будьмо уважні.

Священик читає Євангеліє від Йоана, зачало 8 (Йо. 3, 1-8):

В той час був чоловік з фарисеїв, Никодим на ймення, зверхник серед юдеїв. Прийшов він до Ісуса вночі й каже до Нього: «Равві, ми знаємо, що прийшов єси вчитилем від Бога: ніхто бо, з ким немає Бога, не спроможен такі чуда творити, що Ти їх твориш.» Озвався Ісус і мовив до нього: «Істинно, істинно кажу тобі: Коли хтось не вродиться з висоти, не бачити йому Божого царства.» Никодим же Йому: «Як може чоловік уродитись, коли вже старий? Чи спроможен же він увійти знову в утробу матері своєї та й народитись?» Відрік Ісус: «Істинно, істинно кажу тобі: Коли хтось не вродиться з води та Духа, не спроможен увійти у Царство Боже. Що народжується від тіла - тіло, а що народжується від Духа – дух. Не дивуйся, що Я сказав тобі: Треба вам уродитися з висоти. Вітер віє, куди забажає, і шум його чуєш, а не відаєш, звідки приходить і куди відходить. Так бо і з кожним, хто народжується від Духа.»

Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

Єктенія

Диякон: Помилуй нас, Боже, по великій милості Твоїй, молимось тобі, вислухай і помилуй.

Хор (на кожне прошення): Господи, помилуй (3).

Ще молимось у цей благословенний час тисячоріччя хрещення Богом береженої батьківщини нашої України про милість, життя, мир, здоров’я, спасення та відпущення гріхів наших, і щоб милостивий Господь Бог наш подав нам єдність віри та причастя Святого Духа і охоронив нас від усякого зла; Господи, вислухай і помилуй.

Ще молимось, щоб чоловіколюбець Бог наш зберіг боголюбивий український народ у чистоті святої Христової віри, у всякій побожності та додержанні заповідей Господніх по всі дні життя його; Господи, вислухай і помилуй.

Ще молимось за святу Христову Церкву в Україні, єпископство, священство, монашество, боголюбивих вірних, братів і сестер наших, що знаходяться у в’язницях і засланнях, а особливо за тих, що терплять переслідування ради Христа і Його святої Церкви; Господи, вислухай і помилуй.

Ще молимось за Боже змилування і спасення тих, що терплять пониження й муки за віру Христову, і щоб Господь Своєю божественною силою подав їм поміч у випробуваннях та зміцнив їх у вірі, та нагородив їх перемогою над невірними; Господи, вислухай і помилуй.

Священик: Милістю і щедротами єдинородного Сина Твого, що з Ним благословен єси, з пресвятим, і благим, і животворящим Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки вічні.

Хор: Амінь.

 

Відпуст

Диякон: Премудрість.

Хор: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без зотління Бога Слово породила, сущу Богородицю, тебе величаємо.

Священик: Слава Тобі, Христе Боже, уповання наше, слава Тобі.

Хор: Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь. Господи, помилуй (3). Благослови.

Священик: Христос, істинний Бог наш, молитвами пречистої Своєї Матері, святих славних і всехвальних апостолів, святого апостола Андрея Первозванного, славних і добропобідних мучеників, преподобних і богоносних отців наших, святого рівноапостольного князя Володимира і святої княгині Ольги, святих землі української і всіх святих, помилує і спасе нас, як благий і чоловіколюбець.

Хор: Амінь.

Пісня 1

Ірмос: Як по суші, пройшов по безодні Ізраїль стопами; бачачи, як гнобитель фараон потопляється, взивав: пісню перемоги Богові співаймо.

Приспів: Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Нині приступив я, грішний і обтяжений провинами, до Тебе, Владики і Бога мого; не смію й глянути на небо, тільки молюся, промовляючи: дай мені, Господи, розум, щоб я гірко оплакував вчинки мої.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Ой, горе мені, грішному! Найгірший я з усіх людей, і не маю каяття; дай мені, Господи, сльози, щоб я гірко оплакував вчинки мої.

Слава… Безрозсудний, нещасний чоловіче, нащо в лінощах час марнуєш? Подумай над життям своїм і навернися до Господа Бога, і гірко оплакуй вчинки твої.

І нині… Мати Божа Пречиста, споглянь на мене, грішного, порятуй мене від дияволових тенет і на шлях каяття скеруй мене, щоб я гірко оплакував вчинки мої.


Пісня 3

Ірмос: Нема святішого, як Ти, Господи, Боже мій. Ти підніс силу вірних Твоїх, Милосердний, і утвердив нас на камені визнавання заповітів Твоїх.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Коли будуть поставлені престоли на страшному суді, тоді відкриються вчинки всіх людей; горе тоді буде грішникам, на муку засудженим; і знаючи це, душе моя, покайся за лихі вчинки твої.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Праведники зрадіють, а грішники заридають, тоді ж ніхто не зможе нам допомогти, але вчинки наші засудять нас; через те перше кінця покайся за лихі вчинки твої.

Слава… Ой, горе мені, многогрішному, що вчинками й думками осквернився, та через закам’янілість серця не маю ні краплі сліз; нині ж, душе моя, звільнися від земного і покайся за лихі вчинки твої.

І нині… Ось кличе, Владичице, Син Твій і навчає нас творити добро, а я, грішний, завжди втікаю від добра; але Ти, Милостива, помилуй мене, щоб я покаявся за лихі вчинки мої.


Сідальний, голос 6

Помишляю про день страшний і оплакую діла мої лукаві: що відповім Безсмертному Царю? І як насмілюся поглянути на Суддю, блудний я? Милосердний Отче, Сину Єдинородний і Душе Святий, помилуй мене.

Слава… і нині…

Зв’язаний нині тенетами безлічі гріхів і поневолений лютими пристрастями й бідами, до Тебе вдаюся, мого порятунку, і взиваю: поможи мені, Діво, Мати Божа.


Пісня 4

Ірмос: «Христос — моя сила, Бог і Господь», — свята Церква побожно співає, взиваючи від серця чистого, Господа прославляючи.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Широка тут путь і зручна для хтивих учинків, але гірко буде в останній день, коли душа з тілом розлучатиметься: остерігайся цього, чоловіче, заради Царства Божого.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Нащо вбогого кривдиш, платню робітника затримуєш, брата твого не любиш, блуд і гордість примножуєш? Облиш усе це, душе моя, і покайся заради Царства Божого.

Слава… О, безумний чоловіче, доки потопатимеш, як бджола, збираючи багатство твоє? Ще трохи — й загине, бо воно — порох і попіл. Ти ж найбільше шукай Царства Божого.

І нині… Владичице Богородице, помилуй мене, грішного, і в чеснотах зміцни, і охорони, щоб нагла смерть не забрала мене неготового, і доведи мене, Діво, до Царства Божого.


Пісня 5

Ірмос: Божественним Світлом Твоїм, Милосердний, просвіти, молюся, душі тих, що зранку вдаються до Тебе пізнати Тебе, Слово Боже, Істинного Бога, що з темряви гріхів визволяє.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Пригадай, окаянний чоловіче, як через гріхи став ти підневільним неправді, наклепам, грабункам, хворобам, хижим звірам; душе моя грішна, чи ж того ти запрагла була?

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Тремтить моє тіло, бо ним усім завинив я: очима дивився, вухами слухав, язиком лихе промовляв, і всього себе прирік на пекельні муки; душе моя грішна, чи ж того ти запрагла була?

Слава… Блудника й розбійника, що каялися, Ти, Спасителю, прийняв, я ж сам обрав уярмлення лінощами гріховними й поневолення лихими вчинками; душе моя грішна, чи ж того ти запрагла була?

І нині… Дивна й скора помічнице всіх людей, Мати Божа, допоможи мені, недостойному, бо душа моя грішна того запрагла.


Пісня 6

Ірмос: Житейське море, схвильоване бурею напастей, бачачи і до тихого пристановища Твого прийшовши, благаю: визволи з тління життя моє, Многомилостивий.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Життя на землі я розпусно прожив і душу в темряву віддав, нині ж благаю Тебе, Милостивий Владико: звільни мене від цієї служби ворогові й дай мені розум творити волю Твою.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Хто ще так робить, як я? Бо як свиня лежить у гної, так і я гріху служу. Але Ти, Господи, вирви мене з цього смороду і навчи моє серце виконувати заповіді Твої.

Слава… Навернись, окаянний чоловіче, до Бога, згадавши свої гріхи, слізно голосячи, припади до Творця; Він же, як Милосердний, дасть тобі розум пізнати волю Свою.

І нині… Богородице Діво, від видимого й невидимого зла збережи мене, Пречиста, і прийми молитви мої, і принеси їх до Сина Твого, щоб дав мені розум творити волю Його.


Кондак

Душе моя, нащо гріхами багатієш, нащо волю диявола чиниш, на що надію покладаєш? Відвернися від зла і навернися до Бога, зі сльозами взиваючи: Господи, помилуй мене, грішного.


Ікос

Пригадай, душе моя, гіркий час смерти і страшний суд Творця твого і Бога: ангели бо грізні візьмуть тебе, душе, і у вогонь вічний уведуть; тож раніше смерти покайся, взиваючи: Господи, помилуй мене, грішного.


Пісня 7

Ірмос: Росоносною вчинив піч ангел для побожних отроків, а веління Боже, що халдеїв опаляло, приневолило гнобителя взивати: благословен єси, Боже отців наших.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Не надійся, душе моя, на тлінне багатство й на нечесні прибутки, бо не знаєш, кому все це залишиш, але благай: помилуй мене, Христе Боже, недостойного.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Не надійся, душе моя, на тілесне здоров’я й на швидкоминущу вроду, бо ти бачиш, як сильні й молоді помирають; але благай: помилуй мене, Христе Боже, недостойного.

Слава… Пригадай, душе моя, вічне життя і Царство Небесне, приготоване для святих, і темряву безпросвітну та гнів Божий — для злих, і благай: помилуй мене, Христе Боже, недостойного.

І нині… Припади, душе моя, до Божої Матері й помолися до Неї, бо Вона ж, скора помічниця тих, що каються, ублагає Сина Христа Бога і помилує мене, недостойного.


Пісня 8

Ірмос: Із полум’я преподобним Ти росу виточив і жертву праведника водою спалив, бо все твориш Ти, Христе, зі Своєї волі: Тебе прославляємо по всі віки.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Як же мені не плакати, коли думаю про смерть, бо я бачив брата мого, що лежить у гробі спотворений і знеславлений. Чого ж чекаю і на що надіюся? Тільки дай мені, Господи, раніше кінця мого, покаяння (ще раз Приспів і цей Тропар).

Слава… Вірую, що Ти прийдеш судити живих і мертвих, і всі встануть за своїм чином, старі й молоді, владики й князі, дівственики й священики; де ж я опинюся? Тому й благаю: дай мені, Господи, раніше кінця мого, покаяння.

І нині… Пречиста Богородице, прийми недостойну молитву мою, охорони мене від наглої смерти і дай мені, раніше кінця мого, покаяння.


Пісня 9

Ірмос: Бога людям неможливо бачити, бо на Нього й чини ангельські не сміють дивитись. Через Тебе ж, Всечиста, Слово стало тілом і з’явилось людям. Величаючи Його, з небесними силами Тебе прославляємо.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

До вас нині вдаюся, ангели, архангели й усі небесні сили, що стоїте біля престолу Божого: моліться до Творця свого, щоб визволив душу мою від муки вічної.

Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Вас нині благаю, святі патріархи, царі й пророки, апостоли й святителі та всі обранці Христові: допоможіть мені на суді, щоб спас душу мою від сил ворожих.

Слава… До вас нині підношу руки, святі мученики, пустельники, дівственики, праведники й усі святі, що молитеся до Господа за весь світ, щоб помилував мене в годину смерти моєї.

І нині… Мати Божа, допоможи мені, бо я на Тебе дуже покладаюся, ублагай Сина Свого, щоб поставив мене, недостойного, праворуч Себе, коли сяде судити живих і мертвих. Амінь.


Молитва

Владико Христе Боже, Ти, що страстями Своїми пристрасті мої зцілив і ранами Своїми мої рани вилікував, дай мені, грішному, сльози покаяння; освяти тіло моє пахощами Твого Животворчого Тіла й осолоди душу мою Твоєю Чесною Кров’ю від тієї гіркоти, що нею мене супротивник напоїв. Піднеси мій розум до Тебе, бо він прилип до землі, і виведи з погибельної безодні; бо не маю каяття, не маю душевного жалю за гріхи, не маю сліз утіхи, що приводять дітей до свого насліддя. 

Затьмарив я розум життєвими пристрастями, не можу звести очей до Тебе у хворобі, не можу зігрітися сльозами любови до Тебе. Але, Владико Господи Ісусе Христе, Скарбе добра, подай мені щире покаяння і серце, любов’ю наповнене, щоб шукало Тебе; подай мені благодать Твою та віднови в мені риси Твого образу. Я покинув Тебе, але Ти не покидай мене; вийди на пошук мене, виведи мене на пасовища Твої та прилучи мене до овець вибраної Твоєї отари, насити мене з ними поживою Божественних Твоїх Таїн, молитвами Пречистої Твоєї Матері й усіх святих Твоїх. Амінь.

Прослухати канон Андрея Критського в mp3 форматі

Понеділок першого тижня посту

Творимо на кожен тропар три метанії (Дольницький вказує, що за уставом у цьому випадку належить робити три малих поклони), мовлячи: Помилуй мене, Боже, помилуй мене.

Пісня 1
глас 6

Ірмос:
Помічник і покровитель
прийшов мені на спасіння. 
Це Бог мій, і прославлю Його,
Бога Отця мого,
і звеличу Його: велично бо прославився!

Детальніше...

Канони на кожен день тижня

Дана збірка в себе включає такі канони:

Канон Апостолам

Канон Ісусу Пресолодкому

Канон покаяний до Ісуса Христа

Канон Богородиці

Канон Миколая Чудотворцю

Канон Чесному Животворчому Хресту

 

Детальніше...

Цей канон називають ще грецьким словом «Параклис» або Параклисис», що означає «посилена молитва», «молебень»; його читають у скрутних обставинах і всякій скорботі душевній.

Пісня 1

Ірмос: Воду пройшовши, як сушу, і з єгипетського лиха визволившись, Ізраїль взивав: «Визволителеві й Богові нашому заспіваймо».

Приспів: Пресвятая Богородице, спаси нас.

Багатьма напастями охоплений, до Тебе вдаюся, спасіння шукаючи, о Мати Слова і Діво, від страшних і лютих бід спаси мене.

Пресвятая Богородице, спаси нас.

Мене бентежать напади пристрастей, сповнюючи душу великим смутком; утихомир їх тишею Сина і Бога Твого, Діво Всенепорочна.

Слава… Тебе, що породила Спаса й Бога, молю, Діво, допоможи мені визволитися від злоби; бо до Тебе нині вдаюся, скеровуючи і душу, і помисли.

І нині… Сподоби мене, недужого тілом і душею, відвідання Божого та піклування Твого, єдина Богомати, бо Ти милостива, що Милостивого породила.

Детальніше...

Тропар, гл. 6

Ангеле Божий, охоронителю мій святий, життя моє збережи у страсі Божому; розум мій скеруй на праведну дорогу і небесною любов’ю запали душу мою, щоб, спрямований тобою, я знайшов у Христа Бога велику милість.

Слава… і нині…

Богородичний

Свята Владичице, Христа Бога нашого Мати, що Творця всіх незбагненно породила, завжди моли Його з охоронителем моїм Ангелом, щоб спас душу мою, опановану пристрастями, і дарував мені відпущення гріхів.

Пісня 1

Ірмос: Співаймо Господеві, що провів людей Своїх через Червоне море, бо Він Єдиний славно прославився.

Приспів: Господи Ісусе Христе, Боже мій, помилуй мене.

Сподоби, Спасе, раба Твого достойно співати пісню і вихваляти безтілесного Ангела, наставника й охоронителя мого.

Приспів: Святий Ангеле Божий, охоронителю мій, моли Бога за мене.

Я один у нерозумі та в лінощах нині лежу, охоронителю мій і наставнику, не залиш мене на загибель.

Слава… Розум мій твоєю молитвою скеруй, щоб виконував я Божі повеління і одержав від Бога відпущення провин, і навчи мене ненавидіти зло, молюся тобі.

І нині… Молися, Діво, з моїм Ангелом охоронителем за мене, раба Твого, до Подателя добра і навчи мене виконувати заповіді Сина Твого і Творця мого.

Детальніше...

Пiсня 1

Iрмос: Розсiчене жезлом море Iзраїль перейшов у давнину, як по пустелi, i, явивши образ хреста, пiдготував шлях. Тому спiваємо хвалу дивному Боговi нашому, Вiн бо прославився.

Приспiв: Милосердний Господи, почуй молитву рабiв Твоїх, що моляться Тобi.

У день смутку, що настав для нас, до Тебе, Христе Спасе, припадаючи, Твоєї милости просимо. Полегши недугу раба Твого, скажи нам, як сотнику: iди, вже здоровий отрок твiй.

Приспiв: Милосердний Господи, почуй молитву рабiв Твоїх, що моляться Тобi.

У благаннях i молiннях скорботно до Тебе взиваємо: Сину Божий, помилуй нас. Пiдведи з лiжка хворого, як i розслабленого, промовивши: вiзьми постiль свою, вiдпускаються тобi грiхи твої.

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові: Твiй образ, Христе, поклоняючись, цiлуємо з вiрою i для хворого здоров’я просимо, наслiдуючи кровоточиву, яка, торкнувшись краю риз Твоїх, зцiлення вiд недуги отримала.

I нинi, і повсякчас, і на віки віків. Амінь: Пречиста Владичице Богородице, всiм вiдома Помiчнице! Не вiдкинь нас, що до Тебе припадаємо, моли, як Благого, Сина Свого i Бога нашого дати здоров’я хворому, щоб разом з нами Тебе прославляв.

Детальніше...

Хто живе в помочі Всевишнього, поселиться в покрові Бога небесного. Скаже Господеві: Ти - мій помічник і моє пристановище, мій Бог, я надіятимуся на Нього, бо Він мене визволить з засідки ловців і від тривожного слова. Своїми плечима тебе отінить, і надіятимешся під Його крилами. Його правда щитом тебе окружить. Не злякаєшся нічного страху, стріли, що летить в дні, діла, що проходить в ночі, припадку і полуденного демона. З твого боку впаде тисяча і десять тисяч - по твоїй правиці, а до тебе не приблизиться. Лише твоїми очима впізнаєш і побачиш віддачу грішників. Бо Ти, Господи, - моя надія. Всевишнього поставив твоїм пристановищем. До тебе не прийде зло, і бичування не наближиться до твого поселення, бо Своїм ангелам заповість про тебе, щоб тебе оберегти на усіх твоїх дорогах. На руках тебе понесуть, щоб часом ти не ударився об камінь твоєю ногою. На аспіда і васіліска наступиш і потопчеш льва і змія. Бо він на Мене поклав надію і Я його визволю. Покрию його, бо він пізнав Моє ім'я. Закличе до Мене, і Я його вислухаю, Я з ним в журбі і його визволю і прославлю. Я наповню його довтотривалістю днів і покажу йому Моє спасіння.


Слухайте 90 псалом (псалом 90 онлайн: аудіо українською)

(готуємо до публікацїі аудіоверсію псалма. Очікуйте, будь ласка, невдовзі)


Довідка про 90 псалом

Псалом 90, за ствердженням дослідників, був написаний царем і пророком Давидом з нагоди позбавлення від триденної моровиці. У давніх євреїв він не був надписаний. У грецькому Псалтирі він має назву, яка вказує, як на автора, так і на характер цього псалма, - Похвальна пісня Давида.

Головна тема 90 псалма: Бог є Заступник і надійний Прихисток для всіх, хто твердо вірить і надіється на Нього. Цю священну пісню відрізняє височина думки, гаряча віра, живі почуття, яскравість образів і поетичність мови. На відміну від інших псалмів, він має складну побудову.

Перша молитва


Боже великий, і страшний,

і дивний, величний та істинний!

Ти твориш все і перемінюєш,

споглядаєш на землю і чиниш, що вона трясеться,

доторкаєшся гір, і вони димують.

Ти потрясаєш піднебесся від підвалин, і стовпи його не хитаються.

Ти основи землі воздвигаєш і утверджуєш їх Своїм повелінням.

Тебе все боїться і тремтить від лиця сили Твоєї,

бо могутнім єсть гнів погрози Твоєї на нас, грішних, але й незлічимою і недослідимою є милість обітниці Твоєї.

Ти сам пом’яни щедроти Твої, Господи, і милості Твої подай нам, вони бо одвіку.

Утверди творіння, укріпи землю, припини коливання її,

зміцни захитану вселенну, і не погуби нас із беззаконнями нашими,

ані не засуди нас із гріхами нашими до безодень землі.

Бо Ти єси Бог наш, Бог, щоб милувати і спасати, і Тобі славу возсилаємо,

Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.


За требником митрополита Київського Петра Могили 1646 року

Джерело: ioanndutka.blogspot.com


В Українській Греко-Католицькій Церкві, рішенням Синоду Єпископів УГКЦ, у відповідь на заклик Святішого Отця Франциска, Папи Римського, започатковано Надзвичайний ювілейний рік Божого милосердя. Він триватиме від 8 грудня 2015 року до 26 листопада 2016 року Божого. У визначених храмах по всій Україні буде проведено Молебний чин відкривання дверей, текст якого публікуємо.

 

МОЛЕБНИЙ ЧИН

з нагоди відкриття Ювілейного року Божого милосердяПеред початком богослужіння перед церквою формують процесію. Спочатку несуть хрест, з ним – ікону Ювілейного року, а після неї – ікону Богородиці «Милосердя двері»; далі несуть хоругви, за якими йдуть священики, архиєрей, співці і всі вірні.

Процесія обходить храм довкола один раз, згідно із приписом Уставу. По завершенні обходу, ставши перед дверима храму, диякон виголошує:


Благослови, владико.

Архиєрей: Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки вічні.

Лик: Амінь.

Слава Тобі. Боже наш, слава Тобі.

Царю небесний, утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, скарбе дібр і життя подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, благий, душі наші.

Святий Боже, святий кріпкий, святий безсмертний, помилуй нас (3).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресвята Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, посіти і зціли немочі наші імени твого ради.

Господи, помилуй (3)

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє, нехай прийде царство Твоє, нехай буде воля твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.

Архиєрей: Бо Твоє єсть царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки вічні.

Лик: Амінь.

Господи, помилуй. (12)

Прийдіте, поклонімся цареві, нашому Богу.

Прийдіте, поклонімся Христові, цареві, нашому Богу.

Прийдіте, поклонімся і припадім до самого Господа Ісуса Христа, царя і Бога нашого.Псалом 24До тебе, Господи, підношу душу мою,* на тебе покладаюсь, Боже мій.

Не дай, щоб я осоромивсь!* Не дай, щоб вороги мої злораділи наді мною.

Бо ніхто з тих, що на тебе чекає, не осоромиться.* Нехай осоромиться, хто зраджує без причини.

Вкажи мені, Господи, твої дороги,* навчи мене, де твої стежки.

Напути мене по твоїй правді й навчи мене,* бо ти Бог, мій Спаситель, тебе очікую увесь день.

Згадай про твоє милосердя, Господи,* і про твою милість, вона бо споконвіку.

Гріхів юности моєї і переступів моїх не згадуй,* з милосердя твого згадай мене, Господи, доброти твоєї ради.

Добрий Господь і праведний,* тому й навчає грішників дороги.

Наводить покірливих на правду* і навчає смиренних путі своєї.

Усі стежки Господні – милість і правда* для тих, що бережуть завіт його і свідоцтва його.

Імени твого ради, Господи,* відпусти гріх мій, бо він великий.

Хто він, той чоловік, що Господа боїться?* Він вкаже йому дорогу, яку той має вибрати.

Сам він зазнає щастя,* і рід його успадкує землю.

Довірливий Господь до тих, які його бояться,* і свій завіт дає їм знати.

Очі мої завжди до Господа,* бо він звільнить від сіті мої ноги.

Зглянься і змилосердься наді мною,* бо я самотній і нещасний.

Злагідни скорботи мого серця* і виведи мене з тісноти моєї.

Споглянь на моє горе й на труд мій,* і відпусти всі гріхи мої.

Глянь, яка безліч ворогів у мене;* ненавистю лютою ненавидять мене.

Збережи мою душу й спаси мене,* щоб я не за знав ганьби, бо до тебе прибігаю.

Нехай правота і досконалість мене зберігають, бо на тебе, Господи, я надіюсь.

Визволь Ізраїля, о Боже,* від усіх його скорбот.

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові,

І нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Алилуя, алилуя, алилуя: Слава тобі, Боже! (3 р.)

Диякон: Господеві помолімся.

Лик: Господи помилуй.Архиєрей читає оцю молитву про Боже милосердя:


Господи щедрий і милосердний, довготерпеливий і многомилостивий! Вислухай молитви наші і зверни увагу на голос моління нашого і яви нам знак милости твоєї, наведи нас на дорогу твою, щоб ходили ми в твоїй правді. Звесели серця наші, щоб ми боялись імення твого святого, бо ти великий і твориш чуда; ти Бог єдиний і немає подібного тобі між богами, Господи. Ти сильний у милості і добрий у силі, аби допомагати й утішати, і спасати всіх, хто на ім'я твоє святе уповає.

Тому до Тебе, всемогутній і милостивий Боже, ми нині прибігаємо і з умилінням просимо: відкрий нам двері Твого милосердя! Вилий на нас і на увесь наш народ повноту своїх дарів, веди нас дорогою правди і любови та дай нам бути всюди і завжди живим знаряддям і дієвим знаком Твоєї милостивої і милосердної присутності у світі!

Бо тобі належить усяка слава, честь і поклоніння: Отцю, Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Священик відкриває хрестом двері храму і всі входять всередину співаючи «Бог – Господь» а відтак і тропар на глас 8:

Бог – Господь, і явився нам; * благословен, хто йде в ім'я Господнє.

Стих: Прославляйте Господа, бо він добрий, бо милість його вічна.

Стих: Вони навколо обступили мене, але я ім'ям Господнім переможу їх.

Стих: Я не вмру, а житиму і розказуватиму про діла Господні!

Стих: Камінь, яким знехтували будівничі, став головним на розі. Від Господа це сталось, і дивне воно в очах наших.Тропар, глас 8Тропар: З висоти зійшов Ти, Милосердний,* погребення прийняв Ти тридневне,* щоб нас визволити від страстей.* Життя і воскресення наше,* Господи, слава Тобі.

Слава і нині: Богородичний, глас 6: Милосердя двері відкрий нам, благословенна Богородице,* щоб, надіючися на Тебе, ми не погибнули,* але щоб ізбавились тобою від бід.* Ти бо єси спасення роду християнського.ПрокіменДиякон: Будьмо уважні.

Архиєрей: Мир всім.

Диякон: Премудрість, будьмо уважні.

Прокімен, глас 4: Милості Твої, Господи, повік оспівуватиму, з роду в рід (Пс. 88,2).

Стих: Бо сказав Ти: Повік милість збудується (Пс. 88,3).

Диякон: Господу помолімся.

Лик: Господи, помилуй.

Архиєрей: Бо Ти святий єси, Боже наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки вічні.

Лик: Амінь.«Всяке дихання», глас 4Всяке дихання нехай хвалить Господа.

Стих 1: Хваліте Бога у святинях його.

Стих 2: Хваліте його у тверді сили його.ЄвангелієДиякон: Щоб сподобилися ми слухання святого євангелія, Господа Бога молім.

Лик: Господи, помилуй (3)

Диякон: Премудрість, прості, вислухаймо святого євангелія.

Архиєрей: Мир всім.

Лик: І духові Твоєму.

Диякон: Від Луки святого євангелія читання.

Лик: Слава Тобі. Господи, слава Тобі.

Диякон: Будьмо уважні.


Євангеліє від Луки 6, 31-36Сказав Господь: Як бажаєте, щоб вам чинили люди, чиніть їм і ви так само. Коли ви любите тих, що вас люблять, яка вам заслуга? Таж бо й грішники люблять тих, що їх люблять. І коли чините добро тим, що вам чинять, яка вам заслуга? Та й грішники те саме чинять. І коли ви позичаєте тим, від кого маєте надію назад узяти, яка вам заслуга? Адже і грішники грішникам позичають, щоб відібрати від них рівне. Ви ж любіть ворогів ваших, добро чиніте їм, і позичайте, не чекаючи назад нічого, а велика буде ваша нагорода, й будете Всевишнього синами, бо він благий для злих і невдячних. Будьте милосердні, як і Отець ваш милосердний.

Лик: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

І співають оці стихири, глас 6:

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові:

Отче, Слове і Душе, * Тройце Свята, очисти * множество прогрішень наших.

І нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь:

Молитвами Богородиці, * Милостивий, очисти * множество прогрішень наших.

Стих: Помилуй мене, Боже, по великій милості твоїй, і по множеству щедрот твоїх очисти беззаконня моє.

(Глас 2) Отче предобрий і Сину, Слово отчеє,* і Душе Святий, нестворене єство,* що маєш джерело милосердя* і виливаєш бездонні благодаті, і потоки щедрот!* Прийми нашу молитву й моління,* подай усім грішникам прощення, як Бог щедрий і чоловіколюбний.ЄктеніяДиякон: Помилуй нас, Боже, по великій милості твоїй, молимось Тобі, вислухай і помилуй.

Лик: Господи, помилуй (3).

Ще молимось Господеві Богу нашому, щоб вислухав голос моління нас, грішних, і помилував рабів своїх, і охоронив нас від усякої скорботи, біди, гніву й нужди, і всякої болізні душевної і тілесної, і дарував нам здоров’я з довголіттям, промовмо всі: Скоро вислухай і милостиво помилуй.

Лик: Господи, помилуй (3).

Ще молимось, щоб зберегтися містові цьому і святому храму цьому, і всякому городові, селу і країні, від голоду, загибелі, землетрусу, потопу, граду, вогню, меча, нападу чужинців і міжусобної брані, і щоб він був милостивий, добропривітний і добропомічний, благий і чоловіколюбний Бог наш, і відвернув увесь гнів свій, що наступає на нас, і ізбавив нас від належної праведної своєї погрози, і помилував нас.

Лик: Господи, помилуй (12).

Ще молимось Господеві Богу нашому, що Він відкрив двері сердець наших для пізнання Його любові і дарував нам ви́щу понад розум милість Свою: Скоро вислухай і милостиво помилуй.

Лик: Господи, помилуй (3)

Ще молимось, щоб Милосердний і Чоловіколюбний Бог наш, вилив на нас божественні струмені милості Своєї, ізбавив од усякого лиха і подав Свою божественну благодать з висоти: Скоро вислухай і милостиво помилуй.

Лик: Господи, помилуй (3)

Ще молимось, щоб Господь Бог вислухав голос моління нас, грішних, і помилував нас.

Лик: Господи, помилуй (3)

Вислухай нас, Боже, Спасителю наш, уповання всіх кінців землі і тих, що на морі далеко, і, Милостивий, будь милостивим, Владико, до гріхів наших і помилуй нас. Бо милостивий і чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки вічні.

Лик: Амінь.

Диякон: З умилінням усі голови (і коліна) приклонивши, Господу помолімся.

Лик: Господи, помилуй.Архиєрей читає оцю молитву:Христе Боже наш, що підтримуєш всіх падаючих, повалених же піднімаєш, Невіддільний, що народжуєшся з Отцівського лона і втілився від святої Діви Марії, і в світ прийшов, щоб удостоїти нас піклування Свого і повернути в початкове єство нашу впалу природу, яка піддалася нападу безтілесних і душогубних розбійників, і позбавилась нетління і ними тяжко поранену була! Ти, Владико, вилікуй наші невидимі виразки і перев’яжи рани душевні чесною Твоєю Кров’ю, що пролив Ти за нас, і святим Твоїм помазанням, яке нам дарував Ти; і ізбав нас від поразок, що безперестанку наносяться нам невидимими силами, які поспішають викрасти у нас навіть віру в Тебе і надію, і бажають змити з нас благодать Твою; не позбав нас чоловіколюбства і спасительного лікування Твого, щоб, зцілившись і очистившись від усякої скверни, ми удостоїлися звання первородних, написаних на Небесах, бо Ти – лікар невидимих і видимих недуг. Бо Ти є Бог наш, і тобі славу віддаємо, Отцю і Сину і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки вічні.

Лик: Амінь.ВідпустДиякон: Премудрість.

Лик: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без зотління Бога Слово породила, сущу Богородицю, Тебе величаємо.

Свящ.: Слава Тобі, Христе Боже, уповання наше, слава Тобі.

Лик: Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь. Господи, помилуй (3). Благослови.

Христос, істинний Бог наш, молитвами пречистої своєї Матері, преподобних і богоносних отців наших, і всіх святих, помилує і спасе нас, як благий і чоловіколюбець.

Лик: Амінь.


 Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Департамент інформації УГКЦ.

Боже Великий, Єдиний

Боже Великий, Єдиний,
Нам Україну храни,
Волі і світу промінням
Ти її осіни.

Світлом Христової правди
Нас, дітей, просвіти,
В чистій любові до краю,
Ти нас, Боже, зрости.

Молимось, Боже Єдиний,
Нам Україну храни,
Всі свої ласки й щедроти
Ти на люд наш зверни.

Дай йому волю, дай йому долю,
Дай доброго світу, щастя,
Дай, Боже, народу
І многая, многая літа.

Вірую в єдиного Бога Отця, Вседержителя, Творця неба і землі, і всього видимого і невидимого.

І в єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, Єдинородного, від Отця рожденного перед усіма віками - світло від світла, Бога істинного від Бога істинного, рожденного, несотворенного, єдиносущного з Отцем, що через Нього все сталося.

Він задля нас, людей, і нашого ради спасення зійшов із небес, і воплотився з Духа Святого і Марії Діви, і стався чоловіком.

І був розп'ятий за нас за Понтія Пилата, і страждав, і був похований, і воскрес у третій день, згідно з Писанням. І вознісся на небо, і сидить праворуч Отця. І вдруге прийде зо славою судити живих і мертвих, а Його Царству не буде кінця.

І в Духа Святого, Господа животворящого, що від Отця [і Сина] ізходить, що з Отцем і Сином рівнопокланяємий, рівнославимий, що говорив через пророків.

В єдину, святу, соборну й апостольську Церкву. 

Ісповідую одне хрещення на відпущення гріхів.

Очікую воскресення  мертвих і життя будочого віку. Амінь. 

Найпаче обмий мене з беззаконня мого і від гріха мого очисти мене.

Бо беззаконня моє я знаю і гріх мій є завжди передо мною.

Проти Тебе єдиного я згрішив і перед Тобою зло вчинив,

То і правий Ти в словах Твоїх і переможеш, коли будеш судити.

Це бо в беззаконнях я зачатий і в гріхах родила мене мати моя.

Це бо істину полюбив єси, невідоме й таємне мудрости Своєї явив Ти мені.

Окропи мене іссопом, і очищуся, обмий мене, і стану білішим від снігу.

Дай мені почути радість і веселість, зрадіють кості сокрушені.

Відверни лице Твоє від гріхів моїх і всі беззаконня мої очисти.

Серце чисте утвори в мені, Боже, і духа правого обнови в нутрі моєму.

Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відійми від мене.

Верни мені радість спасення Твого і духом владичим утверди мене.

Вкажу беззаконним дороги Твої, і нечестиві до Тебе навернуться.

Ізбав мене від вини крови, Боже, Боже спасення мого,

І язик мій радісно прославить справедливість Твою.

Господи, губи мої відкрий, і уста мої сповістять хвалу Твою.

Бо якби Ти жертви захотів, дав би я, та всепалення не миле Тобі.

Жертва Богові - дух сокрушений, серцем сокрушеним і смиренним Бог не погордить.

Ущаслив, Господи, благоволінням Твоїм Сіон і нехай здвигнуться стіни єрусалимські

Тоді уподобаєш Собі жертву правди, приношення і всепалення, тоді покладуть на вівтар Твій тельців.

Довідка про молитву 50 ПСАЛОМ:

Псалом 50 – приклад богонатхненної молитви, даний кожному християнину за зразок правдивого покаяння. Церква заохочує читати його якомога частіше.
Для кращого розуміння молитви 50 псалом, варто знати:

  • Проти тебе я згрішив (6) – Хоча Давид согрішив стосовно людей, він розумів, що перш за все винен перед Богом. Бо кожен наш ближній – образ Бога Живого.
  • В гріхах родила мене мати моя (7) – Натяк на вчення про первородний гріх та спадковість людських пристрастей.
  • Іссоп (9) – рослина, трава з якої євреї робили кропило для кроплення себе жертовною кров’ю.
  • Не відверни лиця Твого від мене (13) – Святі отці свідчать, що коли розум людини вперто перебуватиме в лукавстві та суєті, то Бог відверне від неї Своє лице (Свою Божественну турботу про нас).
  • Навчатиму беззаконників шляхів Твоїх (15) – Давид приносить обітницю Богу, що коли йому простяться гріхи він явить перед іншими свою праведність.
  • Визволи мене від вини кривавої (16) – мова йде про кров убитого Давидом чоловіка.
  • Деякі екзегети вважають, що два останні вірші (Пс.50:20-21) мають пізніше походження, оскільки за час правління Давида стіни Єрусалиму ще не були зруйновані, а богослужіння в храмі не зупинялося. Описаний у псалмі стан можна було бачили під час вавилонського полону.

Господь - моє світло й моє спасіння: кого маю боятись? Господь - мого життя твердиня: кого маю страхатись?
Як насідають злочинці на мене, щоб жерти моє тіло, - напасники мої й мої вороги, то вони спіткнуться й упадуть. 
Нехай і облогою стануть проти мене, не настрашиться моє серце; нехай і війна настане проти мене, навіть тоді буду я уповати. 
Одного в Господа прошу, одного я благаю: жити в домі Господнім по всі дні життя мого, щоб бачити красу Господню і віддаватись роздумам у Його храмі. 
Бо Він мене сховає у Своїм наметі в день недолі; Він захистить мене під кровом шатра Свого, на скелю Він мене підніме. 
І ось тепер я голову мою підношу на ворогів, які навколо мене; принесу жертву радости в Його наметі, співатиму й у псалмах Господа буду хвалити. 
Почуй, о Господи, мій голос, коли взиваю, змилуйся надо мною й обізвись до мене. 
В Твоєму імені серце моє каже: “Обличчя Моє шукайте!” Твоє обличчя, Господи, я шукаю. 
Не ховай обличчя Твого від мене, не відпихай слуги Твого в гніві. Ти - моя поміч, не відкидай мене і не залишай мене, Спасителю, мій Боже! 
Бо навіть, як покине мене рідний батько-мати, Господь мене до Себе прийме. 
Навчи мене, о Господи, путі Твоєї, провадь мене простою стежкою, з огляду на тих, що на мене засідають. 
Не видай мене на поталу моїм ворогам, бо проти мене встали свідки брехливі, які насильством так і палають. 
Леле, якби я не вірив, що побачу доброту Господню на землі живучих! 
Надійсь на Господа, будь мужній; нехай буде відважне твоє серце, і надійсь на Господа!

Господь - мій пастир: нічого мені не бракуватиме.
На буйних пасовиськах Він дає мені лежати; веде мене на тихі води. 
Він відживляє мою душу, веде мене по стежках правих імени ради Свого. 
Навіть коли б ходив я долиною темряви, - я не боюся лиха, бо Ти зо мною. Жезло Твоє й палиця Твоя - вони дають мені підтримку. 
Готуєш стіл для мене перед моїми противниками; Ти голову мою помазав миром, переливається мій кубок. 
Добрість і милість будуть мене супроводити усі дні життя мого, і житиму в домі Господнім по віки вічні.

Господи, Боже Предвічний, Царю всього світу!

Ти для захисту кордонів та для збереження справедливості й миру дозволяєш державам і народам використовувати меча та утримувати військову рівновагу. Коли ж з Твоєї Волі наш син відходить від нас на службу Вітчизні, молимо Тебе, Боже, зроби так, щоб він був вірний своєму званню, і не дозволь, щоб погубив свою душу. Додай йому сили, терпеливості й витривалості в тій важкій службі. А, найперше, дай йому, Боже, сили проти ворогів душі його, щоб за Твоєю Всесвятою милістю зберіг він святу віру й чистоту душі. Ти Сам, Боже, знаєш, яка велика небезпека загрожує душі нашого сина під час проходження військової служби, скільки буває нагод, щоб упасти в гріх. Тому гаряче просимо Тебе: оберігай його від тих небезпек, збережи його нам таким добрим і сумлінним, яким він від нас відходить.

Пресвята Діво, сильна Опікунко невинних душ! Віддаємо Тобі нашого сина під Твій могутній - у Христі Господі - Небесний Покров. Ми знаємо й твердо віримо, що якщо через Твоє материнське заступництво Святий Дух та Божі ангели-охоронці особливим чином ним заопікуються і постійно пильнуватимуть його, то він не заплямує своєї невинної душі ніяким гріхом. Простягни над ним Свій - довірений Тобі Господом Святий Омофор і не випускай його навіть і тоді, коли він благополучно повернеться додому. Амінь.

Свящ. Олесь Август Чумаков

Всещедрий і ласкавий Боже! Зі сльозами на очах я припадаю перед Твоєю величчю і не силі виразити словами того стану моєї душі, коли серце наповнюється любов'ю до Тебе. Яке щасття, який дар з неба - народитися й жити на українській землі! О, Боже мій! Ти - неперможний у Своєму милосерді. Ти - неперевершений у Своїй премудрості: щедрість Твоя не має меж і в усьому видно діло рук Твоїх. Могутній Дніпро і зелені Карпати, блакитне небо і золотисті ниви - земля наче казка: мова чарівна і пісні солов'їні, а вишивки які! Люди добрі й щирі, працьовиті і розумні та, перш за все, - побожні.

Понад тисяу літ минуло, як світло Христової Євангелії засяяло на нашій землі, і ми стали дітьми святої Вселенської Церкви, яким Ти, Господи, доручив органічно з'єднувати, взаємодоповнювати і взаємозбагачувати християнські традиції Сходу і Заходу. За Твоїм, Господи, провидінням, Україна двигає важкий хрест на Голготу. Морем крові і горами невинних жертв засвідчили українці свою вірність до Тебе, правдивого Бога, бо тільки Ти, Господи, - правда, шлях і життя вічне! Куди нам без Тебе?

Упродовж віків темні сили зла намагалися стерти Україну з лиця землі й, зокрема, через те, що ми стали твердинею християнства. Рідко який народ у світі пережив стільки страждань, скільки випало на долю України. Але ми відважно боролися за святу віру і з любов'ю вмирали за правду; приносили Тобі, Господи, в жертву щонайдорожче - наше життя і клали його на вівтар свободи. Нас катували окупанти за любов до колосочків, а ми відплачували їм хлібом; нас винищували за доброту, а ми давали їм воду; нас вивозили з рідної родючої землі у дикі простори на край світу, а ми молилися за них. "Блаженні переслідувані за правду, бо їхнє Царство Небесне!

Дякуємо Тобі, Господи, за те, що наш український народ ніколи не був окупантом і нікого в ярмі не тримав, бо що людині з того, коли весь світ здобуде, а душу свою занапастить. Хоч і тернистий шлях випав на долю України, але в тім наше щасття, бо через вузькі ворота входять до Царства Небесного. Ми живі сьогодні, розумійте народи, і ще не вмерла Україна, бо з нами всемогутній Бог, Який запевнив нас: "Я з вами по всі дні, аж до кінця віку!" Амінь.

Владико Вседержителю, Святий Царю, Ти караєш, але не умертвляєш, утверджуєш тих, що падають, і піднімаєш повалених, зціляєш тілесні скорботи людей. Молимося Тобі, Боже наш, раба Твого (рабу Твою) (ім`я) немічного (-ну) відвідай милістю Твоєю, і прости йому (їй) всі провини вільні і невільні. Так, Господи, лікувальну Твою силу з Неба пошли щоб направити розум і руку раба Твого лікаря, аби потрібну хірургічну дію здійснив благополучно, і від тілесної недуги хворому рабу Твоєму (хворій рабі Твоїй) (ім`я) повністю зцілитися, і всяке нашестя вороже подалі віджени від нього. Підніми його від одра хвороби і даруй його здоровим душею і тілом Церкві Твоїй, щоб благодогоджав і творив волю Твою. Бо Тобі належить милувати і спасати нас, Боже наш, і Тобі славу возсилаємо: Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь .

О, Боже, розшири в нас почуття дружности з усіма живими істотами,
з нашими меншими братами, яким Ти дав цю землю як спільний з нами дім .
Хай усвідомимо, що вони живуть не для нас тільки,
але й для самих себе і для Тебе,
що вони насолоджуються радістю життя так, як і ми,
і служать Тобі на своєму місці краще, ніж ми на своєму.

Просимо Тебе Царю Небесний Духу Правди, Любови і Справедливості.

До Тебе піднімається наша молитва.

Зігрій і просвіти наші уми і серця, показуй нам правильну дорогу в нашій праці для добра свого народу.

Благослови наш труд і подай нам братню єдність в усіх наших зусиллях для щасття нашої Вітчизни і народу та для нового розквіту Христової Церкви в Україні. Амінь.

О Владико, Царю й Боже наш, вишній і славний, Чоловіколюбче, що віддаєш задля труди славу же й честь, творячи причасниками твого царства! Пом’яни як благий і нас, убогих твоїх, бо ім’я Твоє – Чоловіколюбець. Хоч і добрих діл не маємо перед тобою, але, багато раз милість учинивши нам, спаси нас. Ми бо люди твої і вівці пастви Твоєї, і стадо, яке щойно почав Ти пасти, вивівши із пагуби ідолослужіння. Пастирю добрий, що кладеш душу за вівці! Не остав нас, хоч іще ми блукаємо; не остав нас, хоч іще грішимо перед тобою, як новокуплені раби, які в усьому не вгодили господеві своєму. Не погорди нами, хоч і мале ми стадо, але промов нам: Не бійся, мале стадо, бо благоізволив Отець ваш небесний дати вам царство.

Багатий милістю і благий щедротами, що обіцяв прийняти розкаяного і вичікуєш повороту грішних, не пом’яни многих гріхів наших! Прийми нас, що звертаємося до Тебе, зітри записані провини наші, зменши гнів, яким загнівили ми Тебе, Чоловіколюбче. Ти бо єси Господь, і Владика, і Творець, і в Тобі є власть – чи жити нам, чи вмирати. Відклади гнів, о, Милостивий, на який ми заслужили нашими ділами; проведи мимо спокусу, бо – земля ми і прах. Не ввійди в суд з рабами твоїми.

Детальніше...

Молитовне зітхання до Пресвятої Богородиці жінки-християнки, котра сподівається дитиниО Преславна Мати Божа! Змилуйся наді мною, бідною рабою Божою і донькою Твоєю, і прийди мені на допомогу в час моїх недуг і небезпек, з якими народжують дітей ледь не всі бідні Євині дочки. Згадай, о благословенна в жонах, з якою радістю й любов’ю Ти поспішала в нагірню сторону відвідати родичку Твою Єлисавету, коли вона сподівалася дитини, і як чудесно позначилося благодатне відвідання Твоє на матері й дитині.

З невимовного - Господнього благосердя Твого дай і мені, недосконалій служниці Твоїй, щасливо дочекатися дитини. Нехай Своєю милістю і благодаттю дарує мені Небесний Творець ласку, щоб дитина, яка зараз перебуває під моїм серцем, прийшовши до пам’яті, з радістю, подібно до святого немовляти Йоана, поклонялася Божественному Господові Спасителю, що з любови до нас, грішних, смирився і Сам був Дитиною. Невимовна радість, якою переповнювалося пречисте серце Твоє при погляді на новонародженого Твого Сина і Господа, нехай усолодить скорботу, що чекає мене серед недуг народження.

Життя світу, мій Спаситель, народжений Тобою, нехай врятує мене від смерти в час розродження і нехай прилучить плід утроби моєї до числа обранців Божих. Вислухай, Преславна Царице Небесна, смиренне благання моє і зглянься на мене, бідну грішницю, оком Божої милости Твоєї; не посором моєї надії на велике милосердя Христа Спасителя й Твоє перед Ним заступництво і осіни мене, помічнице християн, Господня зцілителько хворих. Твоїм материнським покровом у час моїх мук і хвороби, щоб сподобилась і я відчути на собі, що Ти — Мати милосердя, і щоб я завжди прославляла милість і всеблагість Твого Сина, яка ніколи не відкидає молитви бідних й недужих і визволяє всіх, хто через Тебе звертається до Нього в час скорботи й хвороби. Амінь.

Молитва про з'єднання християн священномученика Леоніда (Федорова), екзарха РосійськогоСпоглянь, Милосердний Господи, Ісусе, Спасителю наш, на молитви і зітхання грішних і недостойних рабів Твоїх, що смиренно до Тебе припадають, і поєднай нас усіх у єдиній, святій, соборній і апостольській Церкві. Світло Твоє незахідне пролий в душі наші. Подолай незгоди церковні, дай нам славити Тебе єдиним серцем і єдиними устами, і нехай пізнають всі, що ми вірні учні Твої і улюблені діти Твої.

Владико наш многомилостивий, скоро виповни обітницю Твою, і нехай буде одне стадо й один Пастир у Церкві Твоїй, і нехай будемо ми достойні славити ім'я Твоє святе завжди, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва на Різдво Христове митрополита Андрея (Шептицького)  Молитва на Різдво Христове митрополита Андрея (Шептицького)

  Єдинородний Сине Бога Живого, правдивий Боже, Котрого Божим Словом і Божим Сином й Божою Мудрістю називаємо. Ти, що для нашого спасіння, з любови до нас схотів прийняти людську природу в лоні Пресвятої Невісти - Пречистої Діви Марії, принимаючи людську природу, зійшов з неба на землю, стаючи правдивим чоловіком, щоб нас спасти з убогими пастирями і з ученими мудрецями, Поклоняємося Твоєму святому Народженню з Дівиці в Вифлеємі у вертепі, віддаємо Тобі поклін Богопочитання та дякуємо Тобі цілим серцем за ту безконечну Твою любов, що привела Тебе до нас, нужденних.

Детальніше...

Наш Отче Небесний, Ти надихнув Св. Шарбеля, щоби за прикладом Ісуса він жив і помер. А в нагороду Ти дав йому ласку і силу визволяти людей із нещасть земної недолі.

Господи, благаємо Тебе, зішли і нам милість, щоби ми теж любили Тебе і служили Тобі, як Твій угодник Св. Шарбель.
Всемогутній Боже!

Ти дозволив Своєму Святому розподілити Твоє милосердя і творити дива, тож споглянь на нас, грішних, щоб ми також відчули цю особливу опіку.

За заслуги Св. Шарбеля і за посередництвом його молитви даруй нам (вислови прохання) І нехай станеться по слову Твоєму, Отче наш, слава Тобі. Амінь.

Молитва за справедливі й морально чисті вибори

Милосердний Боже! 
Стою перед Тобою в покорі й надії, складаючи на порозі Твого храму всі марноти свого життя й омиваючи свою душу цією молитвою від усякого бруду, щоб постати перед Тобою чистим і гідним Твоєї любові.

Твої милосердя й любов потрібні мені повсякчас, але тим більше в ті вирішальні хвилини мого життя, коли мушу правильно скористатися Твоїм особливим даром – даром відповідальності за зроблений мною громадянський вибір.

У час, який «вагітніє безправ’ям і породжує неправду» (Пс. 6, 15), подай мені точку опори, щоб не хиталася моя душа між добром і злом – в маловірстві щоб не тонула в морі неправди. Ти, що так несхибно подолав спокуси, пошли мені здатність встояти перед їхньою притягальною силою й навчи розрізняти Твій тихий голос у гучному стоголоссі облуди.

Детальніше...

Господи Боже, Ісусе Христе, Спасителю наш!

До Тебе припадаємо зі скорботним серцем і сповідаємося у гріхах і беззаконнях наших, а також батьків, дідів і давніших пращурів наших, що ними зранили Твоє милосердя та благодать і віддалили від себе щедроти Твої. Бо відступили від Тебе, Владико, і законів та настанов Твоїх не дотримуємося, і не робимо того, що заповідав Ти нам. Тому й терпимо від великого безладдя і потоптання та зневаження ворогами й недоброзичливцями нашими, і принижені й пригнічені ми більше від багатьох інших народів, і зневагу й наругу, у т. ч. криваву збройну агресію, переносимо від правителів і можновладців сусідів наших та їхніх тутешніх поплічників, посіпак і угодовців.

Детальніше...

МОЛИТВА МИТРОПОЛИТА АНДРІЯ (ШЕПТИЦЬКОГО) ЗА УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД

altВід редакції: Ця молитва представляє інтерес тому, що, на наш погляд, ставить  по-християнськи правильні пріоритети церковного та суспільно-національного. Також у цій молитві звучить справжня турбота про єдність усієї Української (тобто, Унійної і Православної) Церкви. Судячи з того, що нам відомо, митрополит Андрей, опікуючись власною Церквою та власною паствою, водночас гаряче захищав і Православну Церкву, приміром, у міжвоєнній Польщі (переважно, на Волині) від жорсокого і свавільного тиску тогочасної шовіністської польської влади.

Всемогутній Боже і Царю Всесвіту, Спасителю наш, Ісусе Христе, що всім серцем любиш увесь людський рід і своїм безмежним промислом опікуєшся кожним народом зосібна! Споглянь милосердно і на наш український народ, і на кожний інший народ...

Детальніше...

БОГОРОДИЧНЕ ПРАВИЛО

В східному обряді є практика молитися Богородичне правило, аналогом його в західному обряді є Розарій (Вервиця).

Отче наш, Ти, що єси на небесах, нехай святиться ім'я Твоє, нехай прийде царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам днесь; і прости нам довги наші, як і ми прощаємо довжникам нашим; і не введи нас у спокусу, але ізбав нас від лукавого.

Милосердя двері відкрий нам‚ Благословенная Богородице‚ щоб ми‚ на Тебе надіючись‚ не загинули‚ а від усякого лиха Тобою визволилися. Бо Ти єси спасіння роду християнського.

Спаси, Господи, отця мого духовного і всіх духовних чад його і родичів наших, укріпи, захисти і помилуй, в скорботі утіш, зціли від хвороб, Господи. Зішли йому благодать Святого Духа і молитвами Богородиці поможи нам виправити життя і спасти душі наші. Амінь.

Потім читається 150 разів Пісня Пресвятій Богородиці:

Богородице Діво, радуйся, благодатна Маріє, Господь з Тобою. Благословенна ти між женами і благословенний плід утроби Твоєї, бо Ти породила Христа Спаса, Ізбавителя душ наших.

Після кожного десятка читається Милосердя двері.. ., а потім

Після першого десятка:

О, Пресвята Владичице Богородице, спаси і сохрани всіх православних християн, примнож їх віру і покаяння, а померлих упокой у вічній славі Господа нашого.

Після другого десятка:

О, Пресвята Владичице Богородице, спаси і приєднай до Церкви заблуканих рабів Твоїх.

Після третього десятка:

О, Пресвята Владичице Богородице, спаси і сохрани отця мого духовного і святими його молитвами помилуй мене грішного.

Після четвертого десятка:

О, Пресвята Владичице Богородице, втамуй наші печалі та зішли розраду страдаючим і хворим рабам Твоїм.

Після п'ятого десятка:

О, Пресвята Владичице Богородице, визволи мене від усякого зла і напастей.

Після шостого десятка:

О, Пресвята Владичице Богородице, поможи мені всі діла мої на славу Божу і на користь ближніх творити.

Після сьомого десятка:

О, Пресвята Владичице Богородице, охорони мене від усякого зла і покрий чесним Твоїм Омофором.

Після восьмого десятка:

О, Пресвята Владичице Богородице, воскреси мою душу і даруй мені постійну молитву до Тебе.

Після дев'ятого десятка:

О, Пресвята Владичице Богородице, поможи виправитися милосердям Сина Твого і Господа нашого і зішли мені благодать гарячої та ревної молитви.

Після десятого десятка:

О, Пресвята Владичице Богородице, ублагай Господа нашого Ісуса Христа помилувати мене грішного, простити вся мої прогрішення і спасти душу мою грішну.

Після одинадцятого десятка:

О, Пресвята Владичице Богородице, любов'ю своєю запали мене, вірою укріпи мене і просвіти очі мої, затьмарені гріхами.

Після дванадцятого десятка:

О, Пресвята Владичице Богородице, визволи мене від помислів суєтних і даруй мені ум і серце, які прагнуть до спасіння.

Після тринадцятого десятка:

О, Пресвята Владичице Богородице, зішли мені душевний спокій і тілесне здоров'я.

Після чотирнадцятого десятка:

О, Пресвята Владичице Богородице, даруй мені безтурботну та мирну смерть.

Після п'ятнадцятого десятка:

О, Пресвята Владичице Богородице, будь мені, Мати Божа, необоримою стіною і міцним захистом. Не відкинь мене грішного і недостойного, під твій Покров прибігаючого, бо ти єси надія християн і прибіжище нам грішним.

Достойно є воістину величати блаженною тебе, Богородицю, присноблаженну, і пренепорочну, і Матір Бога нашого. Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без зотління Бога Слово породила, сущу Богородицю, тебе величаємо.

До кого закличу, Владичице? До кого прибігну в горі моєму, якщо не до Тебе, Царице Небесна? Хто плач мій і зітхання моє прийме, якщо не Ти, Пренепорочна, надіє християн і прибіжище нам грішним? Хто більше, ніж Ти в напастях захистить? Почуй зітхання моє і прихили вухо Твоє до мене, Владичице Мати Бога мого, і не зневаж мене, що прошу Твоєї помочі, і не відкинь мене грішного. Врозуми і навчи мене, Царице Небесна; не відступи від мене раба Твого, Владичице, за нарікання моє, але будь мені Мати і Заступниця. Поручаю себе милостивому покрову Твоєму: приведи мене грішного до тихого і безтурботного життя, і нехай плачу за гріхи мої. До кого бо прибігну негідний я, якщо не до Тебе, уповання і прибіжища грішних, надією на невимовну милість Твою і щедроти Твої окрилений? О, Владичице Царице Небесна! Ти мені уповання і прибіжище, покров і захисток, і поміч. Царице моя Преблага і скора Заступнице! Покрий Твоїм заступництвом мої прогрішення, захисти мене від ворогів видимих і невидимих; зм'якши серця злих людей, що повстають на мене. О, Мати Господа мого Творця! Ти є корінь дівства і незгасаючий цвіт чистоти. О, Богородительнице! Ти подай мені поміч хворому плотськими пристрастями і немічним серцем, єдине бо Твоє і з Тобою Твого Сина і Бога нашого маю заступництво і щоб твоїм пречудним заступництвом визволився я від усякої біди та напасті, о Пренепорочна і Преславна Божа Мати Маріє. Тим же з упованням говорю і кличу: Радуйся, Благодатна; радуйся, Обрадованна; радуйся, Преблагословенна, Господь з Тобою.

 

Чин сей приніс від Святої Гори преподобний Досифей, архимандрит Печерський 

Молитвами святих отців наших, Господи Ісусе Христе, Боже наш, помилуй нас! Амінь. Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, Скарбе дібр і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Благий, душі наші.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй Нас (3).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь. Пресвята Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, посіти і зціли немочі наші, імені Твого ради.

Господи, помилуй (3).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Отче наш, Ти, що єси на небесах, нехай святиться ім'я Твоє, нехай прийде царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам днесь; і прости нам довги наші, як і ми прощаємо довжникам нашим; і не введи нас у спокусу, але ізбав нас від лукавого.

Господи, помилуй (12).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Прийдіте, поклонімся цареві, нашому Богу.
Прийдіте, поклонімся Христові, цареві, нашому Богу.
Прийдіте, поклонімся і припадім до самого Господа Ісуса Христа, царя і Бога нашого.

ПСАЛОМ 26

Господь - світло моє і Спаситель мій; кого убоюся? Господь - оборонець життя мого; кого злякаюся? Коли наближалися злочинці до мене, щоб пожерти тіло моє, гнобителі мої й вороги мої, то знемоглися вони і впали.
Як озброїться полк проти мене, не убоїться серце моє; як повстане війна проти мене, у Ньому маю надію.
Одного просив я у Господа і того буду шукати, щоб жити мені в домі Господнім усі дні життя мого, щоб бачити красу Господню і відвідувати храм Його.
Бо Він скрив мене в оселі Своїй у день нещастя мого, сховав мене В таємному місці оселі Своєї, на скелю підніс мене.
І ось тепер Він підніс голову мою на ворогів моїх. Я обійшов і приніс в оселі Його жертву виклику.
Буду славити й оспівувати Господа.
Вислухай, Господи, голос мій, яким взивав я, помилуй мене і вислухай мене! Тобі сказало серце моє: «Я шукаю лиця Твого!» Лиця Твого шукатиму, Господи.
Не відверни лиця Твого від мене, не відступи у гніві від слуги Твого; будь помічником моїм. Не покинь мене і не погорди мною, Боже, Спасителю мій. Бо отець мій і мати моя покинули мене, та Господь прийняв мене.
Закон дай мені, Господи, в путі Твоїй і наведи мене на стежку просту задля ворогів моїх. Не віддай мене на волю гнобителів моїх, бо повстали на мене свідки несправедливі, і клевету сказала неправда самій собі.
Вірую, що бачитиму блага Господні на землі живих.
Надійся на Господа, бодрися, нехай кріпиться серце твоє, і покладай надію на Господа.

ПСАЛОМ 31

Блаженні тії, що їм беззаконня відпущено і гріхи покрито. Блажен муж, що йому Господь не порахує гріха, і в устах якого немає лукавства.
Коли я мовчав, зістарілися кості мої через те, що я стогнав увесь день. Бо день і ніч тяжила надо мною рука Твоя.
Я став нещасний, наче б загналося терня в мене. Зрозумів я гріх мій і беззаконня мого не затаїв. Я сказав: «Відкрию проти себе Господеві беззаконня моє», і Ти простив безбожність серця мого.
За те помолиться до Тебе кожний праведник у час слушний; навіть під час повені вод многих не наближаться вони до нього.
Ти пристановище моє в біді, що насіла на мене; радосте моя, визволь мене від тих, що оточили мене.
«Навчу тебе і поставлю тебе на путь тую, що нею ходитимеш; зверну на тебе очі Мої».
Не будьте, як кінь і мул, що розуму не мають. Уздечкою й вудилами стягни челюсті їх, коли не наближаються до Тебе.
Багато кар на грішника, а того, що надіється на Господа, оточить милість.
Веселітеся в Господі і радуйтеся, праведні, і хвалітеся, всі правії серцем!

ПСАЛОМ 56

Помилуй мене, Боже, помилуй мене, бо на Тебе надіялася душа моя, і на тінь крил Твоїх буду надіятися, доки не перейде беззаконня.
Буду кликати до Бога Всевишнього, Бога, що добро чинив мені. Він послав із неба і спас мене, а тих, що топтали мене, дав на зневагу.
іслав Бог милість Свою та істину Свою і визволив душу мою з-посеред молодих левів. Я спав стривожений, сини людськії, зуби їх - зброя та стріли, а язик їх - меч гострий.
Вознесися на небеса, Боже, і по всій землі слава Твоя!
Сіті приготовили вони ногам моїм і похилили душу мою. Викопали перед лицем моїм яму і самі шали до неї.
Готове серце моє, Боже, готове серцз моє: буду співати і грати. Встань, славо моя, встаньте, псалтире й гуслі, я встану рано.
Буду прославляти Тебе, Господи, між людьми, співатиму Тобі між народами, бо звеличилась до небес милість Твоя, та аж до хмар істина Твоя.
Вознесися на небеса, Боже, і по всій землі слава Твоя!

ТРИСВЯТЕ. Після Отче наш:

ТРОПАРІ, гл. 1. Обійми вітцівські поспішися відкрити мені, блудно своє життя я прожив, дивлячись на багатство невичерпне щедрот Твоїх, Спасе. Не знехтуй нині зубожілим серцем моїм, до Тебе бо, Господи, в покаянні кличу: согрішив я, Отче, перед небом і перед Тобою.

СЛАВА: Коли прийдеш, Боже, на землю зі славою, і трепече вселенна, ріка ж вогняна перед судищем волочить, книги розгортаються і тайни виявляються, тоді ізбави мене від вогню невгасимого і сподоби одесную Тебе стати, Судде праведний.

І НИНІ: Відаєм, о Богомати, що Дівою воістину і по різдві Ти явилася, до благості Твоєї з любов'ю усі прибігаємо, Тебе бо ми, грішнії, маєм як нашу Предстательку, Тебе ми отримали як порятунок у напастях, єдину Всенепорочную.

Господи, помилуй (30). Прийдіте, поклонімся...

ПСАЛОМ 33

Благословлю Господа у всякий час, хвала Його завжди в устах моїх.
Господом буде хвалитися душа моя; нехай почують тихі і звеселяться.
Величайте Господа зо мною і вознесімо ім'я Його вкупі.
Шукав я Господа, і Він вислухав мене, і від усіх блукань визволив мене.
Приступіте до Нього і просвітітеся, і лиця ваші не засоромляться.
Оцей убогий взивав і Господь вислухав його, і від усіх скорбот його спас його.
Стане ангел Господній округ тих, що бояться Його, і визволить їх.
Вкусіте, і побачте, що благий Господь; блажен муж, що надіється на Нього.
Бійтеся Господа, всі святі Його, бо не мають недостатку ті, що бояться Його.
Багаті збідніли і зголодніли, а ті, що шукають Господа, не будуть позбавлені ніякого добра.
Прийдіте, діти, послухайте мене; страху Господнього навчу вас.
Хто той чоловік, що бажає життя, що радий бачити щасливі дні?
Здержи язик твій від злого, і уста твої, щоб не говорили лукавства.
Ухилися від злого і чини добро, шукай спокою і прямуй до нього.
Очі Господні на праведних і уші Його до молитви їх.
А лице Господнє проти тих, що чинять зло, щоб знищити з землі пам'ять про них.
Взивали праведні і Господь вислухав їх, і від усіх турбот їх визволив їх.
Господь близько тих, що сокрушені серцем, і покірних духом Він спасе.
Багато скорбот у праведних, але від них усіх визволить їх Господь.
Охороняє Він усі кості їх, ні одна з них не скрутиться.
Смерть грішників люта, і помиляться ті, що ненавидять праведного.
Визволить Господь душі слуг своїх, і не помиляться всі, що надіються на Нього.

ПСАЛОМ 38

Я сказав: «Буду додержувати путів моїх, щоб не грішити язиком моїм». Я поставив сторожу устам моїм, коли грішник став передо мною, Я онімів і покорився, і мовчав про добре, і біль мій відновився.
Запалилося серце моє в мені і в думці моїй розгорівся вогонь. Я сказав язиком своїм: «Відкрий мені, Господи, кінець мій, і яке є число днів моїх, щоб я довідався, скільки залишається мені».
Ось на п'яді Ти відмірив дні мої, і істота моя, як ніщо, перед Тобою. А втім усе єсть суєта - кожний чоловік, що живе. Отак, як тінь, ходить чоловік, лише даремне він непокоїться, збирає скарби, і не знає, для кого він збере їх.
А тепер, хто надія моя? Чи не Господь? І істота моя від Тебе. Від усіх беззаконь моїх визволь мене, на зневагу безумному Ти дав мене. Я онімів і не відкривав уст моїх, бо Ти єси Той, що сотворив мене.
Відверни від мене удари Твої; від сили руки Твоєї я знидів. Докорами за беззаконня карав Ти чоловіка, і висушив, як павутиння, душу його; лише дарма непокоїться кожна людина.
Вислухай молитву мою, Господи, і моління моє; уважай на сльози мої. Не оминай, бо я приходень на землі, і чужинець, як усі батьки мої. Дай полегшу мені, щоб спочив я перше, ніж відійти, і вже не буде мене.

ПСАЛОМ 40

Блажен, хто уважає на бідного й убогого; у день лютий визволить його Господь. Господь нехай охороняє його, і нехай продовжить життя йому, і нехай ущасливить його на землі, і нехай не віддасть його в руки ворога його! Господь нехай поможе йому на постелі хвороби його, всю постелю його Ти змінив у час хвороби його.
Я сказав: «Господи, помилуй мене, зціли душу мою, бо я згрішив перед Тобою». Вороги мої говорили злеє про мене: «Коли він помре і загине ім'я його?» І коли входив хто побачити мене, надаремне говорило серце його: «Зібрав він беззаконня собі»; виходив і говорив те саме.
Проти мене шепотіли всі вороги мої, проти мене задумували зло мені. Слово беззаконне склали на мене: «Хіба той, що спить, вже більше не встане?» І чоловік, що з ним я в мирі, що на нього була надія моя, той, що їв хліб мій, підняв змову проти мене.
А Ти, Господи, помилуй мене. Підведи мене, і я відплачу їм. З цього я пізнаю, що Ти уподобав мене, коли не буде тішитись ворог мій з мене. А мене за незлосливість прийняв Ти і утвердив мене перед Тобою повік.
Благословен Господь Бог Ізраїля від віка й до віка.
Нехай буде, нехай буде.

ТРИСВЯТЕ. Після Отче наш:

ТРОПАРІ, гл. 4 Смиренную душу мою, що у гріхах все життя прожила, відвідай, Господи, так, як блудницю, прийми і мене і спаси.

СЛАВА: Господи, я, окаянний, розпусно прожив із блудницями моє життя, але, як блудний, розкаяно кличу: Отче Небесний, згрішив я! Очисти і спаси мене, не відкидай мене, хоч сам я відійшов від Тебе і через безплодні вчинки обіднів.

І НИНІ: До Богородиці із запалом нині прибіжімо, грішні і смиреннії, і припадім, у покаянні із глибини душі взиваючи: Владичице, поможи, над нами змилосердившись, поспіши, бо гинемо від безлічі гріхів, не відпусти рабів Твоїх ні з чим, Тебе бо за єдину надію нашу маємо.

Господи, помилуй (30).

Прийдіте, поклонімся...

ПСАЛОМ 69

Боже, уваж на поміч мені, Господи, поможи мені, поспішися! Нехай застидаються й засоромляться ті, що шукають душі моєї!
Нехай повернуться назад! І нехай застидаються ті, що бажають зла мені. Нехай зараз повернуться із стидом ті, що говорять мені: «Добре, добре!»
Нехай зрадіють і звеселяться в Тобі всі, що шукають Тебе, і нехай завжди говорять: «Нехай звеличиться Бог!» - ті, що люблять спасення Твоє.
А я бідний і убогий, Боже, поможи мені! Ти, Господи, помічник мій та спаситель мій, - не барися!

ПСАЛОМ 70

На Тебе, Господи, я надіявся, нехай не застидаюся повік. Правдою Твоєю вирятуй мене і визволь мене, нахили до мене вухо Твоє і спаси мене.
Будь мені Богом заступником і кріпостю, щоб спасти мене, бо Ти твердиня моя і пристановище моє. Боже мій, визволь мене з руки грішного, з руки того, хто чинить беззаконно і кривдить мене.
Бо Ти надія моя, Господи, Господи, - надія моя від молодості моєї. На тобі оперся я від утроби, від лона матері моєї Ти покровитель мій; про Тебе пісня моя повсякчасно.
Як дивовижа став я для многих, але Ти помічник мій кріпкий. Нехай наповняться уста мої хвалінням, щоб я виспівав славу Твою, увесь день величність Твою.
Не відкинь мене в час старості; коли щезатиме моя сила, не покинь мене. Бо сказали мені вороги мої, і ті, що стежать душу мою, урадили разом, промовляючи: «Бог покинув його, поженіте і зловіте його, бо нема того, хто б визволив його». Боже, не віддаляйся від мене, Боже мій, поспіши на поміч мені.
Нехай засоромляться і щезнуть ті, що обмовляють душу мою, нехай вкриються стидом і соромом ті, що шукають зла для мене.
Я ж завжди буду надіятись та збільшувати всяку хвалу Твою. Уста мої звіщатимуть правду Твою, увесь день спасення Твоє, бо я в книгах не вчений.
Силою Господньою увійду, Господи, пом'яну прав­ду Тебе одного. Навчив Ти мене, Боже, від молодості моєї, і донині я оповідаю чуда Твої.
І аж до старості й віку почесного, Боже, не відкидай мене, поки не розповім про силу Твою всьому родові майбутньому, про могутність Твою і правду Твою, Боже, аж до найвищих діл величних, які сотворив Ти. Боже, хто подібний до Тебе? Які ж великі та злі скорботи явив Ти мені! Але, обернувшись, Ти оживив мене і з безодень землі знов випровадив мене. Ти збільшив правду Твою на мені, але, обернувшись, Ти потішив мене і з безодень землі знов вивів мене.
І тому прославляти буду Тебе, - на інструментах музичних істину Твою, Боже, - на гуслях співатиму Тобі, Святий Ізраїлів.
Зрадіють уста мої, коли співатиму Тобі, і душа моя, що її визволив Ти. Також і язик мій цілий день навчатися буде правди Твоєї, коли застидаються і осоромляться ті, що зла на мене шукають.

ПСАЛОМ 76

Голосом моїм до Господа я кликав, і голос мій дійшов до Бога, і Він вислухав мене.
У день журби моєї шукав я Бога руками моїми, уночі перед Ним, і не помилився; відмовилась від по­тіхи душа моя. Згадав я Бога і звеселився; почав роздумувати, і упадав дух мій.
Упередили всі нічні сторожі очі мої, я стривожився і не говорив. Я дні давні обдумував, і літа вічні згадував, і навчався; вночі роздумував я в серці моїм, і питався дух мій:
«Чи ж навіки відкине Господь і не продовжить іще благовоління? Або чи до кінця припинить милість? Чи скінчив слово з роду в рід? Чи забуде змилуватися Бог? Або чи припинить у гніві Своїм милосердя Своє?»
І я сказав: «Тепер я почав розуміти: це змі на правиці Всевишнього». Я згадав діла Господні, бо від початку згадувати буду чудеса Твої. І буду повчатись у всіх ділах Твоїх, безперестанно говоритиму про діянні Твої.
Боже, у святості путь Твоя! Хто Бог великий, як Бог наш? Ти єси Бог, що творить чудеса. 'Ги показав між народами силу Твою, Ти визволив рампнем Твоїм народ Твій, синів Якова та Йосифа.
Бачили Тебе води, Боже, бачили Тебе веди і злякалися; стривожилися безодні. Великий шум вод; голос видали хмари, бо переходять стріли Твої.
Голос грому Твого в небозводі, блискавки Твої ос­вітили вселенну, захиталася й затремтіла земля. У морі путь Твоя, і стежки Твої у водах великих, і сліди Твої не будуть відомі.
Як вівці, провадив Ти народ Твій рукою Мойсея й Арона.

ТРИСВЯТЕ, після Отче наш:

ТРОПАРІ, гл. 6 Про день страшний роздумую й оплакую діла мої лукавії: як відповім безсмертному Цареві, як поглянути посмію на Суддю я, блудний! Премилосердний Отче, Сине єдинородний, Душе Святий, помилуй мене!

СЛАВА: Коли сядеш, Милостивий, праведний суд сотворити, в юдолі плачу, на місці, про яке заповів єси, не вияви таємниць моїх і не осором мене перед ангелами, але пощади мене, Боже, і помилуй мене.

І НИНІ: Милосердя двері відкрий нам, благословенная Богородице, щоб, надіючись на Тебе, ми не загинули, але щоб ізбавились ми Тобою від бід, Ти бо єси спасення роду християнського.

Господи, помилуй (30).

Прийдіте, поклонімся...

ПСАЛОМ 101

Господи, почуй молитву мою, і голосіння моє нехай дійде до Тебе. Не відверни лиця Твого від мене у день, коли засумую; нахили до мене вухо Твоє; у день, коли призову Тебе, скоро вислухай мене!
Бо щезли, наче дим, дні мої, і кості мої, наче хворост, висохли; піднято мене, наче траву, і висохло серце моє, аж забув я їсти хліб мій. Від голосного зітхання мого присохло тіло моє до кости моєї.
Став я подібний до неяситі в пустині, став, як сова, на руїнах. Я не спав, і був, як самотній птах на даху. Увесь день, знущалися надо мною вороги мої, і ті, що хвалять мене, клялися мною.
Бо їв я попіл, як хліб, і питво моє мішав із сльозами від гніву Твого та від ярости Твоєї, бо Ти звеличив та й кинув мене; дні мої, наче тінь, промайнули, і висох я, мов трава.
А Ти, Господи, повік перебуваєш, і пам'ять Твоя із роду в рід. Вставши, змих уйся над Сіоном! Бо вже час змилосердитись над ним, бо настала пора; бо слуги Твої полюбили каміння його і пил його жаліти будуть.
І будуть боятися народи імени Твого, Господи, і всі царі землі - слави Твоєї; бо Господь відбудує Сіон і з'явиться в славі Своїй; зглянувся Він на молитву покірних, і не погордував б чиганням їх.
Нехай буде написано це для роду майбутнього, і народ відроджений хвалитиме Господа, бо нахилився Господь з висоти святої Своєї, з неба на землю поглянув, щоб почути зітхання зв'язаних, визволити синів, на смерть засуджених, щоб звістили вони ім'я Господа в Сіоні і хвалу Його і Єрусалимі; коли зберуться разом народи і царі, щоб служити Господеві.
Сказав він Йому на путі сили своєї: «Скорочення днів моїх вияви мені. Не відклич мене в половині днів моїх». У роді родів літа Твої.
Спочатку Ти, Господи, заснував землю, і діло рук Твоїх - небеса. Вони загинуть, а Ти перебуваєш; і всі, як одежа, постаріють, і, як покривало, звинеш їх, і переміняться; а Ти все той самий, і літа Твої не скінчаться.
Сини слуг Твоїх оселяться, і насіння їх повік ут­вердиться.

МОЛИТВА МАНАСІЇ

Господи, Вседержителю, Боже отців наших, Авраамів, й Ісааків, і Яковів, і сімени їх праведного, що сотворив небо і землю з усією красою їх, що зв'язав море словом повеління Твого, що замкнув безодню і запечатав її страшним і славним іменем Твоїм, якого всі бояться і тремтять перед лицем сили Твоєї, бо не до зупинення велич слави Твоєї і нестерпний гнів по­грози Твоєї, що на грішників, але безмірна і недо-сліджена милість обітниці Твоєї; бо Ти є Господь вишній, добросердний, довготерпеливий і многоми-лостивий, і Ти жалієш над злобами людськими.
Ти, Господи, по множеству благости Твоєї, обіцяв покаяння і прощення тим, що згрішили проти Тебе і множеством щедрот Твоїх призначив покаяння грішникам на спасення.
Ти ото, Господи, Боже сил, не наложив покаяння Авраамові, Ісаакові і Якову, що не згрішили перед Тобою, але наложив покаяння на мене грішного, бо я нагрішив більше числа піску морського. Намножили­ся беззаконня мої, Господи, і я недостойний споглянути і видіти висоту небесну задля множества неправд моїх. Я зігнутий многими залізними кайданами так, що не можу підвести голови моєї, і нема мені ослаби, бо я прогнівав ярість Твою, і лукаве перед Тобою вчинив, не сповнивши волі Твоєї і не зберігши повелінь Твоїх.
А нині приклонюю коліна серця мого, потребуючи від Тебе благости; згрішив я, Господи, згрішив, і беззаконня мої я знаю, але прошу, молячись: ослаби мені, Господи, ослаби мені, і не погуби мене з беззаконнями моїми, ані, повік ворогуючи, не збережи злочинств моїх, ні не засуди мене в глибини землі; бо Ти єси, Боже, Бог каянників, і на мені явиш усю благість Твою, бо, хоч я недостойний, спасеш мене по великій милості Твоїй, і возхвалю Тебе завжди за днів життя мого, бо Тебе оспівують всі сили небесні, і Твоя є слава на віки віків. Амінь.

ВЕЛИКЕ СЛАВОСЛОВ'Я

Слава во вишніх Богу і на землі мир, в людях благовоління. Хвалимо Тебе, благословимо Тебе, кланяємося Тобі, славословимо Тебе. Благодаримо Тебе ради великої слави Твоєї, Господи Царю небесний. Боже, Отче Вседержителю, Господи, Сину єдинородний, Ісусе Христе, і Святий Душе, Господи Боже. Агнче Божий, Сину Отчий, що береш гріхи світу, помилуй нас.
Ти, що береш гріхи світу, прийми молитви наші; Ти, що сидиш праворуч Отця, помилуй нас. Бо Ти єдин святий, Ти єдин Господь, Ісус Христос, на славу Бога Отця. Амінь.
На всякий день благословимо Тебе і восхваляємо ім'я Твоє повік і повік віку. Сподоби, Господи, в день цей без гріха зберегтися нам. Благословен єси, Господи, Боже отців наших, і хвальне, і прославлене ім'я Твоє на віки. Амінь.
Нехай буде, Господи, милість Твоя на нас, бо ми уповали на Тебе. Благословен єси, Господи, навчи нас уставів Твоїх. Благословен єси, Владико, врозуми нас уставами Твоїми. Благословен єси, Святий, просвіти нас уставами Твоїми. Господи, прибіжищем був Ти нам з роду в рід. Я рік: Господи, помилуй мене і зціли душу мою, бо я згрішив Тобі. Господи, до Тебе я прибіг, на­вчи мене творити волю Твою, бо Ти єси Бог мій. Бо в Тебе є джерело життя, у світлі Твоїм узримо світло. Продовжи милість Твою тим, що знають Тебе.

МОЛИТВА СВ. ЄВСТРАТІЯ

Величаючи, величаю Тебе, Господи, бо Ти зглянувся на смитення моє і не залишив мене в ворожих руках, але спас від бід мою душу. І нині, Владико, хай Твоя рука покриє мене, і нехай зійде на мене милосер­дя Твоє, бо моя душа стривожилася і боліє у своїм відході з цього мого нещасного і нечистого тіла, щоб часом її не зустріла лукава засідка ворога і не запняла її в темряві за мої свідомі і несвідомі гріхи цього життя. Будь до мене милосердним, Владико, і хай моя душа не побачить понурого погляду лукавих бісів, але хай приймуть її Твої світлі і пресвітлі ангели. Дай славу Твоєму святому імені і Твоєю силою приведи мене на Твій божественний суд. Під час суду надо мною, хай не схопить мене рука князя цього світу, щоб вкинути мене, грішника, в глибину аду, але стань коло мене і будь мені Спасителем і Заступником, бо ці тілесні муки є радістю для рабів Твоїх. Помилуй, Господи, душу мою, що опоганена пристрастями цього життя і прийми її очищеною покаянням і визнанням, бо Ти благословенний на віки віків. Амінь.

ТРИСВЯТЕ, після Отче наш:

ТРОПАРІ, гл. 8 Оком ласкавим, Господи, глянь на моє смирення: життя бо моє проживається і від діл немає спасення мені, тому-то молюся: оком ласкавим, Господи, споглянь на смирення моє і спаси мене.

СЛАВА: Вік мій закінчується, і страшний Твій престол готується, життя моє проминає, суд на мене чекає, загрожує мені вогненною мукою і полум'ям невгасним, хмару сліз подай мені і угаси його силу, хочеш бо, щоб усі люди спаслися.

І НИНІ: Ти, що ради нас родився від Діви і розп'ятгя перетерпів, Благий, що обезвладнив смертю смерть і явив воскресення як Бог, не погорди тими, що їх створив Ти рукою Твоєю; яви чоловіколюб'я Твоє, Милостивий, прийми Богородицю, що родила Тебе, яка молиться за нас, і спаси, Спасе наш, людей у відчаї.

ГОСПОДИ, ПОМИЛУЙ (30).

Відпуст