Всесвітлішим отцям деканам, отцям парохам, отцям адміністраторам, вірним Коломийсько-Чернівецької єпархії: дітям, молоді, вчителям і вихователям, християнській державній владі.

Дорогі у Христі брати і сестри!

З історії людства пересвідчуємось про те, що всі народи, навіть у найдавніші часи, дбали про поховання своїх померлих. Ця турбота проявлялась у дуже різноманітних формах і свідчила про віру у продовження життя людини після смерті.

Християни шанують тіла померлих, тому що вірять, що вони колись воскреснуть. Апостол Павло нас навчає у 1 листі до Коринтян: „Христос Воскрес із мертвих, первісток померлих. Тому що через чоловіка – смерть, через чоловіка – й воскресіння мертвих. Бо як в Адамі всі вмирають, так у Христі всі оживуть.” (І Кор. 15, 20-22).

Зрештою, усі таїнства християнського втаємничення мають на меті останню Пасху Дитини Божої, Пасху, що через смерть приводить її до життя в Царстві. Тоді сповняється те, що визнаємо у вірі і надії: “Очікую воскресіння мертвих і життя будучого віку”. Християнин, який умирає в Христі Ісусі, “виходить з тіла, щоб жити біля Господа.” (Католицький Катехизм Церкви, Арт.2., Християнський похорон). Саме тому Церква запровадила урочистий обряд поховання.Традиційно, в нашому українському народі, наступники дбали про могили предків, підтримували їх в чистоті, охайності, гідно виконуючи церковні і Божі заповіді доброї пам’яті про своїх батьків, дідів і прадідів.

В останні часи світовий прогрес поширюється і в Україні небаченими темпами, а економічно-матеріальний, і духовно-моральний стан нашого українського народу скочується на манівці в погоні за сучасним стилем життя. Давня система християнських та народних звичаїв і цінностей була знищена комуно-атеїстичним режимом, а по його падінні, не встигнувши відновитися, була замінена псевдоцінностями і псевдотрадиціями. Сучасний темп цивілізації все більше і більше закручує кожну людину у своєму вирі, ми, християни-українці, дещо втратили відчуття духовного зв’язку з нашими предками, що виливається і в недбайливому ставленні до померлих.

На наших цвинтарях можемо спостерігати кричущі крайності – надзвичайно пишні і дорогі пам’ятники з мармуру, граніту і бронзи, а біля них – запустіння, густі зарослі бур’янів і купи неприбраного сміття.

Дорогі у Христі, пам’ятаймо, що наша пошана до померлих рідних і близьких повинна проявлятися не тільки у дорогих пам’ятниках, але, набагато більше, в молитві за душі померлих і в дотриманні чистоти і порядку на місці їх поховання.

Тому, особливо зважаючи на прихід свят Зіслання Святого Духа, запрошую всіх вірних, особливо дітей і молодь, разом зі своїми батьками, вчителями та вихователями прилучитися до загальноєпархіяльної духовно-екологічної акції: „Приберемо могили предків – очистимо наші душі”.

Метою акції є у весняно-літньому часі спільними силами Церкви, школи і місцевої влади, особливо силами нашої студентської та учнівської молоді, прибрати та впорядкувати християнські цвинтарі і поховання на своїх парафіях. А в майбутньому також спільними силами слідкувати за підтриманням на цвинтарях належного порядку і чистоти.

Мусимо усвідомити, що відповідальними за порядок і прибирання цвинтарів, пам’ятних місць чи Стрілецьких могил, є не тільки парафіяльний уряд, священик чи паламар церкви, або місцеві органи влади, але кожен з нас, християн, бо до кожного відноситься обов’язок чинити милосердя для душі і тіла, в тому числі і милосердя щодо усопших.

Також бачимо прикрі випадки, коли на цвинтарях могили християн доглянуті, а поруч знаходяться поховання сектантів, особливо свідків єгови, за якими ніхто не доглядає.

З батьківським напімненням прошу вас в часі прибирання цвинтарів не оминати жодної могили, навіть нехристиянської, бо Христос вчить нас: „Коли ви добре робите тим, хто вам добро чинить, яка вам заслуга?... Ви ж любіть ворогів ваших і добро чиніть їм, ..., не чекаючи назад нічого, і велика буде ваша нагорода, і будете синами Всевишнього. ... Будьте милосердні, як Отець ваш Милосердний” (Лк. 6, 33, 35-36).

Тому запрошую всіх вірних прилучитися до духовно-екологічної акції: „Приберемо могили предків – очистимо наші душі”.

Всечесних отців парохів, адміністраторів, сотрудників прошу створити на кожній парохії оргкомітет з представників церковного уряду, вчителів, представників місцевих органів влади, який буде організовувати спільні дії по впорядкуванню цвинтарів.

Нехай Милосердний Господь віддячить кожному за вчинене добре діло.

Отож, мої любі брати і сестри, „будьте тверді і непохитні, визначайтесь у ділі Господнім повсякчас та знайте, що труд ваш у Господі не марний” (1 Кор. 15, 58).

 

З Архієрейським благословенням,
Правлячий Архієрей Коломийсько-Чернівецької єпархії
Єпископ Микола Сімкайло

Канцлер Коломийсько-Чернівецької єпархії
о.м. Василь Мельничук

Єпископ Микола Сімкайло

Хорватія на море