Збереження природного довкілля як важлива тема державно-церковного діалогуЗ 20 по 21 вересня у м. Трір (Німеччина), в рамках приготування до Тижня партнерства єпархії Трір з Болівією (28 вересня – 6 жовтня), пройшов ряд освітніх заходів на екологічну тематику. Глобальний характер екологічної кризи в Болівії спонукав місцевих католицьких єпископів поставити саме цю тему в центрі цьогорічного партнерського діалогу з німецькими колегами. Програма-експозиція «Відповідальність за довкілля у світлі наслідків кліматичних змін» охоплювала цілий ряд заходів як теоретичного, так і практичного характеру. На запрошення керівника відділу Зовнішніх відносин єпархії Тріру п. Людвіга Куна у зустрічах взяли участь також представники Української Греко-Католицької Церкви: д-р Володимир Шеремета (керівник Бюро з питань екології УГКЦ) та о. Іван Сохан (докторант Теологічного факультету, Трір).

Офіційному відкриттю експозиції передувала вступна зустріч, що відбулася 19 вересня, під час якої з окремою доповіддю на тему «Відносини та співпраця Церкви з державою в Німеччині» виступив п. Дітер Скала (керівник Католицького Бюро в Майнці). Католицьке Бюро в Майнці є офіційним контактним органом Католицької Церкви в Німеччині у діалозі з органами державної влади та політичними силами землі Райнланд-Пфальц. У своєму виступі п. Скала розкрив конституційно-правові основи співпраці Церкви та держави і розглянув їх практичний вимір. Зокрема, було згадано про зусилля Католицького Бюро у справі збереження створіння.

«Ця тема вже 40 років активно обговорюється в Німеччині. Це - одна з небагатьох тем, де на політичному полі намагаються дивитися понад церковну термінологію», – сказав п. Скала, роз’яснюючи термінологічні розбіжності вживаного державою – «природного довкілля», замість церковного – «створіння». Щодо конкретних механізмів впливу на цьому полі, то керівник Католицького Бюро в Майнці зазначив, що «церковні організації намагаються піднімати питання створіння серед широкої громадськості та церковних громад; такі єпископські фундації, як «Misereor», «Adveniat», «Missio», супроводжують екологічну тематику з перспективи вселенськості Церкви та глобальних наслідків людської діяльності. На загальнонаціональному рівні питання збереження створіння виноситься на порядок денний суспільно-політичної дискусії Католицьким Бюро Берліну».

Щодо регіонального рівня, то навесні 2012 року Католицьке Бюро в Майнці провело для землі Райнланд-Пфальц ворк-шоп, на який було запрошено представників політичних партій та федерації профспілок. В рамках згаданого заходу Католицьке Бюро презентувало церковне бачення «чистої енергетики» та наслідків господарської діяльності. «Політики нас уважно слухали, – продовжив комісар, – дискутували з нами та змогли багато дізнатися про діяльність Церкви на цьому полі». Згодом церковне бачення проблеми збереження створіння було представлено широкому політичному загалу у збірнику статей та доповідей під назвою «Біблійний заклик до відповідальності за створіння та політична діяльність».

Дане видання мало на меті стати настільної книгою у питанні збереження довкілля, до якої політики могли б звернутися кожного разу при організації влади на місцях. «Політики активно контактують з відповідальними з питань довкілля від окремих єпархій та співпрацюють з ними на різних рівнях. Також і наші єпископи не оминають теми збереження довкілля у розмові з місцевою владою, починаючи від забезпечення здоровим харчуванням дитсадків та шкіл (у землі Райнланд-Пфальц більшість дошкільних та значна кількість середніх навчальних закладів належать саме Церкві), і закінчуючи впровадженням екологічних новацій для церковних споруд на парафіях», – зазначив п. Скала.

Позитивний досвід співпраці Церкви і держави в Німеччині довкола теми збереження довкілля викликав великий інтерес у гостей з Болівії та українських колег. В умовах сучасної екологічної кризи в Україні співпраця Церкви і держави на цьому полі може принести неабиякі успіхи не лише щодо конкретних наслідків у збереженні природного довкілля, але й у налагодженні конструктивного державно-церковного діалогу, необтяженого атеїстичним минулим держави та міжконфесійним протистоянням Церков.

  Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Бюро УГКЦ з питань екології.