Історія Церкви. Латеранські угоди: як з'явилася держава ВатиканПочинаючи з 1870 року, взаємини між Святим Престолом і Італійською державою визначалися існуванням «Римського питання». Його суть полягала в прагненні Первосвящеників домогтися відновлення політичної незалежності, яка опинилася під загрозою в результаті ліквідації Папської держави і перенесення столиці Італії в Рим.

Тодішні авторитетні католицькі теологи стверджували, що Папа не може визнати територіальні обмеження при здійсненні своєї релігійної місії.

Вважалося, що щоб бути вільним у своїй релігійній діяльності, він повинен володіти повнотою політичної волі. Звідси і та наполегливість, з якою Понтифіки намагалися забезпечити собі територіальний суверенітет і юрисдикцію на певній території протягом майже 60 років (1870-1929 рр.).

Результатом відсутності політичної волі в руках понтифіків і протистояння з Італійською державою було те, що Італія прагнула не допустити участі Святого Престолу в будь-яких міжнародних переговорів.

Наприклад, в 1899 р італійський уряд перешкодив Святому Престолу взяти участь в першій мирній конференції, яка проходила в Гаазі, а в 15-й статті підписаній в 1915 р у Лондонськім договорі говорилося, що «Франція, Великобританія і Росія будуть підтримувати опір, який Італія буде здійснювати кожній пропозиції, яка схиляється до залучення представника Святого Престолу до участі у всіх переговорах про мир і врегулювання питань, винесених нинішньою війною ».

У 1870-1929 рр. тонн папських протестів мав тенденцію до пом'якшення, але Понтифіки продовжували іноді повторювати, що їхнє становище ненормальне і несправедливе.Історія Церкви. Латеранські угоди: як з'явилася держава Ватикан

Сама можливість вирішення «Римського питання» турбувала багатьох видатних представників Церкви ще з моменту його появи. Про це свідчить зокрема той факт, що в 1887 році монах бенедиктинець з Монте-Кассіно Луїджі Тості, який був заступником зберігача Ватиканських архівів, опублікував книгу «Примирення», яка зачіпає тему врегулювання відносин між Святим Престолом і Італією.


У 1889 році кремонський єпископ з Північної Італії Єремія Бонамеллі анонімно запропонував рішення, яке було частково реалізовано в 1920-і рр. Так, він заявив, що час папського протесту пішов у небуття і Італії дійсно потрібен Рим як столиця, але Папа повинен мати світську владу в мініатюрній державі.

Єпископ Бонамеллі стверджував, що Папа і італійський уряд повинні досягти домовленостей про створення подібної держави, яка має вихід до моря, навколо Ватикану.

На початку Першої світової війни німець Маттіас Ерцбергер, який представляв Партію католицького Центру, виступив з проектом поліпшення становища Святого Престолу. Передбачалося, що Австрія поступиться італійські частини Трієста Папі, який після передасть їх Італії. Італійське королівство за це змінить «Закон про гарантії» так, щоб він відповідав побажанням Понтифіка. Однак на реалізацію цього плану не пішла Австро-Угорщина.

Історія Церкви. Латеранські угоди: як з'явилася держава ВатиканУ 1926 році почалися переговори щодо угоди між Святим Престолом і Італією, які стали початком шляху до Латеранських угод 1929 року. На них досить гостро стояло питання про майбутній статус Святого Престолу в міжнародному праві.

Спочатку італійському державному раднику Д. Барон було доручено виступати проти територіального суверенітету Ватикану і запропонувати більш детально розробити екстериторіальний статус, який був закріплений ще в «Законі про гарантії» 1871 року. Д. Барон з цього питання був змушений поступитися, тому що розумів, що територіальний суверенітет був обов'язковою умовою врегулювання взаємовідносин Святого Престолу і Італії. Ще однією серйозною проблемою в ході переговорів стало питання про розмір території відновленої Папської держави.

Так, Святий Престол претендував на римський пагорб Яникул і віллу Памфіла, яка знаходиться на відстані приблизно в півтора кілометрах на південь від базиліки святого Петра. Однак для італійського уряду подібна територіальна поступка була дорогою і незручною і, більш того, могла стати досить непопулярним рішенням.

При таких умовах Святий Престол відмовився від цих претензій. Більш того, папа Пій XI вибрав екстериторіальність щодо палацу на площі Іспанії в східній частині Риму, в якому знаходиться Конгрегація євангелізації народів.

Межі держави Ватикан по Латеранських угод 1929 р

 

Межі держави Ватикан по Латеранських угод 1929 р

 

Слід зазначити, що тільки під кінець 1928 року італійський король Віктор Еммануель III погодився на мінімальні втрати території, значно меншої, ніж та, яка могла б статися при передачі Святому Престолу Яникула.

В результаті підписання Латеранських угод 11 лютого 1929 року з'явилася Держава-місто Ватикан. Його межа з Італією має протяжність в 3,2 км і йде по Леанінских стінах до колонади площі Святого Петра і після захоплює ліву колонаду. При цьому, наприклад, Зал аудієнцій Папи Павла VI, зведення якого розпочалося в 1964 році, сьогодні знаходиться частково на території Італії і має екстериторіальний статус.

Папська літня резиденція в Кастель-ГандольфоВідповідно до умов Латеранських угод папська літня резиденція в Кастель-Гандольфо залишилася у власності Понтифіка. Італія також визнала повну власність Святого Престолу на Великі Папські Базиліки (Святого Івана Латеранського, Святого Павла і Санта Марія Маджоре) з усіма прилеглими до них прибудовами.

 

На зображенні: Папа Пій XI


Італійський уряд обіцяє не зводити нові будівлі на території навколо Держави-міста Ватикану, які могли б закривати огляд. У прилеглій до Ватикану зоні всі будівельні та дорожні зміни повинні були проводитися за взаємною згодою. Відповідно до норм міжнародного права були заборонені польоти повітряних суден над територією нової держави.Папська літня резиденція в Кастель-Гандольфо

 

Папська літня резиденція в Кастель-Гандольфо

 

З набранням чинності Латеранських угод на карті Європи з'явилася нова держава, яка до сих пір існує в межах, встановлених в 1929-році. Угоди не переглядалися до 1984 року, коли в текст конкордату, який разом з договором і фінансової конвенції входив до складу Латеранських угод, були внесені зміни.

Однак вони не торкалися ні території Ватикану, ні світської влади Понтифіків в її межах.

 

 

 

 

Християнський портал КІРІОС за матеріалами catholicby