Смертна караЧому так суперечливо учительство Церкви про смертну кару? У минулому вона допускалася, а сьогодні засуджується.

Щоб зрозуміти значення документів церковного учительства, необхідно пам'ятати, що вони завжди поміщені в контекст певної епохи, в яку були опубліковані. В іншому випадку, витлумачуючи їх, ми ризикуємо впасти в фундаменталізм. Такий спосіб прочитання дійсно може навести на думку про протиріччя в навчанні Церкви.

Уже в Святому Письмі, в Старому Завіті, ми знаходимо передумови для подолання смертної кари як крайній захід покарання. Так, у випадку з Каїном Бог говорить: «Всякому, хто вб'є Каїна, відімститься всемеро» (Бут 4,15).

У Новому Завіті Ісус не виступає відкрито проти смертної кари, проте в Своїх висловлюваннях Він також створює передумови до подолання цієї кари. «Хто з вас ніколи не грішив, нехай першим кине камінь» (Ін 8,7), - говорить Ісус.

Традиційне вчення Церкви полягало в тому, що смертна кара не суперечить Божественному закону, але разом з тим не є приписом закону: її необхідність оцінюється в залежності від обставин. Аналізуючи ці обставини, католики протягом історії висловлювалися «за» або «проти» смертної кари.

Крім того, слід пам'ятати, що Божественне Одкровення є одкровенням історичним: не тільки в тому сенсі, що воно відбувалося в історії, але і в тому сенсі, що його супроводжувала історія людей і їх сприйняття. Від Мойсея (з якого почалося письмове свідчення Одкровення) до Ісуса пройшло 1200 років.

Слово Боже освічувало народи, які сприймали страту як щось само собою зрозуміле і вважали її необхідним засобом для захисту людей. Особлива видовищність страт в Середньовіччі була відображенням менталітету того часу: смертну кару вважали уроком для всіх, публічним застереженням від вчинення злочинів.

Сьогодні ми живемо в зовсім іншу епоху, з іншої сприйнятливістю, що багато в чому визначається багатовіковою історією християнства. Цим можна пояснити і те, що самі дискусії навколо прийнятності страти зародилися саме в християнському середовищі.

Згодом церковне учительство не змінилося, а все більше розвивалося відповідно до євангельського духу. Зрозуміло, протягом століть це учительство було виражено не завжди в одних і тих же термінах.

В енцикліці «Evangelium Vitae» святий Іван Павло II називає серед знамень надії, що закладають фундамент «цивілізації життя і любові», все більш широке громадське протистояння страти, нехай навіть застосовуваної тільки як інструмент громадської "необхідної оборони": це протистояння випливає з впевненості в тому, що сучасне суспільство здатне успішно боротися зі злочинністю методами, які знешкоджують злочинця, але не остаточно позбавляють його можливості змінити своє життя »(27).

Папа Войтила зауважує також те, про що ми говорили вище: вже в Старому Завіті досить чітко проявляється чуйність до цінності людського життя, хоча воно ще на володіє гостротою Нового Завіту. «Свідченням того, - пояснює Папа, - залишаються деякі аспекти старозавітного законодавства, яке передбачало болісні тілесні покарання і навіть смертну кару. Але загальне посилання, яке стане досконалим в Новому Завіті, - рішучий заклик дотримуватися принципу непорушності фізичного життя і особистої цілісності, а його кульмінація - позитивна заповідь, що вимагає відчувати відповідальність за ближнього як за самого себе: "... Люби ближнього твого, як самого себе "» (Лев 19,18).

У параграфі 56 енцикліки «Evangelium Vitae» Іван Павло II розглядає питання смертної кари в світлі вчення про необхідний захист, який повинен бути пропорційний благу що захищається. «Як всередині Церкви, так і всередині громадянського суспільства все ширше звучить вимога гранично обмежити її застосування або навіть зовсім її скасувати, - пише Папа про смертну кару. - Цю проблему слід розглядати в контексті кримінального правосуддя, яке повинно все більше відповідати гідності людини, а значить, в кінцевому рахунку - і задуму Бога про людину і суспільство. Дійсно, покарання, що накладається суспільством, насамперед має на меті "виправити безлад, зумовлений правопорушенням". Громадські влади повинні протидіяти порушенню прав особистості і суспільства, накладаючи на винного покарання, відповідне злочину, як умова того, щоб він заново отримав право користуватися своєю власною свободою. Таким чином влада одночасно досягає своєї мети, яка полягає у охороні громадського порядку та особистої безпеки, а для самого злочинця покарання стає стимулом і допомогою в виправленні і розплату за гріхи ».

Катехизм Католицької Церкви в своєму колишньому варіанті узагальнює вищевикладені міркування: «За умови, що особистість і відповідальність винного повністю встановлені, традиційне вчення Церкви не виключає застосування смертної кари». Але звернемо увагу на наступне уточнення: «Якщо це єдиний можливий шлях дієво захистити життя людей від несправедливого агресора» (ККК 2267).

В даний час не можна сказати, що смертна кара - це єдина міра захисту людей від агресора: існує система ретельно охоронюваних виправних установ, ізолюючих найнебезпечнішого злочинця від суспільства. Саме це переконання і призвело до видання рескрипту Папи Франциска про зміну положення Катехизму про смертну кару.

 

Християнський портал КІРІОС за матеріалами Радіо Ватикан.