Сайт зачинений. Просимо вибачення за незручності.

За віру і "шпигунство на користь Японії" - як в Примор'ї знищували католиків81 рік тому, 3 лютого 1938 року у Владивостоці були розстріляні городяни, що належать місцевій католицькій громаді. В основному це були поляки. Їх звинувачували в створенні контрреволюційної релігійної організації та шпигунстві на користь Японії.

Тетяна Шапошнікова, архівіст парафії Пресвятої Богородиці у Владивостоці, вже багато років займається вивченням доль католиків, які стали жертвами боротьби з "японськими шпигунами".

- Я і сама з сім'ї таких ось репресованих парафіян. У 1937-38 роки, в ході так званих "національних операцій" під час "Великого терору" поляки винищувалися сім'ями, - розповідає Тетяна Шапошнікова. - Подробиці ми дізнаємося з документів, з сімейних спогадів, з розповідей очевидців тих часів. За деякими даними, за три місяці було розстріляно 120 поляків. Основні звинувачення звучали таким чином: "Польська релігійно-націоналістична контрреволюційна організація, яка займалася шпигунством на користь японської розвідки".

- Які саме документи - свідоцтва тих подій вам вдалося отримати?

- Перш за все, робилися запити в ФСБ, оскільки в базі даних цього відомства містяться документи про репресованих. І друга група джерел, яка не менш важлива, це розповіді очевидців, дітей репресованих, тобто тих, хто безпосередньо зіткнувся з цими трагічними подіями. Майже в кожній польській родині були репресовані. А в деяких сім'ях репресіям піддавалися не тільки дорослі члени сімей, а й їхні діти. Ось тільки три історії.

Історія перша. скриня єпископа

Регіна Станько народилася в католицькій родині у Владивостоці. Її батько, Станіслав Станько, приїхав з Вітебської губернії під час Російсько-японської війни. До Жовтневої революції 1917 року перебував на військовій службі в якості писаря, після встановлення радянської влади влаштувався на роботу на залізниці, а в тридцяті роки вже працював в Головному управлінні Північного морського шляху. Геновефа Йосипівна, мама Регіни, народилася в Ковенській губернії. У 1908 році, в результаті Столипінської реформи, разом з родичами вона поїхала до Західного Сибіру, ​​а через два роки переїхала до Владивостока, де познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком. У 1922 році у подружжя Станько народилася Регіна.

Революцію Станіслав Станько зустрів захоплено. Будучи вихідцем з низів, він щиро вірив, що попереду - зміни на краще. Але скоро настрою в сім'ї Станько стали змінюватися. Ворота їх садиби виходили на шосе.

"З цієї самої дороги, частіше влітку, йшли колони ув'язнених. Ми з братом бігли дивитися на нещасних людей, які прямо в колонах падали, вмираючи, не дійшовши до бараків. Дивилися, чи немає серед них знайомих облич. Картина була жахлива. Ув'язнені йшли понурі, виснажені, ледве пересуваючи ноги. По обидва боки колони - озброєні гвинтівками конвоїри, через кожні п'ять метрів з вівчарками ". (Зі спогадів Регіни Станько)

У 1937 році Станіслава Станько заарештували. Арешт супроводжувався обшуком. Співробітники НКВС вилучили скриню, який нещодавно помер єпископа Кароля Слівовского, який був переданий на зберігання сім'ї Станько. У ньому знаходилися реліквії їх приходу.

"Арешти проходили завжди ночами, батька відвезли, а будинок перевернули догори дном. Рилися в речах, паперах, діставали всі фотокартки з альбомів. Найголовніше, був відкритий ящик єпископа, завжди закритий на ключ. Щось валялося на підлозі, але частину речей вилучили - срібна статуетка, друкарська машинка, альбоми, зошити. Після арешту батька ми з братом кілька разів ходили до ГУЛАГу на Другий річці - паркан, три ряди колючого дроту, охоронці з собаками, вишки з озброєними солдатами. Але батько був у в'язниці. сусіди, знайомі, товариші по службі батька відвернулися від нас, як від "ворогів народу". Як же ми, діти, боялися, що заарештують маму. У валізах на город виносили книги - російські, польські, французькі та англійські. Через кілька днів заарештували мамину сестру Павлину, і її дочка Манечка залишилася одна . За що ж арештували тітку Полю - біднішими неї з Манечкою важко було знайти в усьому Владивостоці ". (Зі спогадів Регіни Станько)

Тітку Регіну, Павлину Бернадську, звільнили в 1939-му. Навіть через роки вона не любила згадувати про те, що їй довелося пережити в ув'язненні, багато про що з пережитого могла говорити лише натяками. Але родичі здогадалися, що Павлина пройшла в тому числі і через тортури.

Незабаром після арешту батька сім'ї Станько повідомили, що проживання на Далекому Сході їм тепер заборонено. На збори виділили 10 днів, в їх рідний дім відразу вселився якийсь військовий з сім'єю. А сім'я Станько була доставлена ​​в Томськ.

Ми прибули в Томськ 20 жовтня, а там сніг лежить по коліно. Одягнені ж ми були в літній одяг, адже в жовтні у Владивостоці ще тепло. Сильно застудилися, а речі прибули тільки в січні. Перший час зупинилися у родичів батька, хоча розуміли і відчували, що приїзд переслідуваної сім'ї був для них вкрай небажаний. Дружина мого троюрідного брата була з родини затятих революціонерів, вона працювала лікарем в НКВД, так що ми були під надійним "сімейним наглядом". (Зі спогадів Регіни Станько)

Про долю своїх заарештованих у Владивостоці родичів сім'я нічого не знала. Станіслава Станько звинуватили в шпигунстві на користь Японії. У таборах він пробув до початку 50-х.

"Батько приїхав до Томська посивілим, худим, у важкій депресії. Навіть мама іноді боялася з ним розмовляти. Цього життєрадісного, міцно стоячого на ногах чоловіка, НКВД зробило невпізнанним". (Зі спогадів Регіни Станько)

Станіслав Станько помер в 1957 році в Томську. Регіна Станько стала лікарем. Вона прожила довге життя. Її було не стало 16 березня 2016 року.

Історія друга. Чоловік, який дав свідчення

Ян Струдзінскій народився у Варшавській губернії 5 квітня 1872 року, в молодості був призваний до царської армії і відправлений служити на Далекий Схід. Після закінчення служби залишився у Владивостоці, одружився. З 1906 по 1927 рік він працював доглядачем на владивостоцькій митниці, а через два роки влаштувався двірником при гуртожитку працівників консульства Японії.

Після закриття католицького костелу віруючі стали збиратися в приватних будинках парафіян для спільних молитов. Найчастіше вони зустрічалися в просторому будинку сім'ї Герасимук. Ян Струдзінскій також іноді там бував. Однак владі навіть така активність католицької громади не подобалася. У липні 1937 року органи ОГПУ арештували батька і сина Герасимук, а вже у вересні, в рамках цієї ж справи, був заарештований і Ян Струдзінскій. Його звинувачували в створенні контрреволюційної релігійної організації. Крім цього, ставили шпигунство на користь Японії, нібито він через своїх знайомих католиків, членів тієї ж організації, збирав шпигунську інформацію, яку йому "замовляли" співробітники японського консульства Мімура і Ямада.

Не витримавши тортур, Ян Струдзінскій визнав свою провину і дав свідчення, що "колишня активна діячка костелу полька Валерія Герасимук після закриття костелу влаштовувала у себе вдома нелегальні релігійні збори, якими вона і керувала. Ці збори тривали до весни 1937 року".

"Співпраця зі слідством" не допомогла Струдзінскому. Він був розстріляний 3 лютого 1938 року разом з п'ятьма іншими католиками. Довгий час після вступу вироку в силу сім'ї жертв не знали, що сталося з їх рідними. У місті ходили страшні чутки про те, що в тюрмі був спалах тифу, в результаті якої частина ув'язнених загинула, а інших скинули в бухту Золотий Ріг ще живими.

У 1959 році жертв розстрілу реабілітували. У їх числі був і Ян Струдзінскій.

Історія третя. "Можливо, він хотів донести до нас, що він нічого на допитах не сказав"

Отець Георгій Юркевич народився в Мінській губернії 5 квітня 1884 року народження, освіту отримав в Петербурзькій духовній семінарії. У 1910 році був висвячений на священика. Спочатку його відправили служити в прихід Красноярська, але незабаром перевели в Хабаровськ. Вперше він приїхав до Владивостока в 1921 році з нагоди освітлення нового кам'яного храму. Там познайомився з предстоятелем владивостокського приходу отцем Каролем Слівовскім. Отець Кароль, приємно здивований освіченістю і ентузіазмом молодого священика, запросив його стати вікарієм владивостокського храму. Офіційний перевід отця Георгія Юркевича стався в 1923 році.

В результаті антирелігійної кампанії у храмів на той час вже були відняті парафіяльні будинки, і священику виділили одну з кімнат в приватному будинку, куди підселили сусіда з колишніх кримінальників, який виконував функції "спостерігача".

Похилого єпископа Кароля Слівовського незабаром відправили в передмістя Владивостока під домашній арешт. А Георгія Юркевича заарештували, звинувативши в шпигунстві. Молодому священикові ставили зв'язки з японськими і польськими дипломатами - зокрема те, що він був знайомий з секретарем польського консульства і його дружиною. Священик на допитах це знайомство і не заперечував. Точно так же, як і те, що він знав поляків, які працювали в "Будинку Польському".

Ще один пункт звинувачення стосувався "систематичної роботи" проти радянської влади. Полягала ця робота, на думку органів, в несхваленні тих католиків, які підтримували радянську владу. Крім того, священика звинуватили в спекуляції золотом і валютою: під час обшуку вдома у отця Георгія були виявлені царські золоті і срібні монети, а також ієни і долари.

На допитах отець Георгій спочатку заперечував усі звинувачення, але потім, не витримавши тортур, у всьому "зізнався". Однак не обмовив нікого зі своїх прихожан.За віру і "шпигунство на користь Японії" - як в Примор'ї знищували католиків

Слідство закінчилося 6 лютого 1932 року. Отець Георгій Юркевич був засуджений "трійкою" на 10 років.

"Ми важко переживали арешт отця Юркевича. Він живе в моїй пам'яті всі ці роки. Батьки кілька років намагалися знайти зв'язок з ним. І тільки, живучи вже в Томську, року 1939, моя мама зустрічалася з одним ксьондзом, вони подовгу розмовляли про Владивосток , про священиків, по всій видимості, у нього була "ниточка" до ГУЛАГу, і саме ця "ниточка дотяглася до отця Юркевича. У тому ж році Юркевич надіслав ввічливого коротенького листа з проханням надіслати йому солоного сала і вовняні шкарпетки. З цього листа ми дізналися, де він відбуває термін - це було в Кемеровській області Маріїнського району. Мама відразу ж таку посилку послала. Більш листів від страждальця-духівника не було, але до нас дійшли чутки, що в ув'язненні Юркевич позбувся одного ока. Тепер-то ми знаємо, як це могло бути. Можливо, він хотів таким твердженням донести до нас, що він нічого на допитах не сказав ". (Зі спогадів Регіни Станько)

Нещодавно католицька парафія міста Владивостока відправила запит в МВС Кемеровської області про долю отця Георгія Юркевича. У відповідному листі регіональне відомство повідомило, що ув'язнений Георгій Людвикович Юркевич помер в таборі Ново-Іванівського відділення в Маріїнському районі Кемеровської області 4 червня 1942 року. А значить, після закінчення терміну, зазначеного у вироку, священик не був звільнений. Відомостей про причини смерті, місце поховання отримати не вдалося.

У католицькому храмі Пресвятої Богородиці у Владивостоці є спеціальний стенд, присвячений репресованим парафіянам і духовенству - людям, які, пожертвувавши життям, не відступили від своєї віри.

 

Християнський портал КІРІОС за матеріалами sibreal.org