Папа римський Бенедикт XVI своїм декретом відлучив від церкви 29 черниць монастиря Святого пророка Іллі в Брюховичах (Львівська область). Причиною рішення стала відмова монахинь визнавати папу римського і церковну ієрархію, а також їх підтримка самопроголошеної Української правовірної Греко-Католицької Церкви. Українська Греко-Католицька Церква, яка і до рішення папи була не згодна з діями черниць, тепер має намір домагатися їх виселення з монастиря.
Декрет Папи Римського Бенедикта XVI про відлучення від церкви 29 черниць монастиря Святого пророка Іллі Української Греко-Католицької Церкви (УГКЦ) було видано 29 червня. Конфлікт між монахинями та генеральним управлінням Святого Василя в Римі, якому підпорядковувався монастир, почався в квітні 2007 року. Тоді священики УГКЦ, громадяни Чехії Антонін Догнал, Роберт Обергаузер, Річард Шпіржік і громадянин України Василь Гітюк створили в Свято-Благовіщенському монастирі села Підгірці Львівської області "Українську правовірну греко-католицьку церкву" (УПГКЦ) і стали себе називати "Підгорецький монахами". У свою чергу пан Догнал проголосив себе єпископом і почав проводити богослужіння, під час яких називав папу римського Бенедикта XVI та предстоятелів УГКЦ єретиками. За це в травні 2009 року всі вони були відлучені від церкви верховним трибуналом Ватикану.

Ще в листопаді 2008 року черниці монастиря Святого пророка Іллі в Брюховичах публічно заявили про свою підтримку пана Догнала і про підпорядкування синоду єпископів УПГКЦ. Вони відреклися від церковної ієрархії, і розірвали зв'язок з генеральним управлінням Святого Василя в Римі.
Як пояснив промотор (секретар), справедливого трибуналу Львівської архиєпархії УГКЦ Михайло Палій, за церковними канонами ці дії є гріхом, і черниці не можуть належати церкві. "Ми неодноразово зверталися до них з пропозицією прийняти статут УГКЦ, направили їм два канонічних попередження, але вони проігнорували всі звернення", - зазначив Михайло Палій.
Як розповів Ігор Яців, прес-секретар члена синоду УГКЦ Любомира Гузара (предстоятеля УГКЦ в 2001-2011 роках), на початку 2011 року від імені Любомира Гузара було оприлюднено наступне застереження віруючим: "Секта Догнала є ворогом нашої церкви, оскільки створили її люди , які називають себе "підгорецькими ченцями, не є католицькими священиками і монахами і відлучені від церкви".
В даний час керівництво Львівської архиєпархії УГКЦ намагається в рамках церковного процесу виселити черниць з будівлі монастиря, оскільки вони відмовляються прийняти декрет папи римського. Разом з тим в УГКЦ вважають, що сестри і далі будуть проводити свою релігійну діяльність, оскільки в правовому полі церква не може претендувати на власність монастиря і виселяти черниць. "Складність ще й у тому, що половина сестер - громадяни Словенії та Чехії", - уточнила секретар чину Святого Василя Ігнатія Гаврилік.
"Наша декларація до мирян -. Це заклик до віруючих не брати участь у будь-яких обрядах під керівництвом черниць монастиря Святого пророка Іллі Ми виконали всі канонічні норми і в кінцевому рахунку відлучили монахинь від церкви", - підсумував Ігор Яців.

 

 

Вероніка Савченко, Львів

Джерело: kommersant.ua