Євстратій (Зоря)

Єпископ Євстратій (Зоря), прес-секретар Київського Патріархату розповів про проблемні питання, які сьогодні існують щодо відновлення єдності українського православ'я.

- Діалог перебуває в стані, який визначений на зустрічі робочих груп Київського Патріархату і УПЦ МП у жовтні 2009 року, - повідомив єпископ. - Все, що можна було зробити з нашого боку — було зроблене. Зараз ініціатива перебуває в руках УПЦ МП.

На його думку, проблема полягає в тому, що у Київському Патріархаті є єдиний центр прийняття рішень. "Якщо єпископат Київського Патріархату обговорює якісь думки і приймає виважене рішення, то вся наша Церква його дотримується". В УПЦ МП є, за словами владики Євстратія, щонайменше, кілька центрів прийняття рішень. "Одна думка в середині УПЦ МП представлена прихильниками діалогу із Київським Патріархатом, інша думка — категоричними противниками такої співпраці. Це крило УПЦ МП представлено зокрема митрополитом Агафангелом і деякими іншими ієрархами. Така сама ситуація і в Росії. Там також існує дві позиції: одна — власне позиція Церкви — полягає у тому, що діалог проводити треба; інша позиція – держави, яка виступає за консервацію сучасного стану речей".

 

Тому, наголошує єпископ УПЦ КП, в УПЦ МП досі й немає єдиної позиції щодо продовження діалогу, "хоча ніхто від нього і не відмовляється. Навпаки, всі кажуть про те, що співпраця потрібна. Але взяти на себе відповідальність за конкретні справи там ще не всі готові".

Втім, за останні півтора року найголовнішим кроком до відновлення єдності українського православ'я єпископ Євстратій назвав саме першу офіційну зустріч комісій з діалогу, які складаються з представників Київського Патріархату та УПЦ МП. "Ця зустріч сильно вплинула на Українську Церкву, оскільки сам її факт показав — нам можливо сідати за один стіл і продуктивно спілкуватися між собою", - сказав єпископ.

За його даними, на засідання Комісії Міжсоборної присутності Московського Патріархату з питань «протидії розколам» голова Комісії митрополит Київський Володимир і його заступник, митрополит Іларіон (Алфєєв), найближчий помічник патріарха Кирила, говорили про те, що питання роз’єднання Української Церкви треба вирішувати. Причому митрополит Іларіон озвучив думки, які раніше взагалі не звучали: наприклад, що треба виробляти якусь прийнятну для обох гілок Православ’я, недискримінаційну модель ставлення до тих, хто відійшов від Московського патріархату. "Це теж плоди діалогу", - підкреслив єпископ УПЦ.

Також він зауважив, що зміна керівних персоналій ні в Київському Патріархаті, ні в Київській митрополії ситуації в Українському Православ’ї стратегічно не змінить. "Київський патріархат буде розвиватися як Помісна Церква — зміцнюватися й зростати, і буде добиватися визнання себе як Помісної Церкви в Україні, а в УПЦ МП будуть поширюватися ідеї автокефалії".

Джерело: religion.in.ua