Арх. Євстратій (Зоря): Москва робить все можливе, щоби розсварити Київ і КонстантинопольКонстантинопольський патріархат планує повернути собі понад 20 церковних споруд на Україні, що належали йому до кінця XVII століття, вважають в Російській православній церкві.

 Наступного тижня в Стамбулі пройде засідання синоду, де може бути названа дата так званого об'єднавчого собору, на якому передбачається створити "автокефальну" церкву, незалежну від Москви.

"Константинопольський патріархат, готуючи цю так звану автокефалію, в томосі про автокефалію має намір викласти власні права і відновити всі ті ставропігії, які колись історично Константинополь на Україні мав, а їх було досить багато в різний час", - сказав глава синодального Відділу зовнішніх церковних зв'язків митрополит Іларіон в суботньому інтерв'ю програмі "Церква і світ" на телеканалі "Росія-24",-повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на interfax.

Він пояснив, що мова йде про монастирі, храми, різні будівлі - список включає більше 20 об'єктів.

За відомостями митрополита, список був складений для Константинопольського патріарха одним вченим, який "просто накопав по різним документам інформацію про різного роду парфії Константинополя, які були в різні епохи".

До теперішнього моменту в користування Константинопольського патріархату переданий Андріївський храм в Києві. Це було зроблено з ініціативи української влади в рамках підготовки до створення Єдиної помісної Церкви України, яка за задумом і стане одержувачем томосу від патріарха Варфоломія.

На цю заяву так у своєму блозі на facebook відреагував речник УПЦ КП архиєпископ Євстратій (Зоря): Москва робить все можливе, щоби розсварити Київ і Константинополь 

Заява головного дипломата РПЦ м. Іларіона Алфєєва про «20 ставропігій» - якраз з цього ряду

Так, в межах Київської Митрополії існувала низка ставропігій, тобто церковних інституцій (монастирі, братства), які були вилучені з юрисдикції місцевого архієрея і вважалися підпорядкованими безпосередньо Вселенському Патріарху. Найбільш відома зі ставропігій - Печерська Лавра.

Однак, по-перше, ставропігії існували в Митрополії, яка вся належала до Вселенського Патріархату. По-друге, Київські Митрополити все одно мали нагляд за ставропігіями - як Екзархи Патріарха.

Зараз Вселенський Патріархат має ставропігії, подібні до тих, що були у Київській Митрополії - але всі вони знаходяться в межах самої Церкви Константинопольського Патріархату, а не в межах автокефальних Церков.

Рішення про те, що Українська Церква отримує Томос про автокефалію - ухвалене. Тому нині йдеться виключно про ОДНУ ставропігію - представництво Вселенського Патріарха в Україні. Це представництво має той самий статус, що світські посольства. Не може одна держава мати в іншій 20 посольств.

Тому заяви м. Іларіона про «десятки ставропігій» - всього лиш дипломатичний хід, покликаний внести напругу у взаємини Києва і Константинополя. Але і ці намагання, як низка попередніх - залишаться безплідними. 

 

Християнський портал КІРІОС за матеріалами блогу Євстраій Зоря у facebook