Віктор Нусенкіс

Один з найбільших спонсорів Української Православної Церкви Московського Патріархату (УПЦ МП), донецький підприємець Віктор Нусенкіс, згортає фінансову підтримку цієї Церкви, зокрема, відмовляється від виділення коштів на створення телепрограми "Світ православ'я". Таке рішення пан Нусенкіс прийняв після того, як під час Помісного Собору УПЦ МП 8 липня він вступив в прямий конфлікт з першоієрархом Церкви митрополитом Володимиром (Сабоданом), повідомляє Комммерсант.

За інформацією видання, тепер відомий підприємець готовий виділяти гроші організаціям, що виступають "категорично проти надання УПЦ МП статусу автокефальної церкви". Ці кошти там готові прийняти з вдячністю.

Як пише "Комерсант", стало відомо про скандал, що стався під час проведення Помісного Собору УПЦ МП, на якому планувалося ухвалити новий Статут, який передбачав, на думку його супротивників, розширення її автономії. Джерела видання розповіли, що один з основних публічних спонсорів УПЦ МП, глава холдингу "Донецьксталь" Віктор Нусенкіс, присутній на соборі в якості делегата від мирян Донецької єпархії, у своєму виступі назвав собор "зборищем", за що митрополит Володимир зробив йому зауваження.

Після цього Віктор Нусенкіс нібито заявив, що "автокефалії в УПЦ МП ніколи не буде". Джерела стверджують, що в суперечку з підприємцем вступив митрополит Черкаський і Канівський Софроній (Дмитрук), відомий своїми публічними заявами про бажаність автокефалії. Він зазначив, що якщо віруючі УПЦ МП ухвалять відповідне рішення, то вона буде. У відповідь пан Нусенкіс сказав, що "ніякої автокефалії і близько бути не може".

Віктор Нусенкіс, за даними видання, надавав значну допомогу УПЦ МП, жертвуючи Київської митрополії щомісяця 1 млн грн. Тепер цих коштів Церква може позбутися, оскільки після конфлікту, що відбувся на Соборі, підприємець вважає недоцільним підтримувати УПЦ МП. Підтвердженням цих намірів стало припинення фінансування виробництва і виходу в ефір програми "Світ православ'я", яка транслювалася на телеканалі "Глас". Цю інформацію підтвердив прес-секретар митрополита Володимира протоієрей Георгій Коваленко. "Фінансування програми дійсно припинено, наступний її випуск вийде на радіо 'Ера', а не на телеканалі 'Глас'", - пояснив протоієрей. Разом з тим він підкреслив: "У церкви знайдуться гроші, щоб випускати те, що вона хоче".

За інформацією видання, тепер кошти, які пан Нусенкіс виділяв митрополії, він має намір направити на фінансування організацій, які виступають проти автокефалії УПЦ МП. Втім, їх представники відкрито це не підтверджують. "Я був би не проти, якби виділяли гроші на нашу діяльність, тим більше, що ми з Віктором Нусенкісом схоже дивимося на церковну ситуацію", - заявив головний редактор сайту "Україна православна" Василь Анісімов, підтвердивши інформацію про те, що він зустрічався з паном Нусенкісом після собору. З ним згоден і голова Союзу православних братств України Валентин Лукіяник, відлучений від церковного спілкування Синодом УПЦ МП за політичну діяльність. "По духу ми колеги. Я дуже радий, що Віктор Нусенкіс відкрито говорить такі речі, тому його підтримку ми прийняли б з радістю", - сказав пан Лукіяник.

Зв'язатися з Віктором Нусенкісом вчора не вдалося. Експерти оцінюють двояко ситуацію, що склалася. "З одного боку прикро, що припиняється фінансування таких якісних проектів (програма« Світ православ'я »), нові відкриватиме складніше, - вважає директор Релігійно-інформаційної служби України Тарас Антошевський .- З іншого боку, церква повинна розуміти, що в її середовищі є люди, для яких російська церква важливіше української. Ці люди, хоч і дають гроші, але тягнуть УПЦ МП в бік Москви, і церква повинна замислитися про те, чи потрібні їй такі люди ".

Віктор Нусенкіс проживає в Підмосков'ї, маючи український і російський паспорти. Основний бізнес підприємця зосереджений у вугільних регіонах України та Росії. Займається благодійною діяльністю. Зокрема, одним з помітних його проектів є російський дитячий сімейний освітній телеканал "Радість моя".

Своїм духовним батьком Віктор Нусенкіс вважає донецького схіархімандрита Зосима (Сокура), який заповідав своїм чадам ні за яких умов не приймати автокефалію УПЦ, навіть якщо вона буде надана канонічним шляхом і з схвалення Московського Патріархату. Ці та подібні погляди о. Зосими (Сокура) зближують його з іншими представниками внутрішньоцерковних груп сектантського характеру.

Як повідомлялося, нещодавно відносини найбільших меценатів УПЦ і партнерів по бізнесу Віктора Нусенкіса і Геннадія Васильєва були відзначені серйозним корпоративним конфліктом.

 

 

Джерело: religion.in.ua