Ілларіон Анфеєв

Глава Відділу зовнішніх церковних зв'язків РПЦ МП митрополит Іларіон (Алфєєв) заявив, що Московська патріархія підтримує ідею скликання всеправославного собору за умови, що всі рішення на ньому будуть прийматися тільки одноголосно.

Глава зовнішньополітичного відомства РПЦ МП недавно завершив свою закордонну поїздку, в ході якої зустрівся з вищими ієрархами багатьох Помісних Православних Церков. У ході цих зустрічей обговорювалися, зокрема, заходи, пов'язані зі святкуванням 1700-річчя видання Міланського едикту. Вони пройдуть в 2013 р. в сербському місті Ніші, в якому народився імператор Костянтин.

Митрополит Іларіон дав інтерв'ю сербській газеті "Політика", в якому, серед іншого, відзначив, що можливе запрошення з цієї нагоди в Ніш Папи Бенедикта XVI - це внутрішня справа Сербської Православної Церкви, так що Московська патріархія в це питання втручатися не буде.

"Наскільки мені відомо зі ЗМІ, серед архіпастирів Сербської Православної Церкви немає єдиної думки з питання запрошення Папи", - додав глава ВЗЦЗ. Далі він високо оцінив перспективи православно-католицького співробітництва, яке вже тепер стало реальністю.

 

"Православно-католицьке співробітництво може розвиватися в різних формах, - сказав Владика Іларіон. - Це можуть бути спільні культурні проекти, громадські акції, активна взаємодія на рівні представництв при міжнародних організаціях. Позитивні приклади такої співпраці вже є.

Завдяки злагодженим і послідовним діям православних і католиків вдалося, наприклад, домогтися позитивного рішення Європейського суду з прав людини у справі "Лаутсі проти Італії" про розп'яття в італійських державних школах. При цьому абсолютно необгрунтовані побоювання, що подібна співпраця може привести до якоїсь унії.

Унія - це об'єднання на основі компромісу в питаннях віри. У той час як співробітництво, про яке я говорю, не зачіпає області віровчення. Православна і Римо-Католицька Церкви, не перебуваючи в повній  канонічній єдності, можуть взаємодіяти в сфері соціальної проблематики, в якій позиції двох Церков дуже близькі ", - зазначив єрарх РПЦ МП. 

Ще одне коло питань, що піднімалися в ході закордонної поїздки шефа російської православної дипломатії, було пов'язаний із скликанням всеправославного собору. У Москві впевнені, що світове православ'я потребує подібної ініціативи, щоб вести діалог зі світом з єдиних позицій. На думку митрополита Іларіона, цей собор повинен пройти в найближчому майбутньому за участю всіх правлячих єпархіальних архієреїв православного світу. Таких у даний час близько 500 і перспективи роботи в такому складі виглядають цілком реалістичними. Якщо ж на собор будуть покликані делегації від Помісних Православних Церков, то тоді необхідно враховувати їх реальну чисельність. Адже у РПЦ МП вірних більше, ніж у всіх інших Православних Помісних Церков разом узятих.

Джерело