Нью-Йорк, США, 1 червня 2011 року, Радіо Ватикану, Agnuz - Радіо Ватикану також внесло свій внесок у захист євреїв під час переслідувань II світової війни. Це підтверджують недавно відкриті організацією 'Pave the Way' документи, головний офіс якої знаходиться в Нью-Йорку. Заснована і очолювана американцем єврейського походження Гарі Круппом, організація має на меті - відповідно своїй назві - «прокладати дорогу» міжрелігійному діалогу.

Як поінформувало у своєму повідомленні від 28 червня 1943 Єврейське Телеграфне Агентство JTA (Jewish Telegraph Agency), Радіо Ватикану розповідало про страждання, які відчували євреї у Франції. Цю новину знайшов співпрацює з фондом Pave the Way журналіст Дімітрі Каваллі. Також з єврейських джерел стала відома інформація від 5 лютого 1943 про засудження расистських теорій кард. Юштініаном Гіергом Середа OSB, примаса Угорщини на той момент. У цитованому матеріалі читаємо, що його слова знайшли відгомін в ефірі ватиканського Радіо. Пурпурат домагався, щоб Угорщина захищала всіх переслідуваних за переконання або віру.

 

Співробітники Фонду Pave the Way знайшли також в американських джерелах документи за 1944 р., що дипломатія США і Великобританії намагалася переконати Пія XII утриматися від коментарів з приводу безпорядків, що влаштовуються гітлерівцями, вважаючи, що не варто загострювати ситуацію. З знайденої кореспонденції представників обох цих держав при Апостольській Столиці виходить, що вони побоювалися можливого виступу понтифіка на захист угорських євреїв в ефірі Радіо.

Згадані документи це всього лише мала частина від 46-ти тис. сторінок, що стосуються Пія XII і євреїв, які на сьогоднішній день зібрав Фонд Pave the Way, - розповів його основоположник Гарі Крупп у своєму інтерв'ю для римського агентства ZENIT. Він також звернув увагу, що таких документів могло бути ще більше, але величезна частина їх відразу знищувалася буквально після прочитання і використання для того, щоб вони не потрапили до чужих рук.