Андерс БрейвікЄвропейська та американська преса активно обговорює п'ятничні теракти в Норвегії, особливо відмічаючи холоднокровність і впевненість, із якою Андерс Брейвік розстрілював людей на острові Утойя.

Визначити ідеологічні мотиви Брейвіка спробувала французька Le Figaro. Газета пише, що його вбивча рішучість та ідеологічні мотиви викликають безліч запитань. У залишеному Брейвіком 1500-сторінковому маніфесті він детально розповідає про ретельну підготовку цих злочинів, виправдовуючи їх прагненням влаштувати "хрестовий похід" для боротьби з "ісламської колонізацією" Європи і "мультикультуралізмом" європейської влади.

"Доводиться визнати, що зростання імміграції, побоювання, які воно породжує, і важкі стосунки Європи з ісламом викликають зустрічні екстремістські реакції. Навіть у Норвегії, де толерантність - найвища цінність", - пише оглядач П'єр Русселен.

"Брейвік часто говорить про хрестові походи, порівнюючи себе із тамплієрами, начебто прагнучи наслідувати заклики радикальних ісламістів до джихаду. Звернення до акцій із максимально можливим числом жертв і вираженим прагненням викликати шок у суспільстві - це, по суті, протилежне зображення тероризму Аль-Каїди", - пише автор, кажучи, що "спадщина бін Ладена підхоплена фундаменталізмом із протилежним знаком".

Італійська Corriere della Sera зазначає, що, виходячи зі слів, символів і жестів, убивця з Осло у своєму маніфесті демонструє багато спільного із каїдистами. Цитуючи підручник Аль-Каїди, Брейвік проводить абсолютно несподівані порівняння: "Як бійці джихаду є плодом Умми (ісламське суспільство), так ми будемо плодами Європи і Християнства". Брейвік знаходиться під враженням набігів моджахедів і самогубних акцій, продовжує видання. Його маніфест закінчується фразою: "Я думаю, що це моє останнє послання".

Норвезький кілер використовував пропагандистські прийоми каїдістів, але замінив їх традиційні заяви гігантським "трактатом" у 1500 сторінок. Ця енциклопедія розкриває амбіції вбивці. Ті, хто хоче наслідувати його або його приклад, можуть надихнутися цією "працею", зауважує кореспондент.

Американська The Washington Times звертає увагу на те, що, на думку Брейвіка, число мусульман у Західній Європі наближається до критичної маси. У Європі є "культурно-комуністична еліта", яка бажає "знищити західну цивілізацію, європейські традиції, національну солідарність і християнство", вважає він (зараховуючи до цієї групи голову Єврокомісії Жозе Мануеля Баррозу), але "прийдешній економічний крах породить збройний народний рух опору" . Уся ця інформація міститься в листах, адресованих якійсь людині, яка в липні 2009 року листувався із Брейвіком на Facebook. Джерело надало ці листи в ексклюзивне розпорядження видання.

Брейвік повідомляв, що "вже майже два роки цілими днями працює над працею про ісламізацію Європи" під назвою 11 вересня 2083, сказано у статті, і "висловлював невдоволення тим, що ЗМІ зображують Норвегію як соціалістичну утопію з культурним різноманіттям". Він писав, що більшість норвежців десятки років виступають проти масової імміграції мусульман, але великі ЗМІ це приховують. "У Франції, Нідерландах, деяких великих європейських містах ситуація ще гірше - Париж, Марсель, Брюссель ось-ось вибухнуть", - стверджував він.

Корінною причиною ісламізації Брейвік назвав "мультикультуралізм - культурний комунізм". "Європа завжди виходила з юдеохристиянської культури, і дуже важливо, щоб ми продовжували за це боротися", - написав Брейвік і похвалив "нових правих" за те, що вони перетворюються на "проізраїльський, антиджихадистський альянс", як він висловився. Однак, написав Брейвік, "ми не зможемо зупинити нинішню демографічну війну, яку веде проти Європи Глобальна Ісламська Умма".

Брейвік закликав "поширювати правду про іслам". "Європейські столиці в цьому сенсі - лабораторні пацюки. Напевно, ви зможете вчитися на нашому прикладі, коли Європу скоро, через кілька десятиліть, знову охопить пожежа". Після "європейської громадянської війни культур буде створено сильний блок культурних консерваторів, який сформує сильний антиджихадистський альянс із Росією, Ізраїлем, Індією та іншими країнами, що мають схожі проблеми", писав він. Себе Брейвік назвав "піонером у цій боротьбі". "Єдиний прагматичний підхід до ісламу - у тому, щоб ізолювати його в мусульманських країнах, як тільки ми зможемо це зробити", - підсумував Брейвік.

Газета The New York Times зазначає, що коли Брейвік не займався плануванням масового вбивства і виготовленням бомби, він грав у комп'ютерні ігри, слухав європейську поп-музику і дивився серіал Справжня кров - крім недільних вечорів: по неділях він обідав із матір'ю.

Колишні однокласники й колеги називали його непримітним, таким, щ не запам’ятовується, сказано у статті. Імовірно, що це були його вроджені якості, які він свідомо культивував, щоб приховати намір здійснити "мученицьку операцію".

"Брейвік, якому зараз 32 роки, брав участь у дебатах на форумах в інтернеті про небезпеки ісламу та імміграції. Невідомо, у який момент він вирішив, що насильство може стати вирішенням проблем", - зазначають журналісти.

"Близько 2000 року я зрозумів, що демократична боротьба проти ісламізації Європи, європейського мультикультуралізму, програна, - написав він у маніфесті, опублікованому в інтернеті незадовго до терактів. - Я вирішив використати альтернативні форми протидії. Протестувати - значить не погоджуватися. Чинити опір - значить говорити, що покладеш цьому край. Я вирішив, що хочу приєднатися до руху опору".

"У нього апокаліптичні погляди, - зазначив Магнус Ренсторп, директор із досліджень Центру вивчення тероризму та політичного насильства при Шведському коледжі національної оборони. - Він думає, що на те, щоб повернути назад "арабізацію" Європи, піде від 70 до 80 років. Він вважає себе частиною історії".

"По-справжньому небезпечні хлопці приховують свої наміри, - сказав Ханс Рустад, керівник популярного консервативного сайту Document.no. - Це той самий випадок".

***

Подвійний теракт стався в Норвегії 22 липня. Андерс Брейвік, що стріляв у молодіжному таборі на острові Утойя і перебуває під вартою в Головному управлінні поліції, вже визнав свою провину в організації та скоєнні вибуху в урядовому кварталі столиці Норвегії і розправи над учасниками зльоту соціал-демократичної молоді на острові Утойя. Свої дії він назвав "жорстокими", але "необхідними".

Жертвами стрілянини на острові стали 86 людей, ще семеро загинули в результаті вибуху в Осло. Доля чотирьох чоловік із острова поки що залишається невідомою. Пошуки жертв і постраждалих тривають.

У лікарнях нині перебуває близько 90 осіб, які отримали поранення в результаті терактів.

За законами Норвегії, Брейвіку загрожує максимум 21 рік позбавлення волі.

Раніше ЗМІ повідомили, що Брейвік виношував план терористичних атак 9 років. Незадовго до подій 22 липня, норвежець опублікував в інтернеті Декларацію незалежності Європи власного авторства.

Сьогодні о 13:00 за київським часом у Норвегії відбудеться хвилина мовчання на згадку про загиблих у результаті подвійного теракту 22 липня. Приблизно через годину після цього повинні початися судові слухання у справі Андерса Брейвіка, який уже визнав свою причетність до стрілянини на острові Утойя і вибуху в Осло. У суді Брейвік планує докладно розповісти про мотиви свого злочину, причому хоче зробити це публічно.

Втім поліція виступає за закриті слухання. У Норвегії нині звучать заклики відмовитися від трансляції засідання суду, якщо воно буде проходити у відкритому режимі. Багато хто не хоче, щоб Брейвік отримав платформу для поширення своїх поглядів.

Джерело: novynar.com.ua