Святе ПисьмоУ середині липня між Даремським університетом, Даремським катедральним собором і Британською бібліотекою була досягнута домовленість про купівлю бібліотекою одного з найдавніших створених у Британії рукописів Св. Письма - Євангелія від Іоанна, повідомляє Седмиця з посиланням на сайт Даремського університету. 

Стародавній рукопис "Євангелія св. Кутберта", що датується 2-ю половиною VII ст., Містить латинський текст Четвертого Євангелія. За зовнішнім виглядом "Євангеліє св. Кутберта" - це цілісна книга кишенькового формату, що збереглася практично в первозданному стані, має обкладинку з червоної шкіри і створена в одному із знаменитих англійських абатств раннього середньовіччя Уермоут-Джарроу.

Книга обійдеться Британській бібліотеці в 9 млн. фунтів-стерлінгів. Однак знайти поки вдалося лише половину призначеної суми, завдяки гранту Фонду національної спадщини. Даний грант став найбільшим одноразовим грантом за всю історію Британської бібліотеки. Решта суми буде складатися з приватних пожертвувань.

Відкриваючи акцію зі збору пожертв на купівлю книги виконавчий директор бібліотеки Дейм Бріндлі сказав, що "Євангеліє св. Кутберта" "практично дивом зберігся в живих зразок англо-саксонського періоду". "Це євангеліє говорить дуже немало про золотий вік нортумбрійскіого королівства, що знаходився на північному сході Британії, чия духовна атмосфера, інтелектуальна енергетика, а також досягнення в галузі освіти і мистецтв продовжують вражати нас і сьогодні", - стверджує настоятель Даремського собору Майкл Садгров. 

Професор і проректор Даремського університету Кріс Хіггінз, вітаючи ініціативу Британської бібліотеки щодо купівлі та подальших дослідницьких проектів, пов'язаних з книгою, сказав, що завдяки цій акції, "робота по збереженню, вивченню та публікації цього євангелія спільно університетом та бібліотекою буде плідно продовжуватися".

Партнерська угода між Британською бібліотекою і Даремським університетом припускає, що "Євангеліє св. Кутберта" буде приблизно однаковий час виставлятися і зберігатися в бібліотеці (у Лондоні) і Дареме (в соборі і в університеті), а також, в майбутньому, експонуватимуться на виставках інших музеїв та бібліотек північного сходу Британії. 

Створене в VII ст. "Євангеліє св. Кутберта" дуже тісно пов'язане з одним із найвідоміших англійських святих - Кутберт Ліндисфарнський (634 - 687 рр..), Який був англо-саксонським ченцем, єпископом Ліндисфарнським, що закінчив життя відлюдником. Центром шанування св. Кутберта, покровителя північної Англії, став Даремський собор, куди на початку XI ст. були перенесені його мощі. "Євангеліє св. Кутберта" було, ймовірно, покладено в гріб святого в Ліндісфарн десь в 698 р. Пізніше воно було виявлено в саркофазі святого, вже в Даремському соборі, в 1104 

"Євангеліє св. Кутберта", також відоме як "Стоніхерсткое євангеліє" (за назвою одного з місць зберігання - Стоніхерского коледжу в Ланкаширі), є на сьогоднішній день найдавнішим в Європі манускриптом книжкового формату. Разом з "Ліндисфарнським євангелієм" вони являють собою два найбільш стародавніх і важливих письмових документи, що свідчать про поширення християнства на північному сході європейського континенту.