Патріарх КирилВізит патріарха відбудеться після собору Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ (МП)), на якому піднімалися питання більшої самостійності української церкви.

Візит Кирила, який розпочинається у вівторок, приурочений до чергової річниці хрещення Київської Русі та заснування Російської православної церкви. Очікується, що він проведе богослужіння на Володимирській гірці біля пам'ятника князю Володимиру, хрестителю Русі, а також божественну літургію в Києво-Печерській лаврі.

 

Його візит - підкреслено пасторський. Однак глава РПЦ їде на Україну незабаром після того, як у Києві вперше за 19 років відбувся собор УПЦ (МП), навколо якого висловлювалися прогнози про ймовірність прийняття рішень, що свідчать про наміри УПЦ (МП) отримати більшу автономію від Російської православної церкви повідомляє "Релігія в Україні".

Якщо брати до уваги заяви прес-служби української патріархії, то таких намірів не має. Проте, якщо судити з інформації, що просочилася в пресу, картина виглядає не настільки однозначно.

Велика самостійність

Доктор філософських наук, український релігієзнавець Віктор Єленський каже, що в УПЦ (МП) постійно спостерігаються процеси, пов'язані з бажанням отримати більшу самостійність від Московської патріархії і розширити права митрополита Київського.

Однак ці спроби постійно наштовхуються на невдоволення як з боку Московської патріархії, так і певних кіл в самій УПЦ.

Собор став підтвердженням такої точки зору. Спроби внести поправки в статут церкви не були успішними, статут не був змінений взагалі. Проте пропозиції, які обговорювалися, свідчили про те, що ситуація далека від одностайної.

Зокрема, пропонувалося внести поправки про те, що віруючі і священики не повинні звертатися з апеляціями в Російську православну церкву, про необхідність ввести посаду місцеблюстителя УПЦ (МП) на випадок смерті митрополита Київського або у зв'язку з іншими причинами, через які він не зможе виконувати свої обов'язки.

Крім того, велися дискусії і навколо формулювання "Українська православна церква - церква українського народу", проте ні в які документи це визначення не увійшло.

Як заявив прес-секретар предстоятеля УПЦ (МП) протоієрей Георгій Коваленко, "шум в пресі - це наслідок того, що хтось чогось не почув, а хтось хотів посварити нас. Але не вдалося. У церкві немає ніякого таємного дна і не повинно бути ".

Незалежна церква

В цілому кількість ієрархів, які підтримують автокефалію церкви, тобто, повну самостійність від Російської православної церкви, дуже мало. Відкрито цього добивається лише митрополит Черкаський і Канівський Софроній.

Він неодноразово заявляв, що незалежна держава повинна мати незалежну церкву і кілька років тому звертався з відкритим лист до архієреїв УПЦ із закликом до більш рішучих дій.

"Мені не зрозуміло, чому найбільша за кількістю віруючих людей православна церква в країні не може без будь-яких самостійно керувати своїм життям", - говорив владика Софроній в одному з інтерв'ю ще кілька років тому.

Він переконаний, що автокефалія УПЦ залежить не від Москви, а від єдності єпископату української церкви.

"А поки такої єдності немає: одні начебто не проти автокефалії, але не наважуються про це говорити. Інші хочуть зберегти статус-кво. Їм цілком комфортно в тій ситуації, яка є зараз", - вважає митрополит Софроній.

Релігієзнавець Віктор Єленський підкреслює, що не тільки ідеологія - відірватися від Москви або бути з нею разом - визначає взаємини серед ієрархів.

"Процеси в Українській православній церкві проходять не тільки на ідейному грунті. Йде боротьба угруповань всередині церкви, боротьба за кращі позиції з урахуванням подальшої долі Київського престолу", - говорить експерт.

У той же час, відзначає він, прихильників еволюційного шляху до більшої автономії (а не повної автокефалії) досить багато навіть в найближчому оточенні глави УПЦ (МП) Володимира.

Але поки що саме у патріарха РПЦ Кирила механізмів контролю над процесами в УПЦ (МП) досить. Як і ієрархів і священиків, які є провідниками його політики на Україну.

Дві гілки однієї церкви

Поряд з відсутністю єдності у поглядах на майбутнє церкви залишається й інша проблема - відносини з УПЦ Київського патріархату на чолі з Філаретом, церквою, яка в 90-ті роки минулого сторіччя відокремилася від УПЦ Московського патріархату.

Філарет підданий анафемі, церкви не визнають, вона не канонічна незважаючи на те, що Київський патріархат має дві духовні академії, шість семінарій, більше 40 монастирів і близько трьох тисяч парафій на Україні. Багаторічні розмови про створення єдиної Помісної церкви не зблизили дві гілки церкви. Глава УПЦ МП Володимир заявив на останньому соборі, що його позиція залишається незмінною. "Єдино прийнятною моделлю відродження церковної єдності є об'єднання всіх православних християн в лоні канонічної Української православної церкви. Тобто, повернення тих, хто відокремився, туди, звідки вони вийшли", - говорить владика Володимир.

Глава РПЦ Кирил, на думку експертів, має великий вплив на президента Віктора Януковича. Можливо тому, що духовним вчителем української президента був священик, який сповідував, як і російський патріарх, ідею єдності українських, російських і білоруських православних церков.  Отець Зосим Сокур також був противником автокефалії і завжди вважав правильним підпорядкування української церкви Москві.

Експерти вважають, що для глави РПЦ під час візиту до Києва головне - переконатися у незмінності позицій як ієрархів Української церкви, так і української влади.