Папа Пій XII

Папа Пій XII під час Другої Світової війни врятував життя більше 11 тисяч римських євреїв: про це свідчать документи, знайдені німецьким дослідником Міхаелем Хеземанном в архівах храму Святої Марії делл'Аніма, німецького національного приходу в Римі. Хеземанн представляє в Німеччині фонд «Pave the Way», заснований в США євреєм Гарі Круппом з метою розвитку діалогу між релігіями. «Багато критикували Пія XII за те, що він мовчав під час арештів 16 жовтня 1943 і коли з Риму пішли поїзди з 1007 євреями, відправленими в концтабір Освенцима, - прокоментував Крупп у своїй заяві для агентства« Зеніт ». - Проте нові знахідки показують, що Пій XII діяв безпосередньо і «за лаштунками», щоб зупинити арешти до 14 години того ж дня, коли вони почалися. Але йому не вдалося зупинити поїзд із страшним маршрутом ».

Вранці 16 жовтня 1943 Папа дізнався про арешти євреїв і негайно направив офіційний протест Ватикану німецькому послу, хоча було ясно, що цей захід не допоможе, розповів далі Крупп. Усвідомлюючи це, Папа послав свого племінника принца Карло Пачеллі до австрійського єпископа Алоїса Худалова, який очолював національний німецький прихід в Римі. Говорили, що він був у добрих стосунках з нацистами. Принц Пачеллі повідомив Худалову про Папське доручення і сказав йому написати лист німецькому генерал-губернатору Риму Штаелю з проханням припинити арешти. У листі Штаелю єпископ Худнула написав: «Якраз в цей момент з високих ватиканських колах я дізнався, що сьогодні вранці почалися арешти італійських євреїв. В інтересах мирного діалогу між Ватиканом і німецьким військовим командуванням прошу Вас невідкладно віддати наказ про негайне припинення арештів в Римі та околицях. Подібних заходів вимагає репутація Німеччини в зарубіжних країнах, а також ризик, що Папа почне протестувати публічно ».

Лист було передано особисто в руки генералу Штаелю довіреною особою Папи Пія XII - німецьким священиком Панкратіусом Пфайффер, головним настоятелем Товариства Божественного Спасителя. Він особисто знав Штаеля. Вранці наступного дня генерал дав відповідь по телефону: «Я відразу передав справу місцевим Гестапо і особисто Гіммлеру. Гіммлер наказав, щоб арешти були негайно зупинені, в силу особливого статусу Риму ».

Священик-єзуїт Петер Гумпель, верховний суддя по процесу беатифікації Пія XII, підтвердив ці факти. Він особисто розмовляв з німецьким генералом Дітріхом Беелітцем, який чув телефонну розмову між Штаелем і Гіммлером. Беелітц повідомив, що Штаель застосував у розмові з Гіммлером загрозу військового краху в разі продовження арешту євреїв.

Був знайдений ще один документ: «Прямі дії для порятунку численних людей єврейської національності». У ньому стверджується, що єпископу Худалову вдалося добитися, завдяки контактам з Штаелем і з полковником фон Фельтхаймом, щоб 550 релігійних колегій та інститутів були звільнені від перевірок і візитів німецької військової поліції. Тисячі євреїв в Римі, Ассізі, Лорето і Падуї врятувалися завдяки цій постанові. 
Гарі Крупп додав, що він сподівається на подальші дослідження єврейських вчених, завдяки яким, як він переконаний, «вони виявлять, що самим своїм існуванням громада, яку Папа Пій XII називав "мерехтливою", зобов'язана секретним зусиллям цього Папи для порятунку кожного життя». «Пій XII зробив усе, що міг, - сказав на закінчення Крупп. - Попри те, що йому загрожувало напад, смерть, він був оточений ворожими силами і шпигунами ».

Джерело: Радіо Ватикан