Археологи знайшли місце, де Ісус зробив перше чудоАрхеологи, які займаються пошуками місця, де Ісус створив Своє перше чудо - перетворення води у вино, повідомили, що розкопки тунелів, де відбувалися богослужіння давніх християн, дають хорошу підказку.

Том МакКолл, провідний дослідник розкопок Хирбет-Кани - єврейського села, що існувало між 323 р. до н. е. і 324 р. н. е., повідомляє, що була знайдена мережа тунелів, використовуваних для давньохристиянського богослужіння.

Згідно цих повідомлень, тунелі були позначені хрестами та грецькою фразою «Ісус - Господь». Вони також містять вівтар і залишки кам'яних посудин.

«Ми розкрили великий християнський печерний комплекс, який використовувався християнськими паломниками, які приїзжали, щоб вшанувати Ісусове чудо перетворення води у вино», - сказав МакКолл.

«Цей комплекс використовувався у V-VI ст. і продовжував користуватися паломниками в період хрестових походів у XII ст.».

Більше того, мережа тунелів узгоджується з паломницькими текстами, що описують поїздки в Кану Галилейську в V-VI ст. н.е.

Згідно Євангелії від Івана, Ісус здійснив Своє перше чудо на весіллі в Кані, де Він перетворив воду в вино.

В той час, як біблійна розповідь визначає, що це відбулося в Кані Галилейській, нинішнє місце розташування цього місця було предметом дискусій на протязі століть.

 

МакКолл використовував тексти єврейського історика І ст. н. е. Йосипа Флавія, щоб вивчити це питання.

«Посилання Йосипа Флавія на Кану Галилейську збігаються географічно з місцем знаходженням Хирбет-Кани і логічно збігаються з його історичним місцезнаходженням», - стверджував МакКолл.

«У посиланнях на Кану в Новому Завіті і в тодішніх рабинських текстах говориться, що село було єврейським селом, недалеко від Галилейського моря і в районі Нижньої Галилеї», - додав він. «Хирбет-Кана збігається за всіма цими критеріями».

Археолог сказав, що недавні відкриття в Хирбет-Кані також збігаються з показаннями в Біблії.

«Наші розкопки показали, що це було дійсно процвітаюче єврейське село, розташоване в серці, здебільшого, життя і служіння Ісуса», - сказав він.

«У Євангелії від Івана Кана в деякому роді - безпечне місце або оперативний центр у служінні Ісуса. Це місце, куди Він і Його учні повертаються, коли вони стикаються з опором в Юдеї.

Я б сказав, що наші розкопки вимагають хоча б перегляду історичної цінності посилань Івана на Кану і Ісуса».

Ще в серпні 2017 року археолог Йонатан Адлер і його команда казали, що вони знайшли в сучасному районі Ізраїлю старовинну глиняну майстерню, яка, на їхню думку, колись використовувалася для виготовлення кам'яних судин, подібних до тих, які використовувалися на весіллі в Кані.

«Що цікаво, так це те, що в перший раз у нас є фізичні докази виробництва кам'яних судин тут, в Галилеї», - повідомив Адлер в той час.

 

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на CNL.