Собор «Кристал» в Каліфорнії, найвища будівля світу зі скла, став католицьким храмомВеличний собор «Кристал» в Каліфорнії, найвищий скляний храм світу, збудований в 1970-і роки на кошти одного з популярних телевізійних проповідників країни, перейшов у володіння Католицької церкви, повідомляє religionnews.

Майже 30 років собор, побудований на кошти шоу-пастора Роберта Шуллер (Robert Schuller), вважався в США не тільки однією з найбільших релігійних споруд країни, а й архітектурним шедевром - справжнім символом епохи процвітання округу Оріндж в штаті Каліфорнія. Шуллер почав свою карколомну кар'єру, читаючи проповіді перед відвідувачами кінотеатру-автостоянки в 1955 році, і дуже скоро придбав широку популярність в якості телевізійного проповідника і ведучого популярної духовної передачі «Час могутності». Швидко розбагатівши, Шуллер вклав гроші в будівництво собору «Кристал», 40-метрового скляного гранованого будинку, спроектованого відомим архітектором-новатором і модерністом Філіпом Джонсоном (Philip Johnson) в якості найвищого скляного будинку світу. З його верхніх поверхів відкривається вид на Діснейленд, а зал вміщає майже 3 тисячі прихожан. Служби у недільні дні тут поєднувалися за часів розквіту з майже цирковими виставами за участю дресированих тварин і акробатичних груп. Сліпуча розкіш і вражаючий розмах шоу, що проходили в будівлі, багатьма в той час сприймалися як доказ і втілення безмірних можливостей і надій християн-євангелістів.

Але з часом все змінилося. До початку нового тисячоліття віддані шанувальники Шуллера пішли з життя або постаріли, а сам він теж помітно знизив активність, і при цьому населення Каліфорнії, збайдужіло до євангельських шоу-проповідей. Чисельність прихожан і доходи собору «Кристал» стали скорочуватися - і справа скінчилася тим, що керівництво собору оголосило про його банкрутство в 2010 році.

У той же час, справи Католицької Церкви в Південній Каліфорнії наполегливо йшли на поправку: якщо в 1976 році в єпархії округу Оріндж налічувалося 300 тисяч прихожан, то на сьогодні їх числиться за церковними книгами вже близько 1,6 мільйона. В єпархії налічується 62 парафії, вона утримує на свої кошти 41 школу, три лікарні, кілька центрів здоров'я та чимало служб допомоги бідним, за даними офіційного реєстру The Orange County Register. «Мимоволі задаєшся питанням - звідки беруться всі ці нові люди в наших краях? - зізнається Хенк Еверс (Hank Evers), директор стратегічного планування єпархії. - А люди все течуть і течуть, і немає цього потоку кінця ». Еверс зазначає, що швидке зростання населення в регіоні позначився на всіх сферах його життя - від економіки до релігії.

І тому немає нічого дивного в тому, що собор «Кристал» вже майже готовий відкритися в новій якості - як собор Христа і престол єпархії. «Собор продовжує нести свою духовну місію, розпочату задовго до нас, і тепер це наша спадщина, - говорить преподобний Крістофер Сміт (Christopher Smith), священик собору Христа. - Він як і раніше є символом нашого єднання у вірі Христовій. Ми вперше купуємо готовий собор, такого раніше ніколи не було ».

Слід зазначити, що єпархія округу Оріндж запропонувала не найвищу ціну серед учасників торгів. Але суд у справі про банкрутство прийняв до уваги останню волю проповідника Шуллера (померлого в 2015 році) і обрав єпархію в якості покупця ділянки за ціною в 57,5 ​​млн. доларів. Сам собор потребував термінового капітального ремонту та реконструкції під потреби католицької громади. Під керівництвом преподобного Еверса була запущена кампанія збору коштів на реконструкцію собору, яка завершилася більш ніж успішно - остаточна сума перевищила планову цифру бюджету на цілих 25-30 млн. доларів. Завдяки тому, що роботи очолив Річард Хейм (Richard Heim), вірний католик і глава будівельного концерну Clark Construction Group, будівельні витрати вдалося скоротити на кілька мільйонів доларів. Разом на покупку собору і його реконструкцію єпархія витратила трохи більше 100 млн. доларів - тобто не більше половини тих засобів, які потрібні були б на будівництво собору з нуля,- повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на Cедмицю.

«Нам вдалося зберегти всі архітектурні гідності будівлі, підвищити функціональність його обсягів, і при цьому вкластися в кошторис, - зазначає Хейм. - Довелося вирішувати безліч складних проблем реконструкції. Адже це не традиційний собор з каменю і цементу на кшталт тих, які в Європі служать по 500 років. Ми реконструювали і зміцнили скляний собор в самому центрі сейсмонебезпечної ділянки в Каліфорнії, і це було непросте завдання ».

Зал собору також піддався перебудові - виникли стіни, облицьовані природним вапняком, щоб створити відчуття затишку і закритості, а стелю прикрили панелями у вигляді чотирилисників - їх налічується 11 тисяч. Панелі зберігають належну температуру в приміщенні, покращують його акустичні властивості і трішки затемнюють його. Прославлений орган Хезел Райт, один з найбільших церковних органів світу, названий на честь жертводальниці коштів на його будівництво (Hazel Wright), був зміщений в сторону. Деякі архітектурні критики висловлюють своє невдоволення змінами, вважаючи, що вони руйнують відкритість і легкість форм і обсягів в задумі Джонсона. Але єпархія вважає, що зробила все можливе для збереження зовнішньої краси собору, а його  внутрішнє оздоблення тепер краще відповідає потребам парафіян і церковної служби.

В даний час єпархія проводить 12 недільних богослужінь на чотирьох мовах в інших будівлях на ділянці собору. Повне завершення оздоблювальних робіт в соборі Христа очікується до весни 2019 року, а його освячення відбудеться влітку. Сміт визнає, що тоді і почнеться справжня робота священнослужителів і помічників. «Нам не тільки знадобиться навчитися включати і вимикати світло, хоча без цього не обійтися, - каже священик. - Важливо налагодити дуже багато для забезпечення служб і зручності прихожан ». Крім усього іншого, єпархія планує налагодити телевізійні і мережеві трансляції служб з собору (через ресурс Facebook Live). 

Хорватія море 2020 ціна