Франція: президент призначив католицького єпископаУ Ельзасі і Мозелі Церква формально не відокремлена від держави

Французький священик Жан-П'єр Вюймен був призначений вчора допоміжним єпископом католицького дієцезії міста Метц. Ця подія не привернула б увагу ЗМІ, якби указ про призначення не був підписаний президентом Франції,- повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на blagovest.

В державі, що чітко заявляє про свій світський характер, як Франція, втручання президента в вузько церковні питання могло б здатися більш ніж дивним, якби не одне «але». Справа в тому, що в 1905 році, коли у Французькій Республіці був прийнятий закон про відокремлення Церкви від держави і в односторонньому порядку розірвано конкордат зі Святим Престолом, область Ельзас - Мозель, на території якої сьогодні знаходиться єпархія Метца, належала Німеччині.

Повернувшись до складу Франції в 1919 році, Ельзас і Мозель побажали, щоб в їх межах і раніше діяв конкордат, що формально виконується донині.

Сьогодні призначення єпископів в Ельзасі і Мозелі - процес багатоступінчастий. Спочатку посольство Франції при Святому Престолі пропонує Конгрегації у справах єпископів список трьох кандидатів, з якого - від імені Папи - вибирається один. Потім президент Франції видає таємний декрет про призначення цього єпископа, про що повідомляє Ватикан. Після цього Папа видає буллу про інвеституру і повідомляє про це французьку сторону. Порадившись з членами Державної ради, президент підписує офіційний декрет про призначення єпископа, який на наступний день публікується в «Journal Officiel» - офіційній газеті Французької Республіки, в якій публікуються всі основні законодавчі акти.

Декрет президента Макрона, підписаний 7 січня, повідомляє, що призначення Вюймена єпископом послідувало після отримання відповідної булли Папи Франциска від 8 жовтня 2018 року.

На наступний день після видання президентського декрету про призначення повинно бути повідомлено в щоденному новинному бюлетені Святого Престолу і у ватиканській газеті «Оссерваторе Романо».

Роль французьких президентів в призначенні ельзаських єпископів - по суті, символічна. І хоча в 2013 році в ЗМІ просочилися чутки про те, що влада республіки відкинула кандидатуру архієпископа Страсбурзького, запропоновану Ватиканом, ця інформація була згодом спростована.

 Жан-П'єр Вюймен народився в 1967 році, навчався в семінарії в Лотарингії, в університеті Метца, Католицькому інституті в Парижі, отримавши докторський ступінь в галузі цивільного та канонічного права. У 1994 став священиком, служив в різних єпархіях Франції. З 2012 був деканом парафій Епіналь.

У Метце Вюймен стане помічником ординарія, єпископа Жана-Крістофа Лаглеза. 64-річний прелат, який очолює єпархію з 2013 року, в квітні минулого року заявив, що потребує допоміжного єпископа, оскільки він має проблеми зі здоров'ям - ієрарх страждає серцевою дисфункцією.