Конфлікт навколо храму Стрітення Господнього у Львові набирає обертівУ Львові триває конфлікт між групою вірян уже колишньої парафії УГКЦ Стрітення Господнього та курією РКЦ щодо повернення храму римо-католицькій громаді, якою опікуються отці домініканці.

Апостольський Престол затвердив рішення Львівських митрополитів обох обрядів щодо канонічного повернення храму Стрітення Господнього Римо-Католицькій Церкві, але громада УГКЦ цього рішення не прийняла.

Починаючи від 2002 року у храмі почергово молилися дві громади — УГКЦ та РКЦ.  Це було причиною напружених відносин, але ситуація загострилася наприкінці 2018 року, коли громаді РКЦ та отцям домініканцям відмовили у доступі до храму. Внаслідок цього римо-католицька громада змушена служити Месу у холі митрополичої курії, а греко-католицька громада була позбавлена спершу адміністратора, а згодом і сама парафія була ліквідована митрополитом львівським УГКЦ Ігорем Возьняком.

У неділю, 3 березня, відбулося голосування, в результаті якого громада храму вирішила перейти з Української Греко-Католицької Церкви до Православної Церкви України. Львівський митрополит РКЦ архієпископ Мечислав Мокшицький переконаний, що цю справу ще можна вирішити. Про це він розповів у коментарі CREDO: — Мені дуже прикро, що митрополича курія Львівської архиєпархії УГКЦ продовжує відкладати вирішення цієї справи. Це дає час громаді на організацію нових маніфестацій та провокацій, а також на пошук священиків, які би згодилися служити для них Літургію, навіть не маючи на це відповідного декрету ординарія своєї Церкви, а варто зазначити, що вони продовжують залишатися греко-католиками, адже зліквідовано лише їхню парафію. Цю справу можна залагодити коротко і просто – достатньо, щоби греко-католицька сторона нотаріально перевела храм на баланс своєї митрополії, а тоді наступним декретом повернула його у власність римо-католицької дієцезії. Я звернувся до юристів за консультацією у цій справі і мені сказали, що це справа кількох годин.

Як бачимо, наступним кроком, який зробила громада храму Стрітення — це шантаж переходом до Православної Церкви України. Недавно я мав можливість спілкуватися з Предстоятелем ПЦУ Блаженнішим Епіфанієм та Митрополитом Львівським і Сокальським ПЦУ Димитрієм. Вони мене запевнили, що знають про цю справу і про офіційне прийняття цієї громади до ПЦУ не може бути мови. Коли я був у Римі на конференції, яку скликав Папа Франциск, зі мною та Верховним архієпископом УГКЦ Святославом Шевчуком розмовляв на цю тему Держсекретар Ватикану. Він хотів знати чому ця справа так довго триває.

Владика Возьняк мав би визначити юристів чи інших компетентних людей, які могли би врегулювати ситуацію. Ми дуже вболіваємо з цього приводу і сподіваємося, що ми побачимо цей довгоочікуваний жест доброзичливості, братерства та єдності Церкви, тому що наша спільнота досі не має храму, не має місця на молитву, а ходження по інших каплицях чи служіння Меси в холі курії не сприяє розвитку парафії і не служить духовній користі вірян. Наближається Великий Піст, з котрим пов’язані такі богослужіння як Хресна Дорога, Гіркі Жалі, реколекції, і немає умов, щоб це практикувати. Так не може продовжуватися.

Також отець Петро Балог, домініканець, який служив у цій парафії, прокоментував ситуацію для CREDO: — Про офіційне прийняття до ПЦУ поки не йдеться. Бажання громади від імені ПЦУ прийняв до відома єпископ Дрогобицько-Самбірської єпархії ПЦУ Яків (Макарчук). Чекаємо на розвиток подій. Те, що громада виразила готовність переходу, ще нічого не означає, адже вони ще чекають на відповідь від Блаженнішого Святослава Шевчука щодо рішення митрополита Ігора Возьняка про скасування парафії.

Конфлікт навколо храму Стрітення Господнього у Львові набирає обертів. Як повідомлялося, у неділю громада ліквідованої парафії УГКЦ вирішила перейти до ПЦУ разом із храмом, на який претендує РКЦ. Проте не можна казати, шо парафія УГКЦ вирішила перейти до ПЦУ, адже вона канонічно скасована. До Православної Церкви України вирішила перейти релігійна громада, яка є власником сакральної споруди. Про це у своєму Фейсбуці написав о. Юстин Бойко, синкел у справах монашествах Львівської Архиєпархії УГКЦ.

Також священик наголосив, що УГКЦ не може передати храм РКЦ, адже не володіє ним. Подаємо текст повністю: «Суттєві уточнення для представників ЗМІ у справі храму Стрітення Господнього у Львові (вул. В .Винниченка, 30 а). З огляду на нещодавні інформаційні неточності у справі храму Стрітення Господнього, хочу подати деякі важливі роз’яснення. 1) Парафія Стрітення Господнього УГКЦ була скасована декретом Архиєпископа і Митрополита Львівського УГКЦ 30 січня 2019 року (Вих. ЛВ 19/141). Виходячи з цього, НЕ МОЖНА ГОВОРИТИ ПРО те, що 3 березня 2019 року парафія УГКЦ перейшла до ПЦУ, бо її на той час не існувало. Вона вже була канонічно скасована.

Просто релігійна громада, яка є власником сакральної споруди, звернулася з проханням до єрархії ПЦУ взяти їх під свою юрисдикцію. 2) Храм Стрітення Господнього на вул. Винниченка 30а є колективною власністю релігійної громади, а не Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ. Свідоцтво про право власності на приміщення храму від 20 грудня 2002 року 3) Курія Львівської Архиєпархії УГКЦ не є органом, який реєструє чи ліквідовує релігійні громади.

Такий правом володіють тільки і виключно відповідні компетентні органи державної влади, до яких Курія у офіційному порядку донесла своє рішення про ліквідацію парафії Стрітення Господнього як церковної канонічної одиниці УГКЦ. 4) Хочу пригадати також усім тих, які неслушно звинувачують Львівську Архиєпархію у тому, що вона не хоче передати храм Стрітення Господнього Львівській Архідієцезії РКЦ, що Львівська Архиєпархія не володіє жодним майном по вул. В. Винниченка, 30 а, а тому нічого не може передати.»

Про це повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на CREDO