Антіохійський Патріарх написав пастирський лист до своїх вірянБлаженніший Іоанн Х, Патріарх Антіохії і всього Сходу, написав лист-послання, в якому наголосив про необхідність єдності Православних і Дохалкидонських Церков Сходу. Лист підносить воднораз кілька важливих питань: благовістування, відповідального священства, любові та пастирської діяльності, міжрелігійного діалогу та багато інших.

У листі Патріарх Антіохії висловив співчуття та розуміння тим, хто не відчуває підтримки Церкви або вважає, що Церква не займається проблемами, які вони переживають. Проте Патріарх наголошує на важливості єдності та любові один до одного, адже лише так можна зміцнити Церкву та подолати проблеми. Патріарх наголошує, що «…Церква є Церквою всіх нас. Бог хотів, щоб ми усі були братами в ній для того, аби працювати як одне Тіло».

Блаженніший Іоанн Х, кажучи про благовістування, особливо наголошує на тому, що Церква, насамперед, має поширювати Слово Боже, адже саме це заповідав Ісус апостолам: «Моїми свідками ви будете» (Ді. 1:8); «Хто любить Мене, той слово Моє берегтиме» (Йо. 14:23). Патріарх вважає, що сьогодні, у зв’язку з новітніми технологіями, ми маємо набагато більше можливості для того, аби Слово Боже було почуте всіма без винятку.

Адже тепер передача Євангелія для дітей та молоді є проблемою, для подолання якою необхідно багато зусиль. Проте, завдяки культурним центрам та церковним клубам, друкованим та електронним виданням, завдяки сучасним засобам зв’язку та масової інформації, Церква може донести Слово Боже до кожного. Патріарх заявляє, що Церква не повинна залишатись десь далеко в історії, а бути сучасною та доступною для нового покоління людей.

Патріарх також пише про важливість Літургії, яка не є просто порядком правильних дій та слів, які повторюються парафіянами несвідомо, але вираженням потреби людини в розмові та близькості з Богом. Патріарх називає Літургію «духом та життям Церкви», адже саме вона виховує всіх членів Церкви. Він вважає, що людям потрібно допомагати досягати глибини сутності Літургії, допомогти їм знайти спасіння та розуміння таємниці Бога. Тому Патріарх наголошує на тому, що правильна пастирська діяльність допоможе збільшити духовно-релігійну свідомість і поглибити відносини між творінням та його Творцем. Тому важливо є, щоб мова Літургії була доступною та зрозумілою для вірян.

Також Патріарх Антіохії розповів про відповідальність та почесність священства. Він зазначив, що «священство – це дар Божий, це – Божественний поклик. Наша участь у священстві – це є присвята служінню Божому народу, робота для віри, труд для любові та терпеливість для надії». Саме тому Патріарх вважає дуже важливою підготовку ревних священиків-душпастирів, які б любили своє служіння і могли повністю посвятити йому своє життя.

Неодноразово Іоанн Х у своєму листі наголошує на важливості любові: «Господь стверджує, що нема жодної пастирської роботи без любові. Любов приходить першою, бо християнське життя – це є історія любові. Любов – це мати віри, і її найголовніша ознака. Вона є матір’ю чеснот, більша, ніж знання і навіть молитва. Той, хто любить, той служить та віддає себе тим, кого любить». Такими мудрими та сильними словами Патріарх наголошує на тому, що, все-таки, найголовнішою у пастирському служінні є любов.

Також у посланні Патріарх наголошує на важливості християнської освіти та розвитку духовно-релігійної свідомості. Особливо важливим є правильне виховання і турбота про молодь, яку він називає «багатством Церкви». Патріарх підкреслює велику роль жінок для Церкви: «Нема чоловічої статі, ані жіночої, бо ви всі одне у Христі Ісусі» (Гал. 3:28). Він наголошує, що не повинно бути розбіжностей між чоловіками та жінками, адже ми всі є одне ціле у Христі Ісусі і повинні разом служити Церкві в Його ім’я.

Патріарх пише про важливість сім’ї для суспільства, бо сім’я – це його «наріжний камінь». Він наголошує на вартості традиційних сімейних цінностей та сімейного спілкування.

Окрім згаданого, Іоанн Х наголошує теж на важливості турботи про бідних, догляду за людьми з особливими потребами, розвитку чернечого життя у монастирях тощо.

Свій лист Патріарх закінчує закликом людей до єдності та любові і молитвою про те, щоб будь-які людські слабкості не стали на заваді до виконання місії формування мирян - як особистостей і як спільноти.


Переклад Ольги Гапич

Християнський портал КІРІОС за матеріалами "The Orthodox Church".