Ідея «Русского мира» існує дуже давно, але про неї стали говорити лише тоді, коли її сформулював патріарх Кирило. А сформулював він її як геополітичну доктрину. Хоч Патріарх Кирило і заперечує, але в його ж тексті виступу на засіданні «Асамблеи русского мира» чітко сказано, що це буде геополітичний проект, що зможе створити новий або відтворити старий центр сили.
Як зауважують в Центрі Разумкова, про цю доктрину більше знають ті, хто налаштовані до неї критично: 28,5% вірних УПЦ КП і 35,1% греко-католиків. По регіонах про неї найбільше чули мешканці заходу України: 36,3%, а найменше — сходу, 12,9%,- повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на RISU.
Також існують суттєві розбіжності в оцінці доктрини «Русского мира». 70,9% серед опитаних вірних УПЦ (МП) вважають, що вона спрямована на «духовне єднання братніх російського, українського і білоруського народів». Подібно вважають 20% вірних УПЦ КП, 49,4% інших православних і лише 2,5% греко-католиків.
Натомість абсолютна більшість вірних УГКЦ (95%) вважає, що ця доктрина спрямована на «реставрацію Російської імперії». Подібно вважає 69,5% вірників УПЦ КП, 15,1% УПЦ (МП) і 38,6% інших православних.
На заході цю доктрину найбільше пов’язують з імперією, а на півдні — з єднанням братніх народів.
Ідеологічну концепцію Русского мира», пропаговану Патріархом РПЦ Кирилом, в Україні не раз піддавали критиці громадські діячі та релігійні лідери. Патріарх УГКЦ Святослав (Шевчук), скажімо, назвав ідею «Русского мира» «пустоцвітом радянської ідеології», який не має нічого спільного ні з Церквою, ні з історією. «Русский мир», на його думку, це концепція відновлення СРСР, перенесена на церковну платформу.
Патріарх УПЦ КП Філарет концепцію Патріарха Кирила теж назвав спробою відновлення російської імперії.
"«Русский мир» – це така приваблива обгортка, як колись «комунізм – світле майбутнє». Під «Русским миром» приховані нова російська імперія, російська влада й російська імперська Церква. Патріарх Кіріл придумав «Русский мир», щоб спочатку відбулося духовне об’єднання навколо Москви, потім – політичне, й зрештою – територіальне. Тобто, щоби відновити російську імперію. Але ці його бажання нездійсненні, бо не можна увійти двічі в одну річку. Зараз нові часи", – сказав Патріарх Філарет.
Дослідження проведене соціологічною службою Центру Разумкова з 1 по 6 березня 2013 року,- повідомляє Християнський портал КІРІОС з посиланням на оф.сайт Центру Разумкова.
Було опитано 2010 респондентів віком від 18 років у всіх областях України, Києві та АР Крим за вибіркою, що репрезентує доросле населення України за основними соціально-демографічними показниками.
Вибірка опитування будувалася як стратифікована, багатоступенева, випадкова із квотним відбором респондентів на останньому етапі.
Опитування здійснювалося у 132 населених пунктах (із них 79 міських та 53 сільських поселень). Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.
Захід Центр Південь Схід
Так 36.3 14.4 18 12.9
Ні 63.2 85.6 81 87
Не відповіли 0.5 - 1 0.2
Як, повідомляв Християнський портал КІРІОС, глава УГКЦ Святослав Шевчук, коментуючи спроби апологетів «Русского міра» провести референдум щодо обєднання Білорусі, Росії та України, заявив, що зараз псевдонаукова платформа «Русского міра» реанімується як імперіалістична ідея відновлення Радянського Союзу.
Нагадаємо, за цими ж результатами опитування Центру Разумкова, 56% українців вважають, що священики потрібні армії.