Євр 12,6-10;Мт 3,23-26. 

Доброчесні отці, Достойні сестри і брати,

Приємно бачити вас, добрих, простих і вірних Господові людей, у церкві на молитві, котрою спільно прославляємо Бога, благаємо його про відпущення гріхів, коримося перед його всемогутньою Величністю та безмежною любов’ю. Бог – Любов, але ми не можемо збагнути цього до кінця?! Навіть, якщо можна так сказати, частину Божої любові та його безмежного милосердя людина не в силі усвідомити, зрозуміти.? Бог любить свої створіння, мимо їхніх беззаконь! Так, він найкраще уміє відділити особу від прогрішень. Коли ж людина не бажає позбутися гріха, продовжує ображати Бога і закінчує життя у такому стані, тоді, відкинуті Божа любов і милосердя не врятують людини. Вона засуджує себе на вічне покарання.

Свята Церква ставить перед наші очі життя святого великомученика Димитрія. Походив із багатої сім’ї, бо батько був начальником міста Солунь в Македонії. Успадкував велике майно після смерті батьків, але посідав ще більший скарб – віру, яку прищепили йому батьки-християни. Димитрій був мудрим і відважним, сам цісар Максиміян довірив йому уряд, який посідав його батько. Цісар дав наказ Димитрієві переслідувати й мучити християн. Цей не міг цього чинити, радше, не слухав можновладця, ніж мав порушувати закон любові ближніх та Бога. Цісар, повертаючись з війни відвідав Солунь і розслідив справу Димитрія. Святого кинули у в’язницю. Будучи ув’язненим, святець поблагословив Нестора, який вийшов на поміст боротися із велетнем Лієм, що кидав християн на списи, де вони в муках помирали. Прихильники Лія сміялися з слабосилого Нестора, який пішов проти Лія в ім’я Боже. На помості Нестор легко підняв велетня і кинув вниз на списи. Кесар наказав відсікти мечем голову святому Нестору, а Димитрія вбити списами у в’язниці (306). При мощах святого великомученика Димитрія діялися різні чуда, з чого користали християни. У нашому народі це свято прийнялося від давнього часу. В Україні багато церков збудовані в честь святого великомученика і Мироточця Димитрія. Молімося до нього, щоб заступався за наш народ та виблагав миру Україні.

Мученики – велика духовна сила й допомога для вірних Христової Церкви. Чудові слова написав святий Учитель Церкви: «Пам’ятниками святих служать не могили, гробниці, стовпи і надписи, але добрі діла, ревність по вірі і чиста перед Богом совість» (св. Ів. Золот., «Похвала святому Євстахію» п.2). Багато святих були дуже ревні в служінні Богові, вірні аж до пролиття крові. Праведники були вірніими Господу в усьому, в них не було відпусток у служінні, відзначалися постійною любов’ю до нього, навіть, муки не ставали перешкодою. Святий написав переконливі слова: «… сплячим і дрімаючим неможливо увійти в небесне царство, таких нагород необхідно досягати посередництвом багатьох страждань» (св. Ів. Золот., «Проти аноміїв VIII» п.5). Ті, хто помирають з любові до Бога, очевидно, отримують вічну нагороду. Не всі бажаючі стають мучениками. Праведний Митрополит Андрей, просив Святішого Отця, щоби благословив його на мученицьку смерть. Він не удостоївся такої честі, бо воля Бога була інша. Святий Іван Золотоустий мудро навчає: «… мучеником чинить не одна тільки смерть, але і духовне положення (стан)» (св. Ів. Золот., «Похвала святому Євстахію» п.2). Щоб перебувати в гідному духовному стані, необхідно мати чисте сумління, багато боротися проти свого тіла, яке кволе й немічне, спосібне багато разів тягнути духа до беззаконних вчинків. Крім  тіла, злі сили нападають на людину, світ має свої впливи тощо. Багато духовних ворогів постає проти того, щоб зберігати сумління у чистоті й порядку, бути далекими від негідних вчинків. У наш час помирає багато захисників на війні, подібно, ставалося у Києві під час революції гідності, коли проурядові військові вбивали людей. Вони віддавали своє життя з любові до ближніх і, коли Господь прийме їх внутрішній стан, вони – святі. Ніхто, крім Бога не знає стану душі людини. Тут наведемо слова святого Учителя Церкви: «А що мучеництво без любові не тільки не вчинить учнями, але і не приносить жодної користі тому, хто терпить…» (св. Ів. Золот., «Слово про св. мученика Романа I», п.2). До усього необхідна любов! Хай Господь прийме жертви тих, хто віддав своє життя за ближніх, як вияв великої любові до ближніх!

Ми стали учасниками свячення престолу, найважнішої речі в церковній будівлі. На престолі розміщений кивот, в якому зберігаються святі дари: Тіло Христа, святе Причастя. Священик при необхідності бере їх, щоб причащати вірних або нести святе Причастя хворим, як напуття до гідної зустрічі з Христом. На престолі під час Служби Божої хліб і вино, Господь перемінює у своє Тіло й Кров, відбувається безкровна жертва. Під час посвячення престолу його обмивається трьома водами, щоб показати важність престолу й чистоту. Престол, як пише праведний Андрей – символ Христа. Це – святе місце, святий предмет, тому повинен бути завжди в чистоті й не можна на нього класти жодних предметів, крім тих, що необхідні до Служби Божої. Священик не може використовувати його для підпертя, коли приклякає при ньому чи піднімається з колін. Навіть, не можна ставити квітів, щоб не опадав пилок на обрус й не плямив його. Про штучні квіти, нехай і не згадую, щоб ними прикрашувати престол чи церкву, бо, тільки заснулим на вічне життя, на цвинтарі приносять штучні квіти й того краще не чинити. Краще на коротко поставити живі квіти, ніж ставити штучні. Ось, так коротко, розповідаю вам про важливість престолу, який помазуємо миром, ніби особу, що означає «духовне освячення, котре на церкві як би печаткою духовною витискається». Митрополит Андрей навчає про обряди: «Освячення же церкви може стертися не лише тоді, коли церкву … розберуть, але й тоді… якби люди в церкві, не дай Боже, аж до крові побилися» (Митроп. Андрей «Пояснення обрядів при посвященню церкви» 1901 р.). Тому шануймо церкву як святу будівлю, дбаймо про її красу, чистоту, гарний зовнішній вигляд. Хай Господь благословить усіх, хто старається й дбає про красу Божого храму та гарний вигляд навколо Божої святині! + Ігор

Митрополит Львівський, УГКЦ

8 листопада 2016 р. Б., храм св. великомученика Димитрія, с. Рясна-Руська.

Мапа міграції громад з МП в ПЦУ