Я дорога, правда і життя… “. 
(Ів.14.6)Вступ. Життя людини це вибір дороги. І тому для віруючих людей Небо починається на землі милосердям, а для невіруючих Пекло починається також на землі з ненависті, хоча одні живуть близько других. Празник Димитрія подає приклад життєвого вибору молодого перспективного чоловіка. 

І). Празник Димитрія. Дня 08 листопада Церква вшановує пам’ять ранньохристиянського великомученика – Димитрія Солунського (Мироточивого). Св. Димитрій жив у другій половині третього сторіччя у місті Солуні, з грецької Тессалоніке, де його батько був високим цісарським достойником. По смерті батька цісар Максиміліан зробив його солунським проконсулом. Св. Димитрій від дитинства був вихований у християнській вірі. Він займав високий уряд і явно визнавав віру в Ісуса Христа та був християнським апостолом. Цісар Максиміліан за віру в Бога вкинув його до в’язниці. Будучи ув’язненим, він благословив св. Нестора на боротьбу з цісарським непереможним гладіатором Лієм. Св. Нестор виступив проти Лія з хрестом у руках, і вбив його. Цісар довідавшись, що це Димитрій благословив Нестора на боротьбу з Лієм, послав своїх воїнів і вони прокололи його списами. Це було 306 року. Пам’ять св. Нестора відзначає Східна Церква наступного дня після празника св. Димитрія. 

ІІ). Дві дороги життя. В одній пісні є такі слова: “Наше життя дорога. Дорога довжиною в життя”. Народна мудрість говорить: “Головне не те, як ви живете, а те, в якому напрямку рухається ваше життя”. Всі люди знаходяться у пошуках відповіді на духовну порожнечу і гнітючу самотність. Цілі покоління до нас, усе людство сьогодні, шукає дорогу спокою та миру. 

Людина від свого народження починає шукати своєї найголовнішої дороги. Іноді в шумі життя вона забуває про це і часто біжить за різними обманами, а потім переконується, що це тільки міраж та знову починає шукати щось важливе від початку. 

Молода людина після закінчення школи бачить відкриті усі дороги. Насправді є тільки дві можливості: життя з Богом або жахливе співжиття з Дияволом. Золоте правило каже: “Просторі ворота й широка дорога, що веде до погибелі, і нею багато-хто ходять” - це шлях більшості жителів. “Бо тісні ті ворота, і вузька та дорога, що веде до життя, і мало таких, що знаходять її!” (Мт.7,12-14). Приглянемося ближче до цих доріг, розглянемо та побачимо їхній шлях і завершення. 

ІІІ). Широка дорога та її наслідки на землі. Наші сім’ї вражені різними новітніми гріхами. Рівень розлучень зріс майже на сто відсотків. Кожен другий шлюб розпадається, а кожну другу зачату дитину – вбивають. Людям важко витримати жахливу порожнечу у своїх душах і вони втомилися від ненависті, жадібності, від пристрастей, але самі звільнитися від них не можуть. 

Біблія порівнює душі невіруючих із схвильованим морем: “Безбожники ж – немов розбурхане море, що втихомиритись не може (…) Немає, каже Бог мій, для злих миру” (Іс. 57,20-21). Серце без Бога – повне гріха. Гріх - це страждання і загибель душі. Розбещеність людського серця безмежна. В почуттях не розкаяної людини вже бушує пекельна буря неспокою. 

Звернім увагу на кінець широкої дороги і вічності. “І як призначено людям раз умерти, потім же суд” (Євр.9,27). Слово Боже говорить про бідних грішників: “Мені належить помста й відплата, коли нога в них похитнеться; бо день загибелі їхньої близько, недоля незабаром їх вразить” (Втор.32,35). 

У світі і навколо нас маємо чимало людей котрі живуть без Бога і Він для них є чимось другорядним. Одинокою причиною чому вони ще не опинилися у пеклі є те, що призначений час Божого милосердя для них продовжено і хвилина смерті перенесена на пізніше. Цей невеликий залишений час для життя слід використати на Покаяння. Ювілейний Рік Божого Милосердя закінчується, але час милосердя продовжується для кожної людини, аж до закінчення життя на землі. Після смерті люди стараються про найкращі похорони, а померлому цього всього вже не потрібно, бо він знаходиться перед лицем справедливого Божого присуду! Біблія говорить: “Знайте, що ваш гріх знайде вас” (Чис.32,23); “Що тільки посіє людина, те саме і пожне” (Гал.6,7) “Злому не буде майбутності, світильник безбожних погасне”(Пр.24,20). 

Постає логічне запитання: “Який вихід? Де знайти надію?” Існує дорога, єдиний шлях, що веде до життя вічного і відповідає на усі запити людського серця вже сьогодні! Христос сказав: “Я дорога, і правда, і життя” (Ів.14,6), хоча завжди було “мало таких, що знаходять її”. 

ІV). Вузька дорога. Життя з Христом і у Христі, вже зараз повертає людині мир з Богом. Парадокс, але людина продовжує боротьбу з Богом, який хоче для неї добра і порятунку. “Так бо Бог полюбив світ, що дав Сина Свого Єдинородного, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне” (Iв.3,16). Відвернутися від Христа – означає втратити надію на майбутнє. Голгофа – ціна нашого примирення з Богом, кров Ісуса Христа - плата за наш гріх. 

Христос повертає мир у змучене серце людини. Християнин – завжди оптиміст, бо знає, що все відбувається згідно Божої волі і прямує до Бога. Навіть коли вирує буря, маленька пташка спокійно спить у захисті скелі, сховавши голову під крило. Буря гріхів бушує навколо віруючої людини, але вона є спокійною під захистом найтвердішої скелі, якою є Ісус! 

Християнська віра відкрила нам знання, що ми йдемо не до закінчення життя, але до його початку. Ми перебуваємо не на шляху до смерті, а на дорозі, що веде до життя, “бо існує майбутнє, і надія твоя не загине” (Пр.23,18). Наша віра сміливо переходить межі гробу, тому Свята Тереза говорила: “Смерть це не кінець, а початок”. “Чого око не бачило й вухо не чуло, і що на серце людині не приходило, те Бог приготував був тим, хто любить Його!” (1Кор.2,9). 

Сьогодні, чуючи Боже Слово, кожен може повернутися на правдиву дорогу життя! Слово Боже говорить: “Всі ми блукали як вівці”; “Всі згрішили і позбавлені слави Божої” (Рим.3,23). Один відомий чоловік сказав, щоб знайти правдиву дорогу, спочатку потрібно заблудитися. 

Як повернутися? Де знайти порятунок? Ісус розпочав свою проповідь словами: “Покайтеся, і віруйте в Євангелію!” (Мр.1,15) У Святому Письмі не має жодного місця, яке говорило б, що можна бути християнином і жити як завгодно. Коли Христос входить в серце людини, Він бажає бути в ньому єдиним Богом! Покаяння – це не інтелектуальні роздуми, моральні спроби, емоційні переживання, а переміна способу думок і напрямку життя! Ісус очікує від людей щирого розкаяння за всі вчинені гріхи. Бог є милосердний і готовий помилувати кожну людину сьогодні і зараз, якщо вона у покорі свого серця прийде до нього у таїнстві примирення - Святій Сповіді. 

Віра - це довір’я до Бога, вибір нового життя. В давні часи, римські легіони висадились на берег Британії, кинувшись у бій, вони спалили кораблі, на яких приплили до острова – дороги назад не було! Ісус вимагає від кожного охрещеного повної довіри і рішучості спалити всі мости та зруйнувати всі дороги повернення до гріхів. “Ніхто з тих, хто кладе свою руку на плуга та назад озирається, не надається до Божого Царства!” (Лк.9,62). 

Яка велика надзвичайна можливість є зараз у вас! Господь широко відкрив двері милосердя. Він кличе усіх і багато щодня приходять до Нього. Хтось зовсім недавно блукав, а тепер відчуває невимовну радість, бо серце сповнилося любов’ю до ближнього і до Христа. Страшно бути покинутим і самотнім, подібно до розведених людей чи бездомних дітей! Сумно бачити радість інших, коли твоє серце наповнене скорботою. Не залишайте свою душу у гріхах п’янства, розпусти, ворожбитства! Кожного дня багато людей помирає нерозкаяних, а тому Слово Боже кричить до вас: “Біжіть, рятуйте своє життя!” (Бт. 19,17). Священики кожного дня у поті чола допомагайте рятувати людські життя і душі. Духовенство за це прямо відповідальне і важко буде звітувати перед Богом у час особистого суду! 

Рятуй життя, спасай свою вічність! Ніякими стараннями не можна продовжити життя. Деякі з наших друзів і сусідів вже померли, вони були так схожі на нас, а потім раптово їх викрала смерть. Люди йдуть над пекельною прірвою ніби по гнилій кладці, кожну мить ризикуючи зірватися у вічний вогонь. 

Гріх робить людину важкою, як свинець. Нерозкаяна людина в момент смерті назавжди губить себе під тягарем гріха. Не чекайте даремно іншого часу, бо це - нерозумно. Тримаючи гріхи у своїй душі, ми стаємо подібні до глухої особи, яка чекає звуку будильника. А тим будильником є дзвінок совісті і крик священика повернутися на правдиво вузьку і тверду дорогу, тому що сьогодні день вашого милосердя! 

Висновки. Святе Письмо благословляє лише тих, які йдуть вузькою дорогою, а тим, що ступили на дорогу широку й простору, повсюди пророкує горе. Широка дорога це – п’янство, розпуста, ворожбитство, корупція з газом, світлом, поганими продуктами харчування, підробленими лікарствами, закриттям лікарень, зниження рівня кваліфікації. Хтось надмірно збагачується, а другий немає за що хліба купити, своїх дітей одягнути і полікувати. Вузька дорога це - брати свій хрест і кожного дня йти крізь вузькі ворота Покаяння. В очах світу шлях християнина – це йти шляхом за Господом, який зовсім не нагадує доріжку для моделей на Канському фестивалі. Радше він нагадує Хресну Дорогу. Сьогодні йде перерозподіл володіння світом, люди збагачуються, але скоро одного дня впаде Великий Вавилон і всі будуть дивуватися та плакати, бо пропадуть усі достатки. 

Нехай Пресвята Богородиця Мати Божа Неустанної Помочі направляє нас вузькою дорогою, щоб Ісус об’явився у нашому житті! 

Господи поблагослови наших воїнів на дорозі оборони України. Амінь. 

Благословення Господнє на вас! 

+єпископ Василій Івасюк 

Правлячий Архієрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦc. Ковалівка 


8 листопада 2016 р. Б.

 

Мапа міграції громад з МП в ПЦУ