Фил 4, 4-9

Христос і апостоли закликають християн не прив`язувати свого серця до земних турбот, а довірити власні потреби нашому Творцеві

«Ні про що не журіться, але в усьому являйте Богові ваші прохання молитвою і благанням з подякою» (Фил 4, 6). Ці слова апостола Павла в сьогоднішньому читанні співзучні з закликом Христа: «Шукайте перше Царство Боже та його справедливість, а все інше вам докладеться (Мт. 6, 31). Вони для нас є закликом до досконалості в духовному житті і водночас пересторогою перед такими екологічними гріхами, як споживацтво та нераціональне використання Божих дарів.

Долаючи земний шлях, людина звикає до щоденного побуту та різних земних утіх. Вона бачить, скільки радості та щастя може одержати вже зараз, тут, на землі. Проте Христос навчає і каже: «Не турбуйтеся вашим життям, що вам їсти та що пити, ні тілом вашим, у що одягнутись...Гляньте на птиць небесних: не сіють і не жнуть, ані не збирають у засіки, а Отець ваш небесний їх годує!» (Мт 6, 25-26).

Ненаситність багатьох людей та егоїстичне сприйняття світу та всіх Божих дарів, як наслідок, призводить до великих суспільних недуг та екологічного дисбалансу. Причиною численних природніх і техногенних катастроф сьогодні є людина, яка на взірець євангельського безумця промовляє до себе: «Душе моя! Маєш добра багато в запасі на багато років! Спочивай собі, їж, пий і веселися!» (Лк 12, 19). Нераціональне використання земних ресурсів та енергії, надмірне споживання різних продуктів та нагромадження речей занечищують нас великими і малими екологічними гріхами. У час Великого Посту ми повинні очиститись від цих та інших провин і спонукати наших рідних, близьких та знайомих до глибокого іспиту сумління та екологічного навернення.

Людині варто переоцінити власні життєві цінності і підвести погляд від землі до неба. Апостол Павло у восьмому та дев`ятому віршах цього читання промовисто закликає до оновленого життя в Божих чеснотах та примирення з Творцем: «Наостанку, брати, усе, що лиш правдиве, що чесне, що справедливе, що чисте, що любе, що шанобливе, коли якась чеснота чи що-будь похвальне, - про те думайте! Чого ви навчилися, що прийняли, що почули та бачили в мені, - те чиніте, і Бог миру буде з вами» (Фил 4, 8-9).

Наслідки екологічного навернення людини мають видиму і невидиму площини. Нашими земними очима ми не бачимо Божих Ласк і благодатей, які зсилає Творець, проте можемо спостерігати позитивні зміни, які помічаємо у ставленні до природи. Такі позитивні приклади доброзичливого ставлення до божих дарів знаходимо в житті усіх божих угодників. Книга «Життя Святих»  рясніє свідченнями, де благочестиві наші попередники жили в гармонії з Творцем та усім Його створінням.

Євангельські науки Христа, заклики апостолів та достойні приклади святих отців повинні пробудити в нас відразу до гріхів, особливо екологічних. Довірмо Господеві всі наші земні потреби! Не прив`язуймо своїх сердець до всього того, що збіднює і занечищує наші душі й серця! Будьмо добрими дітьми Божими, які всім серцем і душею люблять свого небесного Творця і з великою відповідальністю доглядають усе  Його творіння!  АМІНЬ.                                                               

Підготував: о. Василь Шафран, екореферент Тернопільсько-Зборівської архієпархії