Мт. 6, 22-33   
Як, отже, твоє око здорове, все тіло твоє буде світле.


Слова Євангелія кожної неділі після Зіслання Святого Духа допомагають нам здійснювати нашу духовну подорож до неба разом з Ісусом, за прикладом апостолів, як відповідь на запрошення Христа: „Ідіть за мною” (Мт. 4, 19). Ці науки вказують нам на умови, які можуть допомогти нам впевнено іти за Ісусом, і подають засоби, які допоможуть вчинити цю подорож успішною, щоб вона приносила бажані плоди: духовного зросту, освячення і спасіння. 

У Євангелії третьої неділі після Зіслання Святого Духа Ісус вказує на перші три основні і важливі речі, необхідні для успішної подорожі з Ним: духовне світло віри, вірність Богові і повне довір’я Його волі. На першому місці Ісус Христос ставить духовне світло Святого Духа, без якого людина не здобуде вірності і довір’я Богу, не зможе пізнати Божий закон, Божу волю і виконувати їх. „Без мене нічого не можете чинити” (Ів. 15, 5) – сказав Христос до своїх учнів на Тайній вечері. А апостол Павло додає такі слова: „Ніхто не може сказати: Господь Ісус, як лише під впливом Духа Святого” (1 Кор. 12, 3). 

Слова Євангелія цієї неділі закликають нас до тісної співпраці з Богом через такі речі, як вірність і довір’я, які мають проникати все духовне життя кожного християнина і здійснити слова святих: „Треба працювати так, якби все залежало від нас, і молитися так, якби все залежало від Бога”. 

Євангелист Іван у перших рядках свого Євангелія називає Ісуса Христа світлом: „У ньому було життя, а життя було світлом людей. Світло світить у темряві і темрява його не огорнула” (Ів. 1, 4-5). Та й сам Спаситель називав себе світлом, кажучи: „Я - світло світу. Хто йде за мною, не буде блукати у темряві, а буде мати світло життя” (Ів. 8, 12) „Я - світло, на світ прийшов, щоб кожен, хто вірує в Мене, не пробував у темряві” (Ів. 12, 46). Тим світлом є слова науки Ісуса Христа і приклад Його життя, якими він показує нам дорогу до Бога, до особистого освячення і спасіння, до переміни життя і успішного вирішення його проблем, дорогу до неба. 

Причиною частих непорозумінь, які виникали між Ісусом і його слухачами, зокрема з фарисеями, був брак у них духовного світла. Книжники і фарисеї добре знали Божий закон, але їм бракувало правильного розуміння духа закону, Божої волі. Через брак духовно світла, вони не пізнали в Ісусі Месію – визволителя Ізраїльського народу, якого заповідали пророками. Тому Ісус Христос гостро критикував їхню фальшиву побожність і називав їх сліпими проводирями: „Лишіть їх: це сліпі проводарі сліпих. Коли ж сліпий веде сліпого, обидва впадуть у яму"(Мт. 15,14). „Сліпі проводирі, що комара відціджуєте, а ковтаєте верблюда. …Сліпий фарисею! Очисть но спершу середину чаші й миски, щоб і назовні були чисті” (Мт. 23, 24, 26). А на іншому місці Євангелист Матей пише так: „Він засліпив їм очі і закаменив їм серце, щоб очима не бачили, щоб серцем не розуміли і не навернулися та щоб я їх не вигоїв” (Ів. 12, 4). 

Можливо багато з нас люблять нічну пору доби, нічний відпочинок, але час дня має більше переваг, бо ми краще бачимо речі навколо нас, легше розрізняти їх, у день нам легко ходити чи вирішувати якісь справи знаходити потрібні речі, орієнтуватися в ситуації. Так само є і в духовному житті. Коли людська душа наповнена Божим світлом - ласкою, має глибоке знання і розуміння Божої науки, Божої волі, правил духовного життя, такій особі легше є духовно зростати, бути витривалою у молитві, боротися з гріхами і труднощами у житті, вирішувати різні проблеми, виконувати Божу волю. 

Одного разу пані з двома доньками їхала на весілля у сусіднє село. Вони були святково вдягнені і мали на шиї дорогі прикраси. Дорога провадила через ліс. В лісі галузка з дерева перервала нитку з перлами, що висіли на шиї у пані. Вони стривожились, почали нарікати, збираючи перли, що запізнюються на цілу годину на весілля. Аж раптом надбіг лісник, задихавшись, і говорить: „Дякуйте Богу, що ви ще тут, у лісі я зустрів банду злочинців і з їхньої розмови зрозумів, що вони чекали на вас. Тому я біг бічними дорогами, щоб попередити вас і застерегти від біди і нещастя”. З цього можемо взяти для себе науку, що все те, що ми не раз називаємо нещастям і невдачею, за Божим Провидіння, буває великим щастям для нас.

Через брак духовного світла – ласки Святого Духа, а зокрема знання і особливо правильного розуміння Божої науки, Божої волі, засад духовного життя, у людей виникають різні проблеми у житті, особисті непорозуміння, конфлікти. Їх часто переслідують різні гріхи і спокуси, помилки і невдачі у духовному житті: у молитві, прийманні Святих Тайн, виробленні християнських чеснот. 

У своїй першій прилюдній науці, нагірній проповіді, Ісус сказав до зібраного народу такі слова: „Ви - світло світу. Не може сховатись місто, що лежить на верху гори. І не запалюють світла та й не ставлять його під посудиною, лише на свічник, і воно світить усім у хаті. Так нехай світить перед людьми ваше світло, щоб вони, бачивши ваші добрі вчинки, прославляли вашого Отця, що на небі” (Мт. 5, 14-16).

Дорогі брати і сестри. Як правдиві християни, стараймося так провадити своє духовне життя, щоб кожен релігійний вчинок служив не лише вирішенню справ щоденного життя, а найперше приносив користь нашій душі, наповнював нас світлом Святого Духа, щоб ми могли будувати своє життя і щастя згідно Божої науки і впевнено йти за голосом Божої волі, знаходили розуміння всього, що стається у житті і з Божою допомогою успішно вирішували всі справи. Таким чином кожен наш вчинок стане духовним світлом для ближніх, який буде направляти їхнє життя з темряви гріха до Бога, спонукати їх будувати своє життя на непохитній основі Божих заповідей і віри в доброту Бога до людей. І в Ньому наша сила і мудрість, і наше життя! Амінь.

о. Михайло Чижович, редемпторист

Мапа міграції громад з МП в ПЦУ