Дорогі брати і сестри!

Сьогодні маю благодать очолювати Божественну Літургію тут на престолі св. Василія Великого, де спочивають мощі  св. свщмч. Йосафата Кунчевича.

Празник святого священномученика Йосафата для нашої Церкви особливо дорогий, світлий, радісний, повчальний: Він свідок доброго пастиря, шо віддає своє життя за овець, за справу єдності Церков.

Він жив лише 43 роки (1580-1623), але звершив багато добра за цей недовгий відрізок свого життя на землі. Будучи ще малим молився разом з мамою у храмі Володимира Волинського перед розп´яттям Ісуса Христа і до його серця попала іскра Божої любові. Ця іскра благодаті паде тоді, коли він споглядав на Розп'ятого хреста. «Що зробив той чоловік, що його розіп'яли» - питався від мами, а вона йому пояснила. «Це безмежна Божа любов до людини. Любов Божа здатна до всього, і до жертви свого життя.

Доба св. Йосафата дуже важка, характерна церковними і релігійними протиріччями й завзятою полемікою між трьома основними релігійними напрямками: католицизмом, православ’ям і протестантизмом, а у зв’язку із гуманістичними течіями того часу поширювалися індиферентизм і вільнодумство.

На жаль, протиставлення між католиками і православними, і між самими православними, тривають по сьогодні, а навіть загострюються, а в Європі індиферентизм і вільнодумство досягли рівня загальної апостазії, і кризи віри у самій Церкві. Ото ж особа св. Йосафата є перед нами тим свідком вірності до останніх границь, до здатності пожертви свого життя.

Святий Йосафат, як і сотні знаних та незнаних наших свідків Христа XX століття, є мучеником за єдність Христової Церкви. Він своєю кров’ю навіки запечатав єдність Київської Церкви з наступником апостола Петра – видимим знаком і непорушною опорою цієї єдності.

Чомусь Церкви залишаємо у тіні те, що віра у Божу Любов, по своїй природі є істинною (православною), та  одночасно католицькою (вселенською), яка не виключає нікого, не кидає анатем, всіх гостить у себе, і також є здатною вийти на зустріч, піти навіть до брам пекла, щоб з пекла звільнити людину. Віра в Ісуса Христа є одночасно православна і католицька. Якщо ці дві якості розділяються, вони тим самим перестають бути православними і католицькими, а залишаються тільки конфесіями, інституціями, які можуть себе взаємно поборювати і виклинати.

Однак, як і в часи святого Йосафата, так і сьогодні одним і тим самим є Господь Бог, Бог – Любов; та сама Дорога, Істина і Життя, якому Йосафат посвятив у монашому подвигу своє життя. Є той самий Святий Дух, який розпалив серце цього єпископа, дав йому силу свого Слова, що ним він переконував своїх сучасників у святості ідеї єдності Церков та – як істинний «душехват», євангельський рибалка, «ловець людей» для Христа (пор. Мт. 4, 19. На основі св. Йосафата  стоїть наша помісна Українська Греко-Католицька Церква, вірна своїй східній духовно-богословській традиції. І в той шлях слідом за святим Йосафатом у це пасхальне таїнство, смерть і воскресіння Ісуса Христа, увійшла наша Церква, зокрема під час важкого періоду комуністичного режиму.

Ось Святий Йосафат перед нами, як добрий пастир, який віддає своє життя за овець, з Христовою молитвою в устах: »Щоб усі були одно!».

Ми живемо у часі різних протиставлень і криз, церковних і політичних, громадських і сімейних. Навчімося від св. Йосафата терпеливості і доброти, бути вірними нашому християнському покликанні любові до самого кінця, навіть до мучеництва, як це нам посвідчили св. Йосафат і наші брати, які не побоялися піти на Сибірські концтабори заради Христа.

Нехай той вогник Божої любові, що впав у серце  малого Івася впаде у наше серце, щоб ми перебували у Божій любові, і були здатні любити навіть своїх ворогів, які нас убивають.

Благословення Господнє на Вас!

+ Діонісій

Рим 12.11.2018