Дорогі брати і сестри!

Недавно один журналіст розпитував мене: «Так хто ж він був, святитель Миколай Мир-Лікійський, і чому про нього нічого не лишилося в історії?». Справді, коли ми будемо гортати сторінки пам’яток четвертого століття – того часу змін, коли жив святитель Миколай, – ми не знайдемо ані слова про нього. Ніби й не було такої людини! Нас це дивує.

Нам, людям, звиклим спиратися на писемні джерела, дивно і не затишно від того, що шанований нами святитель був таким скромним і непомітним. Адже ми звикли, що сьогодні людей оцінюють за їхньою популярністю, за їхньою славою. Хай, навіть, і слава ця буде такою двозначною, коли якийсь політичний лідер вдарить іншого перед телекамерою або хлюпне водою із склянки, ми всі говоримо, пишемо, читаємо про них. Вони стають популярними в наші часи. А ті звичайні працівники, добрі й сумлінні люди лишаються десь на другому плані. Нам здається це несправедливим. Однак Бог вчить нас пам’ятати про ті скарби, які збираються на Небі. І саме там, на Небі, відбувається оцінка справжніх наших вчинків. Не на шпальтах газет, не на телеекранах, не в інтернет просторі, а на Небі!

І ось саме там, на Небі, збирав собі справжні скарби святитель Миколай. Він не мав скарбів у світі, і коли в нього з’являлися якісь кошти, завжди знаходив, кому допомогти. Саме це дало нам привід і сьогодні використовувати цей день для того, щоб зробити подарунки тим, кого ми любимо, цінуємо. І нам було б краще пам’ятати про тих, хто найбільше потребує наших подарунків – не стільки цукерок чи мандаринів, скільки нашої уваги, допомоги, турботи. А, можливо, якихось дуже конкретних речей, яких бракує людини для прожиття…

Святитель Миколай мав той найбільший скарб, який і запам’ятався людям.Давно забули людей, набагато “визначніших” за нього. Ми можемо розгубитися, якщо нас запитають, хто такий був цар Константин Великий. І тільки ті, хто займався церковною історією, пам’ятають про нього. Хоча за часів святителя Миколая ці постаті були абсолютно несумісними. Про імператора знали всі. Про нього, єпископа маленького містечка в Малій Азії не знав майже ніхто.

Але ось проходить вже майже тисяча сімсот років, а пам’ять святителя Миколая все більше і більше захоплює нас. Захоплює тими цінностями, які ніколи не проминають. Бо пройдуть імперії, виявляться марними моди, які демонстрували нам ті чи інші топ моделі, загубляться інтернет ресурси, які сьогодні здаються популярними, припинять діяти телеканали і з’являться якісь нові технології, а людська доброта залишиться назавжди.

А саме він, святитель Миколай, і був взірцем цієї доброти і жертовности!

Ми часто боїмося бути добрими. Ми не хочемо дарувати свою доброту людині, яка, здається нам, цього не заслуговує. І на себе ми беремо право судити. А святитель Миколай не брав на себе це право! Він кидався туди, де його потребували. Він біг, щоб зупинити ката, який несправедливо міг стратити звинувачуваних наклепами людей. Він шукав нагоди для того, щоб допомогти врятуватися від неслави тим дівчатам, яких батько хотів відпустити на вулицю заробляти собі гроші.

Святитель Миколай був серед бідних і знедолених, не прагнув слави перед царями, не вислужувався перед ними, не підлещувався. Він був із простим народом саме там, де, здавалося, нічого йому не додавало для земної слави. А Бог приймав кожну його жертву як найкоштовніше вкладення у своє майбутнє!

І ось, не залишивши слідів на землі у писемних пам’ятках, архитектурних спорудах чи своїх портретах, святитель Миколай зайняв собі таке почесне місце на Небі, про яке ми всі пам’ятаємо. Скільком тисячам і тисячам людей допоміг він уже після того, як відійшов на Небо! Бо, опинившись серед родини праведників, він і нам допомагає відчувати себе єдиною церковною родиною. Тому так люблять зображувати його іконописці у вигляді такого доброго дідуся із залисиною, який дивиться на нас лагідними очима і кличе до себе на розмову. Кличе не для того, щоб нам докорити, зауважити, а щоб у ньому ми знайшли того, хто нас зрозуміє, підтримає, просто вислухає. Зробить те, чого нам так бракує у нашому сучасному оточенні.

Саме це і визначає місце святителя Миколая у нашому церковному житті, місце у сонмі святих, яке ми, земна частина Церкви Христової, визначили йому – нашому доброму помічникові! Тому, хто не тільки догоджає Богові і чинить чуда, а хто дає нам постійний взірець християнського милосердя. Дає не для того, що ми одержали його і сховали: пам’ятаймо про євангельську притчу, яка засуджує саме того слугу, який, одержавши талант від свого пана, заховав його і нікому не показував, не примножував його (Мт. 25:14-30).

Святитель Миколай дарує нам свою допомогу для того, щоб ми діяли так само, як він. Щоб, одержавши від нього милосердні дари, ми теж вчилися бути добрими, милосердними, чуйними до чужих проблем, до хвороб, біди, злиднів інших людей, щоб завжди готові були прийти їм на допомогу.

Таких людей так багато сьогодні! Сьогодні, коли йде війна, тисячі біженців із Сходу опиняються і в наших краях, і подаються далі на Захід. Ця війна колись скінчиться. І нам треба буде переконати тих людей, які опинилися під впливом воєнного психозу, у тому, що вічні цінності не зникли, не згасли в час війни. І що їх, тих людей, які тимчасово відірвані від нас сьогодні, ми з вами любимо, готові пробачити, готові пригорнути. Ми готові бути теж святителями миколаями, відкритими до тих, хто потерпає від страждань нашого часу.

Хай же і далі добрий приклад святителя Миколая лишається з нами! І хай у нього, непроминущого взірця лагідности і доброти, ми, лишаючись принциповими, чесними, вчимося саме цього дару: беззастережної жертовної доброти до ближнього, яка і обдаровує нас найбільшими скарбами. Вічними скарбами, які збираються на Небі і які оцінить у вічності Сам Творець. Амінь.

Архиєпископ Ігор (Ісіченко)