В першу неділю Великого Посту церква згадує перемогу над іконоборцями та єретиками, які в перших століттях християнства, постійно дошкуляли послідовникам Христа своїми заборонами та переслідуваннями за правдиве шанування святих ікон, розп’ять та мощей. Сьогодні можна сміливо це робити і не переживати за якесь там переслідування чи утиски. Тому сьогодні ми можемо робити все це відкрито. Кожного разу тепер як відбуваються богослужіння в храмі, священнослужитель входячи у святиню читає вхідні молитви. В цих молитвах перед іконою Спасителя священик молиться : «Пречистому образові Твоєму покланяємося, благий, просячи прощення прогрішень», цим випрошує Божого благословення для звершування Божественної літургії. Ми вшановуємо в цю неділю і пам’ять тих, хто віддав своє життя за вчення Христової Церкви та православну віру.

Який зв’язок між цією подією та читанням сьогоднішнього Євангелія? Спочатку виглядає на те, що справді немає нічого спільного, але якщо уважно переглянемо ще раз цей уривок і заглибимось в його суть, ми знайдемо багато цікавого і повчального. Починається Євангелія цього дня з того, що Господь вирішив піти у Галилею. По дорозі Він звертається до Филипа : «Іди за Мною». Це запрошення сказане до ап.. Филипа є актуальним запрошенням на час Великого Посту для кожного з нас. Зворушений майбутній апостол з усіма на радостях ділився проте, що він та його приятелі знайшли Того, про Якого писав Мойсей та пророки.

Сьогодні Ісус звертається до кожного з нас : « Іди за Мною». Чи всі ми за Ним ідемо, чи всі того прагнемо? В іншому місці св. Євангелія учні Івана Хрестителя побачивши Христа та отримавши інформацію про Нього від Предтечі, запитують «Учителю де ти живеш?» «Підіть та подивіться» після того як побачили Його спосіб життя залишились, щоб стати Його учнями. Филип на цих радощах зустрічає свого приятеля Натанаїла, з ним ділиться з пережитого. На перший погляд Натанаїл, не приховує розчарування з такої інформації, а тому і озвучує її, що може бути доброго з Назарету. Та це не означає, що в цьому місті не міг жити Ісус. Дуже проста і влучна відповідь Филипа : «Прийди і подивись», дає відповідь і всім нам, а особливо тим, хто не хоче повірити у Божество Спасителя. Відповідь Натанаїлу перегукується з українським прислів’ям : «Краще один раз побачити, а ніж сто разів почути», чи з китайським прислів’ям : «Один образ є ціннішим за тисячу слів». Справді варто переконатись особисто, а ніж вірити в байки інших.

Євангеліє про Натанаїла читається 3рази в році і завжди нам нагадує найголовніше : як швидко і твердо повірив Ісусові Натанаїл. Господь підходячи до Натанаїла звертається до нього по імені. Як серцебачець таким зверненням Він шокує Натанаїла. Натанаїл почувши своє ім`я від незнайомця запитує звідки ти мене знаєш? Через якусь мить переваривши таку інформацію, Натанаїл промовляє :«Ти Син Божий, ти Цар Ізраїля». Ці два визначення були головними в розумінні Натанаїла. Він тепер зрозумів, що Спаситель не прийде як ангел, чи як якийсь обдарований чоловік, а приходить як Син Божий і Цар Ізраїля. За звичай Ісус швидше стримував людей іти за Ним, а в даному випадку, похвалив його визнання і розповів, що в майбутньому очікує його на багато більші одкровення : «Від нині будете бачити…» це в світі в свій час бачив старозавітній Яків. Ісус вказує на дуже важливу рису характеру, яка підкреслює весь спосіб його життя : « В ньому немає ні грама лукавства». Він був щирим чоловіком. Він сказав те, що насправді думав. Господь бачачи його щирість показує нам для прикладу постать Натанаїла. Сьогодні дуже рідко можна знайти людину з подібними чеснотами, які мав Натанаїл. Скільки серед нас таких що можуть бути схожими на нього. Про кого з нас Христос сьогодні може сказати, що він справжній християнин в якому немає ні грама лукавства ? Таких людей треба шукати.

Слова ап..Филипа : «Прийди і подивись» є сьогодні адресовані і до кожного з нас, щоб ми з вами в часі Великого посту знайшли час і подивились на первообраз Ісуса, Який всіх кличе за собою : «Іди за Мною». Не будьмо пасивними в духовному житті, не лінуймося, удосконалюймося, працюймо над своїми вадами та помилками, щоби розпізнавши їх ми змогли викорінити їх із свого життя. Щоб належно приготувавшись до світлого празника Христового Воскресіння Господь Ісус побачивши наші подвиги та боротьбу зміг про кожного з нас сказати : «Це є справжній християнин в якому немає ні грама лукавства» . Амінь.

Протоієрей Тарас Огар, sv-paraskeva

Мапа міграції громад з МП в ПЦУ