Возлюблені у Христі! Сьогодні наша Церква урочисто святкує світлу пам'ять усіх святих українського народу, прославлених Богом за їх богоугодні подвиги і святе життя. Це первістки нашого народу, які як і ми з вами були в свій час викуплені безцінною Кров'ю Христовою і освячені благодаттю Святого Духа, наведені до Бога Отця Ісусом Христом. Це благословенні плоди святої Христової віри, християнства, яке було насаджене в середовищі нашого народу.

Згадайте, якою була наша Батьківщина до прийняття християнства? Дикою, варварською країною, де ідолам приносилися людські жертви, де життя протікало у війнах, розпусті, жорстокості і насильстві. Але лише тільки засяяв промінь християнської віри в Україні, як життя народу відразу переродилося. З жорстокого, розбещеного язичницького наш народ під впливом християнської віри став народом богобоязливим та лагідним, який відрізняється рідкісною добротою душі, простотою віри, відданістю Ісусу Христу і Божій Матері, бо за таку віру українці завжди готові були не пожаліти і свого життя.

І ось в середовищі цього освіченого вірою нашого православного народу виховалося і прославилося безліч угодників Божих: преподобних, мучеників, святителів, святих дружин, Христа ради юродивих, так що немає такого куточка в Україні, немає великого міста, який не мав би в своїх межах світильників і молитовників за Землю Руську. Запалене на горах Київських світло християнської віри принесло свої рясні плоди в особі преподобних отців Києво-Печерської лаври. Нині ми всі згадуємо пам’ять всіх тих Божих угодників - преподобних Антонія і Феодосія, Нестора літописця, лікаря та чудотворця Агапіта та інших багатьох чудотворців Печерських, всіх преподобних в землі українській просіяли, тих святителів, які на наших землях утверджували християнство, які стверджували в народі віру і благочестя. Рясніє святими і наш південь, де відобразили вірність Христу своєю мученицькою смертю сім Херсонських священномучеників. Херсонес хвалиться єпископами ще в перші часи відвідували той край, так само згодом Кирило і Мефодій проповідували там. У Херсонесі хрестився Великий князь Володимир і разом з мощами священномученика Климента Римського він приніс православну віру до Києва, поклав там початок зростання Української, а тоді ще Руської Церкви. Прославляємо сьогодні багатьох угодників Божих, які в різних кінцях та різний час, розлогої нашої України. Земля освятилася їх кров'ю, повітря освятилось від сходження їх душ. Небо над Київською Руссю освятилося тим ликом святих угодників Божих, які тепер сяють над нею. Добре знані і святі Західних теренів України.

Так багато наше Церква молитовниками, уславленими святими, яких нам навіть не злічити. Скільки є таких подвижників, які своїм життям та подвигом догодили Богу, чиї імена нам невідомі! І це число святих збільшилася особливо останнім часом, коли за віру Христову, за сповідання Божого слова вірні сини і доньки підпільної чи так званої катакомбної Церкви, які своєю стійкістю і мужністю перемогли диявола і тим спромоглися небесних вінців і блаженного вічного життя. Вони у час переслідувань були тими євангельськими світильниками для своїх сучасників та переслідувачів.

Дорогі браття і сестри, маючи настільки велика кількість святих, просіяли на нашій українській багатостраждальній землі, ми з вами повинні радіти і втішатися, що ми не одні, але маємо на Небесах своїх старших братів, наших покровителів і прохачів, які бачать всі наші потреби і чують всі наші молитви і зітхання.

Подивимося, дорогі брати і сестри, як же святі жили до того часу поки вони ще не досягнули райських поселень?

Всі святі українського народу, йшли за прикладом Христа, і всі вони - в свій час і при своїх обставинах життя - виконували Божу заповідь про любов до Бога і ближнього. А часи їх часто були важкі, може бути навіть важче наших, і обставини їх життя були нерідко небезпечніше в духовному відношенні, а часто і в життєвому плані гірше наших. А вони все-таки йшли, боролись ... і дійшли до райських поселень, де і торжествують нині.

Подивіться тільки на стіни храму, на ікони в наших святинях і ви побачите добре знаних вам наших святих: мучеників, ісповідників, преподобних, юродивих, освічених, простих, багатих, бідних, святителів, монахів та мирян.

Ось скільки зірок Господь запалив на Своєму духовному небосхилі. Це - небесна Церква. Вона всеосяжна, а поповнюється вона Церквою земною, де і ми з вами знаходимося. Там для кожного дорогі в Христі є місце. Кожен з вас може колись також світити на цьому чудесному небосхилі, чого всім від усього серця щиро бажаю.

Звернемося ж і сьогодні до них зі старанними моліннями за нашу Церкву та батьківщину, за весь український народ, щоб вони своїми молитвами випросили ласки спасти свої безсмертні душі, а також випросили для нас милість і благодать Божу:
Всі святі української землі, моліть Бога за нас!Амінь.

Протоієрей Тарас Огар