Народження праведника завжди є великою милістю Бога до людей, тому що саме на праведниках стоїть весь світ. Сьогодні святкуємо пам’ять найбільшого серед народжених на Землі, так говорить Спаситель про свого Предтечу. З Євангелії від Луки довідуємось, що Єлизавета таїлась 5 місяців від людей і власне Пречистій Діві Марії під час Благовіщення відкривається це і Вона відвідує свою родичку. Тут відбувається перша зустріч Голоса та Слова. В лоні своєї матері Єлизавети, святий Іван Предтеча пророкує про прихід Господа, Який ще перебував у лоні Діви Марії. Вони зустрілись на порозі життя і розійшлись до певного часу, щоб знову зустрітись, зростаючи кожен для виконання своєї місії.Саме Різдво Хрестителя було незвичним і супроводжувалось чудесами. Першим із чудес вже було те, що майбутній Хреститель народився від престарілих батьків, з його народженням Захарія звільняється від німоти, а Єлизавета від неплідності. Батьки Івана Хрестителя походять із знатних родин Аарона та Давида. Мешкали вони біля Хеврона, що є на південь від Єрусалиму.

 

Не довго судилось Іванові втішатись ласками своїх батьків. Пригадуємо собі, що після народження Ісуса, Ірод наказав знищити всіх младенців чоловічої статті віком до двох років. І ось ці репресії почались. Батька, праведного Захарію убивають в Єрусалимському храмі, а мати праведна Єлизавета втікає із своїм младенцем у гори, де вдається їй врятувати життя Івана, але своє віддати в руки іродових воїнів. Виріс Хреститель у дикій пустині готуючись до великого служіння у строгому житті, завжди у пості та молитві. Там перебував до 30 року життя, до часу поки Господь не покликав його до проповіді. Святий Іван Золотоустий проповідуючи про Господнього Предтечу говорить : Не питай мене як Іван зимою і літом жив у пустині, а особливо в дитинстві та роки юності. Він мешкав як на небі. Підкріплений Божою допомогою зростав та укріплявся духом готуючись до великого служіння.Святитель Микола Сербський, звертає нашу увагу на слова пророка Малахії, які є адресовані Івану Хрестителю. Пророк називає Івана ангелом, який йде перед лицем Господнім.

Чому називає ангелом? Тому, що він своїм життям уподібнився ангелам небесним та можливо один з усіх землян найбільше наблизився до небожителів. Не виключено є те, що Господь знайомлячи нас із життям Івана, бажає щоб і ми пізнали своє покликання, а також бажає зробити із нас людей - ангелів, із смертних та грішних - безсмертних та вільних, як ангелів. Чим же Іван уподібнився до ангелів? Перш за все послухом до Бога, друге – свободою від світу, і останнє він жив не турбуючись про жодні дочасні речі.Стоячи на межі 2-х завітів, бо був останнім старозавітнім пророком і першим апостолом, здається що він нічого більше у житті не бачив, як падіння та гріх людини і Агнця Божого, Який мав визволити людини з цього гріха. Його заклик про покаяння був не марним. Зі всіх сторін Ізраїля до нього йдуть люди послухати його науку. Перед одним із єврейських свят, в Йордані, коли євреї бажали дотриматись ритуального очищення, яке робилось тільки ззовні, Іван Хреститель виступив із промовою, наголошуючи у своїх словах на внутрішнє очищення та покаяння, щоб приготувати себе до приходу Месії. Він безбоязні викриває, як сильних світу цього так і простих людей, у гріховному житті, бажаючи їм належно принести плід покаяння.Святитель Іннокентій Херсонський в це свято нагадує нам про гостру сокиру, яка приставлена до коріння дерев, що не родять добрих плодів. Святий Хреститель проповідував про покаяння, вибравши цей образ сокири, як інструмент, яким зрубують не потрібні дерева. Господь буде карати людей, що у житті гайнують свій час на непотрібні та пусті речі.

Святитель Іннокентій говорить усім нам, що ця сокира не притупилась, тому всіх не розкаяних грішників, по свідоцтву церкви, чекає подібна участь.У свято Різдва Івана Хрестителя просімо святого Господнього Предтечу , щоб випросив для усіх нас тих ласк, які потребуємо для спасіння наших безсмертних душ. Амінь.

Протоієрей Тарас Огар. Парафія Святої Параскеви