Ін. 1:43-51 
"Учителю, Ти - Син Божий, Ти - цар Ізраїля"

Триває час Великого посту, нашої боротьби і праці за добре приготування до зустрічі з воскреслим Христом. Ми вже маємо перший тиждень і першу неділю цієї духовної боротьби. Кожної неділі під час всього посту Христова Церква словами Євангелія подає нам певні духовні настанови, орієнтири. Ті, якими старається допомогти нам, щоб ми впевнено йшли до цієї визначеної мети посту – радісного й тріумфального Воскресіння Ісуса Христа. Щоб ці наші старання, зусилля духовних подвигів і вправ приносили щедрі плоди покаяння і навернення. 

У цю - першу неділю посту Церква, за допомогою історії покликання апостолів Филипа і Натанаїла, пригадує нам основну мету Великого посту – зустріч з воскреслим Христом. А основне завдання посту – духовна й моральна переміна, зміцнення зв’язку з Христом, які мають допомогти нам осягнути цю мету. Тому зв’язок людини з Богом потребує взаємно пізнати себе, відчути наново потребу Бога, знайти відповіді, зокрема, на такі питання: що зв’язує мене з Христом, чим Він може підтримати й допомогти мені у житті? 

Від сили, якості зв’язку і відносин з Богом залежить зміна нас самих, нашого життя, залежать плоди наших людських і духовних старань. 

Нам довелося й доводиться жити в час радикальної переміни суспільства, зміни свідомості багатьох громадян України. У т. ч. пробудження почуття особистої відповідальності за свою Батьківщину, за краще її майбутнє. Добра зміна завжди потребує Бога, міцного зв’язку віри і надії з Богом. І це ми побачили у ті місяці, тижні й дні жорсткого і навіть жорсткого й запеклого протистояння між народом і злочинною владою на Майдані Незалежності й інших місцях і вулицях Києва взимку 2013-2014 рр. Саме піст і молитви тисяч і тисяч українських християн-патріотів, зрештою, і дали учасникам протестів належну силу й відвагу вистояти у цій боротьбі, захистити право на правду і справедливість в Україні.

Бо тільки Бог може змінити людину і соціум, змінити на краще наше життя. Кожна надійна зміна потребує глибокого взаємного пізнання себе і Бога. Чи ж можна збудувати зв’язок і стосунки з Богом, не знаючи Бога? Чим глибше знаються особи, тим сильніший і довготривалий зв’язок виникає між ними, який запевнює багаті плоди взаємної співпраці. 

Один робітник займався чисткою дзеркального скла у великому магазині. Скло блистіло своєю прозорістю, лише однієї плями не міг відчистити. Коли він уважніше придивився, то побачив, що пляма була із внутрішньої сторони скла. Подібно до цього багато людей намагаються змити гріхи зі своєї душі й розуму лише на рівні вчинків. Але забувають, що гріхи часто залишають свої приховані корені всередині нас, у вигляді думок і бажань. Тому християнин повинен очищатися не тільки назовні, а також зсередини, очищати свої душу й розум з грішних думок, почуттів і бажань. А в цьому може допомогти нам тільки Христос. Лише Він може виявити і змити всі гріховні плями з нашої душі і розуму. 

Зустрівши Христа, Натанаїл, завдяки щирості свого серця, побачив у Ньому когось особливого, важливого і близького для себе. Й про що красномовно й переконливо свідчать ці його слова: „Учителю, Ти - Син Божий, Ти - цар Ізраїля(Ін. 1:49). А що я можу сказати про Христа, в якого вірую? Не лише з книжок, а з досвіду власного духовного життя: ким Він є для мене, що насправді мене пов’язує з Ним? Чи тільки релігійні традиції, певні християнські обов’язки? Наскільки в моєму ОСОБИСТОМУ зв’язку і стосунках з живим Ісусом Христом присутній елемент живої віри й довіри та щирої любові до Нього? 

Тому першочерговим завданням Великого посту не є дещо обмежити нас в їжі чи гучних розвагах. А допомогти нам глибше очиститись з гріхів та помилок, покращити якість нашого зв’язку і стосунків з Христом. У читанні й розважанні над Його Словом Божим, у частій і посиленій молитві, чуванні, прийнятті Святих Тайн. У зв’язку віри, надії і довір’я через глибше пізнання Спасителя дорогою щирого покаяння і навернення. 

Тож прибігаємо до Тебе, Господи, - разом з Филипом і Натанаїлом - і щиро просимо: подай нам розум і натхнення краще пізнати Твою любов і милість, звернути з наших - нерідко неправильних і гріховних доріг. І в цьому Святому пості позбутися цих гріхів і спотикань, а стопи свої направити спасенною і благословенною дорогою свідомого й щирого виконання Заповідей і настанов Твоїх! 

Амінь. 

о. Михайло Чижович, редемпторист

Хорватія на море