Ось знаходимося в середині Великого посту. Кожна віруюча людина, зазвичай, дуже ревно розпочинає піст. Перші два тижні ми наполегливо змагаємося зі своїми пристрастями, але коли проминає час, ми знесилюємося. Дещо про такі людські немочі знає і Церква, тому в цю неділю вона ставить нам за взірець Ісуса Христа, Який був розп'ятий на хресті.

У третю неділю посту св. Церква - для підкріплення нашого духа - радить нам в особливіший спосіб роздивитися й почитати св. Господній Хрест. Звідси й назва цієї неділі - Неділя Хрестопоклонна. Нам пропонується звернути свою увагу не на свій хрест, який несемо щодня, а на хрест, який поніс наш Господь. Адже Його зусилля були набагато важчими й вельми трагічними.

Св. Хрест має нам пригадати й досвідчити безкінечну Божу любов до нас, неймовірні Христові страждання задля нас. І тут наш обов'язок і навіть привілей - гідно й мужньо нести свій хрест щоденного життя. До всіх нас кличе Ісус Христос: "Коли хто хоче йти за Мною, нехай себе зречеться, візьме щодня на себе свій хрест і йде за Мною... Хто не несе свого хреста, і не йде слідом за Мною — не може бути Моїм учнем" (Лк. 9:23 і 14:27).

Церква пригадує нам, що ми маємо сильну зброю в боротьбі з ворогами за своє відродження, зцілення і спасіння. А тією зброєю є наша тверда й непохитна віра, Боже Слово і святий Хрест. І якраз цієї неділі Хрест виступає перед нами як знамено могутньої сили, знамено спасіння та знамено славної перемоги і тріумфу.

Ми, християни, повинні наслідувати Господа в усьому. Найперше ми маємо наслідувати Христову любов, бо саме любов до людини стимулювала Його нести Хрест. Якщо ми любимо Бога, то чи не мусимо ми зректися себе і робити те, чого Він від нас очікує і потребує? Ми не можемо пригорнути Бога до себе і сказати, що ми Його любимо, але ми завжди можемо виявити свою любов. Як саме це потрібно робити? Про це говорить нам св. апостол Іван у своєму першому послані: «Це бо любов до Бога: берегти Його заповіді. А заповіді Його не тяжкі» (1Ів. 5:3). Такі слова: як закон, заповіді, правила, етикет та ін., часто-густо не надто охоче сприймаються людиною. Тому що людина тут розуміє, що від неї щось вимагається. Та чи важко зробити щось - і навіть велике - для людини, яку любиш!? Мабуть, що ні. Бо справжня любов стимулює і штовхає людину на подвиги.

На хресті Спаситель світу звершив великий подвиг – спокутування і спасіння людей. Своїми хресними стражданнями Він дарував хресту особливу зцілюючу і спасенну силу. Чесною Своєю Кров’ю, пролитою на хресті за гріхи усього світу, Господь Ісус Христос окропив, благословив та освятив його.

Спаситель хрестом вказав нам шлях до Царства Небесного та заповідав нам взяти хрест свій та іти за Ним: шляхом самовідданої любові до Бога та ближніх.

І Хрест Господній - як знаряддя спасіння світу - від самого початку існування новозавітньої  Церкви став для християн «знаменням перемоги», предметом особливого побожного шанування і почитання.

Вдячно й благоговійно погляньмо ж, брати і сестри, на цей Чесний Животворящий Хрест Спасителя і палкою молитвою звернімося до Нього, Господа Ісуса Христа, аби Він Своєю всевладною благодаттю спрямував нас на благословенний і спасенний шлях самовідданого служіння Йому та людям.

 

о. Степан Андрусишин, редемпторист

Хорватія на море