Сайт зачинений. Просимо вибачення за незручності.

Во ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

 «Отныне будут ублажать мя вси роды». Ці слова Божої Матері ми чуємо за кожним вечірнім Богослужінням. В цих словах закладений досить глибокий сенс.

   І цікаво, що ніщо природне не могло утвердити Її в надії, що про неї не тільки дізнаються, але будуть прославляти всі роди. Ніщо земне не могло сподвигнути Її на подібне пророцтво! Сам Дух Божий просвітив Її розум, відкрив Їїсерце і підштовхнув уста сказати це пророцтво.

  І це, браття та сестри, свідчить про чистоту серця Пресвятої Богородиці, яку Вона стяжала, виконуючи заповіді Божі. Святитель Інокентій Херсонський висвітлює декілька основних чеснот, котрими прикрашалася Божа Матір, живучи на землі.

  По-перше. Говорить святитель: Божій Матері була властива чеснота і разом основа всіх чеснот, а саме - відданість в волю Божу. Необхідна для людини добродєтєль постійно переповнювала собою душу і все життя Богородиці. Цю чесноту Вона отримала з допомогою смирення та глибокої віри.

 По- друге. В житті Пресвятої Діви ми бачимо чистоту серця та душі, свідченням цього є обіт дівства, в якому Вона прожила все життя. Про що свідчить Святе Писання: «Как будет сие, когда мужа не знаю?». Ця обітниця є проявом того, що Її серце було переповнено любов'ю до Творця, котру їй прищеплювали батьки, а пізніше - священнослужителі в храмі. І скажемо ще про мужнє та терпеливе перенесення скорбот та спокус. Пресвята Діва Марія - після Сина Свого і Бога - є перший і найвищий приклад цієї добродетєлі, адже яку скорботу Вона витерпіла, бачачи Свого Сина розіп'ятим на Хресті. Це вона могла перенести за допомогою Благодаті Божої, котру Вона стяжала молитвою і твердою вірою в промисел Божий. Тому, браття та сестри, ублажаючи Божу Матір і просячи Її милості, необхідно добре подумати, чи достойні ми прославляти Її, чи достойні Її любові. Адже ми своїми злими вчинками не прославляяємо Царицю Небесну, а навпаки: засмучуємо і завдаємо прикрощів. Але коли почнемо каятися і виправляти своє життя, то Божа Матір почує наші молитви. Яскравим прикладом цього є минуле століття, коли прийшла безбожна влада, то почала насаджувати атеїзм і закривати храми, священників та мирян гнали. Багато людей підкорилися цій владі і плодом цього стало те, що поступово почали забувати про молитву до Бога Та Пресвятої Богородиці. Й тому Господь попустив статися великому лиху, а саме - німецько-радянській війні. І ось коли восени 1941 року нацисти підступили впритул до Москви, народ практично втратив надію на спасіння. І перед обличчям такої небезпеки люди згадали про молитву, згадали про заступництво Богородиці: відразу було організовано авіаційне молитовне коло навкруг столиці с Казанською Іконою Божої Матері. І ця молитва була почута, ворог був під Москвою розбитий, а хід війни кардинально змінився.

  А в наші дні, браття та сестри, хоча нам ніхто не забороняє вшановувати Богородицю, однак спокуси, які устрояє ворог роду людського, щоб уловити душі людей, наскільки сильні, що вони часто переборюють благочестиві бажання і людина потопає в беззаконні гріха. Молиться не Богу, а мамоні, наслідує життя не Пресвятої Богородиці, а так званих "героїнь" кінофільмів, які заполонили життя сучасних людей і, на жаль, православних християн. Тому пустиня гріха, яка не дає радості, сповнює життя різних тривог та небезпек. Але все це може бути подоланим милістю Божою через повернення в лоно церковне і поверненням до молитовного вшанування Богородиці. І тоді, коли ми почнемо щиро молитися і призивати на допомогу Пресвяту Богородицю, то в нас в житті відбудеться чудо переродження. І як ті люди в 1945-му році відчули радість перемоги над видимим ворогом, так і ми відчуємо радість духовної перемоги над невидимим ворогом в Світлому Христовому Воскресінні. Амінь.

Ієрей Владислав Батюк

Джерело: Почаївська духовна семінарія